• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
2016 ŞUBAT ATAMASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

2016 ŞUBAT ATAMASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

“2016 ŞUBAT ATAMASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER” !!! – Branş bazlı kontenjan sayıları, Özür Grubu Ataması yapıldıktan sonra güncellenerek kesinleşecek ve son şeklini alacak. – 27 Ocak günü branş bazlı kontenjan sayıları ve atama kılavuzu yayımlanacak. – Öğretmenler ilk önce atama için tercih yapacak. Atamalar tamamlandıktan sonra atanan öğretmenler, ayrıca staj yapmak istedikleri il için […]

“2016 ŞUBAT ATAMASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER” !!!
– Branş bazlı kontenjan sayıları, Özür Grubu Ataması yapıldıktan sonra güncellenerek kesinleşecek ve son şeklini alacak.
– 27 Ocak günü branş bazlı kontenjan sayıları ve atama kılavuzu yayımlanacak.
– Öğretmenler ilk önce atama için tercih yapacak. Atamalar tamamlandıktan sonra atanan öğretmenler, ayrıca staj yapmak istedikleri il için ikinci bir tercih yapacaklar.
– Bakanlık staj için öğretmenleri tercih ettikleri İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE görevlendirecek. Öğretmenlerin staj yerleri her İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN kendi tasarrufu sonucunda belli olacak.
– İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ öğretmenleri staj yerine görevlendirirken aday öğretmenleri yetiştirecek olan öğretmenlerin bulundukları okullara göre görevlendirmeler yapacak. Bu sebeple bazı yerlerde İlçelerde staj yapılabilecekken bazı yerlerde ise ilçelerde staj yapılamayacak.
– Daha önce adaylığı özel eğitim kurumunda kaldırılan yani aday olmayan öğretmenler diledikleri takdirde belgelerini sunarak staj görevinden muaf tutulup atandıkları okulda göreve başlayabilecekler. (2012 ve öncesinde yönetmeliğe uygun şekilde Valiliklerce adaylığı kaldırılan öğretmenler için)
– 2. dönem boyunca atanan öğretmenler, haftanın 3 günü staj yaptıkları okulun; diğer 2 günü İL-İLÇE Milli Eğitimin oryantasyonuna tabi olacak.
– Atanan öğretmenler ilk maaşlarını(yaklaşık 5000-5500 TL yi) 15 Mart tarihinde alabilecekler.
– Atanan öğretmenler yaklaşık 470 TL Eğitim-Öğretim hazırlık ödeneği alacak.
– Atanan öğretmenlere ayrıca yaz döneminde Öğretmen Akademilerinde 2 aylık bir hizmetiçi eğitim uygulanacak.
– Bu atamada yeniden atama ya da kurumlar arası yeniden atama olmayacak sadece İLK ATAMA yapılacak ve sayısı 30.000 olacak.
– İlk atama kontenjanlarının yaklaşık %70 i doğu-güneydoğu illerinden oluşacak.
– Her ne kadar hazırlık sınıfının seneye uygulanması kesinleşmiş olmasa da şu anki norm açıkları doğrultusunda İngilizce Öğretmenliği ataması en fazla olan branşlar arasında olacak.
– Sınıf Öğretmenliği branşında batıdaki norm fazlalığı atama sayısını düşürmeyecektir. Sınıf Öğretmenliği branşı ataması en fazla yapılan branşlar arasında olacak.
– Rehberlik branşının Eylül ayında yaşamış olduğu talihsizlik telafi edilmeye çalışılacak.
– TEOG ve LYS branşlarında atama sayılarının yüzdelikleri, açık sayısının daha da üzerinde olacak.

MEB KÖŞESİ – HAFTANIN YAZISI(3) – 24/01/2016
Araştırmacı – Eğitimci: Burak HOCA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

27 yorum

  • Merhabalar, kodlama dersinin öncelikle ders olarak seçilmesi ve okullarda ona göre norm kadronun oluşması lazım. Maalesef bu atamada yetişmez bu durum. Ancak bana kalsa atamaların yarısını bilişim öğretmenlerine ayırırdım, çünkü kodlamanın öneminin farkındayım…

  • Merhabalar, sıralamalarda mutlaka kaymalar olmaktadır. Ancak ne kadar kayma gerçekleşir onu gerçekten tahmin etmek zor.

 1. Kılavuzu okuyorum ama göremedim felsefe mezunları şubat aşamasında pdr den tercih yapacak mi acaba

  • Hayır yapamayacak. Artık alanımızı rahat bırakın. Herkes kendi alanında görev yapsın bilgisi olmadığı alanlara yönelip görev almaya çalışmasın lütfen. Bu ülkede ne vakit liyakata bakıldı ki zaten?

