USD
3,6046
EURO
3,8955
ALTIN
143,0840

41. Tercih Nedir? Doğru Bir Tercih Nasıl Yapılır?

41.tercih MEB’in ilk atamalarda, il içi yer değiştirmelerde ve il dışı yer değiştirmelerde uyguladığı bir kura ile atama seçeneğidir. Öğretmen atamalarında tercih edilecek okulların da açıklanmasıyla beraber öğretmen adayları yoğun bir tercih listesi oluşturma ve okulları araştırma çalışması içine girdiler. Eğer atama başvurusu yapma noktasına gelmişseniz sizin de aklınızda 41. tercih nedir sorusu mutlaka vardır. 41. […]

41. Tercih Nedir? Doğru Bir Tercih Nasıl Yapılır?

41.tercih MEB’in ilk atamalarda, il içi yer değiştirmelerde ve il dışı yer değiştirmelerde uyguladığı bir kura ile atama seçeneğidir.

Öğretmen atamalarında tercih edilecek okulların da açıklanmasıyla beraber öğretmen adayları yoğun bir tercih listesi oluşturma ve okulları araştırma çalışması içine girdiler. Eğer atama başvurusu yapma noktasına gelmişseniz sizin de aklınızda 41. tercih nedir sorusu mutlaka vardır. 41. tercihle ilgili öğretmen adayların kafasında karışıklıklar meydana gelmektedir. Bu yazımızda öğretmenlerimize 41. tercih hakkında açıklayıcı ilgiler ve tercih listesinin oluşturulması sırasında dikkat edilmesi gereken hususları aktaracağız.

MEB öğretmen atamalarında atamalar en yüksek puanlı öğretmenlere öncelik verilerek yapılır. Örneğin bir “A” okulunu 100 tane Türkçe Öğretmeni seçmiş diyelim. Bu okula onu seçen en yüksek puanlı öğretmen yerleştirilir. Bu şekilde atamalar yapılarak herkesin 40 tercihi değerlendirme altına alınır. Ancak 40 tercih sonucunda herhangi bir bölüme yerleştirilmemiş öğretmenler ile tercih edilmemiş okullar belirlenir. Tercih edilmemiş okul/kadro sayısı kadar herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğretmenler puan sırasına göre belirlenir. Bu öğretmenler tercih edilmemiş okullara kura yoluyla atanır. Bu bölümde öğretmen atamalarının mantığını kısaca anlatmaya çalıştık. Aşağıda 41. tercihler hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

41. Tercih Nedir?

41.tercih MEB’in ilk atamalarda, il içi yer değiştirmelerde ve il dışı yer değiştirmelerde uyguladığı bir kura ile atama seçeneğidir. 41. tercih kısaca; öncesinde yaptığınız 40 tercih neticesinde herhangi bir okula yerleştirmeniz yapılamazsa ve puanınızın yeterli olması durumunda MEB’in kura yoluyla tercih edilmeyen, boş kalan okullara sizi öğretmen olarak atamasıdır. Bu açıklamada önemli olan husus şudur: 41. tercih yoluyla kimsenin tercih etmediği bir okula yerleştirmenizin yapılacak olmasıdır. ilk 40 tercihi yapmadan 41. tercihi de seçemezseniz.

41. Tercih Seçmekle Atanmamı Garantilemiş Olur muyum?

Eğer bölümünüze ayrılan kontenjan sayısına sıralama olarak giriyorsanız 41.tercihle atanmanız garantilenmiş olur. Eğer puan sıralamasına girmemişseniz 41. tercihi açmak size atanmada maalesef bir yarar sağlamamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husu şudur: Öğretmen atama kontenjanına sıralamada girmiş bir öğretmen adayı 41. tercihini seçerek atanmasını garantilemiş olur. Sıralamanın dışında kalan öğretmenlerin 41. tercihi açarak atanabileceğine dair yanlış bir bilgi ortada dolaşmaktadır. Maalesef bu konuda öğretmen adayları yanlış bir bilgiye sahiptir.

41.Tercihe En Çok Kim Dikkat Etmelidir?

Sıralamada sonlarda olan ve sıralamanın dışında az bir farkla kalmış öğretmen adaylarının mutlaka 41. tercihi açmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış tercihlerle atanamayabilirler. Sıralamanın başlarında olan adaylar ise eğer doğru ve gerçekçi bir tercihte bulunurlarsa 41. tercihe gelmeden seçtikleri okullara atanabilirler. Ancak her halükarda 41. tercihi açmanız mantıklı olandır.

Tercih Listesini Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyim? Doğru Bir Tercih Nasıl Olur?

Eğer başarılı bir tercih listesi oluşturmak istiyorsanız, tercihlerinizi “GERÇEKLİĞE” uygun bir şekilde sıralamanız doğru olacaktır. Son yıllarda öğretmenler sıralama bilgilerini öğrenerek daha gerçekçi tercihler yapabilmektedirler. Örneğin sıralama olarak sonlarda olan bir öğretmenin genellikle rağbet edilen okulları, illeri seçmesi hatalı bir tercih olacaktır. Çünkü bu okulları sıralamanın başında bulunan öğretmen adaylarının seçeceği aşikardır. Ancak içinizde kalmaması adına istediğiniz illerde veya ilçelerde bulunan okullardan birkaçını ilk sıralara yazmanız içinizi rahatlatacaktır. Tercih listesinde şöyle bir liste oluşturmalısınız: Tercih listesinin en başına en iyi okulları, listenin ortalarına ve sonlarına doğru olan bölümlerini ise genellikle normal bir rağbet gören okulları yazmanız yararlı olacaktır. Listenin sonlarına ise hiç gitmek istemeyeceğiniz illerdeki okulları eklemeniz en mantıklı olanıdır. “Zaten 41. tercihi seçeceğim, neden tercihlerime istemediğim okulları yazayım ki” gibi soruları duyar gibiyiz. Evet söylediklerinizde haklısınız ancak atladığınız bir nokta var: Eğer sıralamanın ortalarında veya sonlarındaysanız yaptığınız 40 tercihe yerleşememe gibi ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu durumda 41. tercihe yanı kura yoluyla MEB’in sizi göndereceği, gitmek istemediğiniz bir ilin, merkeze 50 km uzaklıktaki bir okula gitmeye hazır olun. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız yapacağınız mantık şudur: Beni MEB istemediğim bir okula göndereceğine ben en düşük puanlarla kapatan ilin en iyi okullarını kendim seçmeliyim. Öyleyse son 2-3 tercihinizi bu tür okullara ayırabilirsiniz.

Özetle en doğru tercih: Puanınızı ve sıralamanızı gerçekçi bir şekilde değerlendirip uygun okulları seçip sıralamayı, en iyi okullar > orta dereceli okullar > kötü okullar(kötünün iyisi) şeklinde seçmenizdir.

Tercihler konusunda merak ettiğiniz ve kafanıza takılan soruları aşağıya yorum olarak yazmanız halinde sizlere yardımcı olmak isteriz. Herkese hayırlı tercihler dileriz.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

YORUMLAR


  9 YORUM

  • Yıldıray Şubat 8, 2016

   Merhabalar . Branş sıram 6. İlk 6 daki tercihlerimden birine mi atanırım?

   Cevapla

   • admin Şubat 8, 2016

    Merhabalar, matematiksel olarak öyle olması gerekiyor.

    Cevapla

    • Duygu Haziran 15, 2016

     Bu siradan bahsettiginiz hangi sira acaba?

     Cevapla

     • admin Haziran 15, 2016

      Hocam o yorum ilk atama içindi. Siz il dışı yapacaksınız sanırım.

      Cevapla

  • Duygu Haziran 15, 2016

   Bu siradan bahsettiginiz hangi sira acaba

   Cevapla

  • fatih çukur Haziran 19, 2016

   266 puanım var.Sakarya öncelikli tercihim. Neler önerirsiniz.

   Cevapla

  • Sezan Ağustos 22, 2016

   Peki 40 yer açılmadı 30 yer açıldı 41 i işaretleyebilir miyiz

   Cevapla

   • admin Ağustos 22, 2016

    Maalesef hocam, şimdi tekrar kılavuzu inceledik Ancak"40 eğitim kurumu tercihi tamamlanmadan 41'inci seçenek işaretlenmeyecektir." şeklinde ibare var.

    Cevapla

  • sercan_sercan@hotmail.com Ağustos 25, 2016

   41.tercihi boş bıraktım ve orada -1 yazıyo bu ne demek

   Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.