 2. 20016 şubatta atanan kişi kendi yaşadığı yerde stajını yapar eylülde görev yerine giderse 2017 şubatta eş durumu istenebilir mi

 3. Hocam merhaba. Osym sitesinde siralama birturlu degismiyor. Ingilizce ogretmenligi mezunuyum ve puanim 65.702 bu puanla ogretmen olabiken tum yan bolumleride siralamaya dahil ettigimde siralamam 6773. Eylulde atanan 3900 kisiyi ciktigimda siralamam subat atamasi icin 2776 oluyor. Dikkate almam gerekenler nelerdir ve atamam yapilirmi sizce ? Simdiden tesekkur ederim ve tum ogretmen adayi kardeslerime bol sans dilerim.

  • Hocam, bence Siz hayirlisiyla gideceksiniz insallah. Bende ingilizce öğretmeniyim. 64.6 ama 5447. Diyor Birde 7126. Diyor. Bakalim. Hayirlisi. Biz gidebilirmiyiz Bilemiyorum.

 4. Merhabalar,bransim ingilizce siralamam 7348..41.tercihi actim sizce atanma ihtimalim nedir?ne kadarlik bir kayma olur?tesekkürler simdiden

 5. Bugun itibari ile urfa ceylanpinara atanmis bulunmaktayim. Allah bekleyen kardeslerimize de nasip etsin insallah.

 6. Herkese hayirli ugurlu olsun darisi bekleyen tum hocalarimiza..hocam oncelikle yazınız icin tesekkür ederiz.Sorum su hocam simdi biz kaydimizi atandigimiz yere mi yoksa staj icin atandigimiz yere yaptiracagiz bu surecte ne yapmamiz lazim panik icindeyim ne olur yardim edin onumde yol gosterecek kimse yok her sey muallak simdiden tesekkur ederim

  • Merhabalar, MEB bununla ilgili yazı yayımladı. Şu anda kayıt yapmayacaksınız, staj için il seçip yerleştirmeniz yapıldıktan sonra kayıt işi de belli olacaktır.

 7. Hocam merhaba, 2016 şubat atamasında ikinci öncelikli atandım. Hali hazırda formasyon eğitimi almaktayım. Ancak programı henüz tamamlamadım. Beni nasıl bir süreç bekliyor. Staj dönemi dışında ayrıca hizmet içi eğitime mi tabi olacağım. Formasyon programıma staj dönemi devam edip tamamlarsam kimi eğitimlerden muaf sayılabilecek miyim. Ya da formasyon programına devam etmemin anlamı yok mu tarzında sorularım var. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. 2016 şubatta atandım da kayıt yaparken lisans diplomasının Aslı deniliyor bende ise diplomanın Aslı gibi olan geçici belge var. Diplomanın Aslı olması mı gerekir acaba

  • Merhabalar, geçici belgenin aslı varsa sıkıntı olmayacaktır. Ancak yine de kayıt yapmadan önce atandığınız yere sormanızda fayda var.

 9. Merhabalar.. atandm ama bu staj hala nasil olacak bilmiyorum. Sadece bir bosluk var. O bosluga baskasi alindigi takdirde baska yere mi yollayacaklar.. ustelik ilk tercihte atandigim okulda direk goreve baslayamiyor muyum? Illa baska yrde mi aday ogretmen olmam gerek?

  • Merhabalar, bu staj süreci ilk defa uygulandığı için tam olarak sürece hakim olamıyoruz. Atandığınız okula direkt göreve başlayamıyorsunuz maalesef. Bu staj dönenimini atlatmanız gerekmekte.

 10. 2016 şuabt atamasında yerleştirilen öğretmen…
  aynı okulda 6 aylık staj dönemini de geçirecek…
  bu durumda 2017 şubatta eş durumu tayin hakkı olacak mı?
  meb e gelen yazıda..asıl görev yaptıgı yerde 1 yıl geçirme şartı var…e bu şart sağlanmış olmuyor mu?

 11. 2016 şubatta atanan öğretmenlerin adaylığının kalkması 2017 şubatta mı yoksa 2017 eylülde mi olacak?

 12. Merhabalar Hocam. Şubat ayında mezun oluyorum Hocam şubat atamasına yetişme ihtimalim var mı ? Eğer okul bi sıkıntı yaparsa ne öneriyorsunuz? Ne yapabilirim ? Ne gibi hakkım var ? Bilgi verirseniz çok Mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden.

  • Merhabalar hocam, bu atama 2016 yılı içindi. Önümüzdeki süreçte nasıl bir atama olur şu anda belli değil.

   • Biliyorum Hocam. Ben üniversitenin akademik takvimine göre şubat atamasında mülakata yetişmeme durumunda ne gibi bir hakkım olabilir onu soruyorum. Yani üniversitenin not sistemini kapatmadan bana geçici bir mezuniyet belgesi verme durumu olabilir mi ? Eğer sıkıntı yaparlarsa Hocam ne yapabilirim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor