B Grubu KPSS Nedir, Kimler B Grubu KPSS’ye Girmelidir?

B Grubu KPSS Nedir, Kimler B Grubu KPSS’ye Girmelidir?

B Grubu KPSS, sadece çift yıllarda(iki yılda bir) yapılan ve genel kültür-genel yetenek bölümlerinden oluşan sınav oturumudur. B grubu KPSS’ye girerek elde edilen puanlarla ÖSYM’nin merkezi atamalarındaki memur alımlarında*tercih yapılabilmektedir.

KPSS memurluk sürecini yaşayan birçok aday, KPSS ile ilgili kavramları bilmiyor. Haliyle tecrübesiz bir şekilde KPSS’ye girip memurluk kadrolarına atanmayı bekliyor. Halbuki KPSS ile ilgili birtakım temel kavramların bilinmesi, memur adaylarının işini daha çok kolaylaştırmaktadır. Nitekim KPSS’de yüksek alan sayısız memur adayı; yüksek puanına rağmen ya memurluğa yerleşemiyor ya da hatalı KPSS tercihi yapıyor. Bu nedenle B grubu KPSS’ye hazırlanan memur adaylarının KPSS ve memurluk konusundaki kavramları çok iyi bilmesi gerekmektedir.

B Grubu KPSS Nedir?

B Grubu KPSS, sadece çift yıllarda(iki yılda bir) yapılan ve genel kültür-genel yetenek bölümlerinden oluşan sınav oturumudur. B grubu KPSS’ye girerek elde edilen puanlarla ÖSYM’nin merkezi atamalarındaki memur alımlarında*tercih yapılabilmektedir. 2015 KPSS, 2017 KPSS gibi tek yıllarda yapılan sınavlara giren adayların, ÖSYM’nin merkezi yerleştirmelerinde*KPSS tercihi yapma hakkı bulunmamaktadır. B Grubu KPSS’den elde edilen puanlar iki yıl geçerli olup bu süre içerisinde yapılan*b grubu merkezi atamalarda kullanılabilmektedir.

B Grubu KPSS’ye Kimler Girebilir?

Mühendis, mimar, tekniker, teknisyen, arkeolog, sosyolog, avukat, memur, bilgisayar işletmeni, hizmetli, şoför ve daha birçok unvandaki memurluk, b grubu memurluklar olarak adlandırılmaktadır. Dolayısıyla bu kadrolara girmek isteyen adaylar, B Grubu KPSS’ye girmelidir. Lise, Önlisans ve Lisans düzeyinde olmak üzere her bir öğrenim düzeyi için yapılan B grubu KPSS oturumlarından elde edilen; P94(Lise Düzeyi KPSS puanı), P93(Önlisans Düzeyi KPSS puanı) ve P3(Lisans Düzeyi KPSS puanı) puanları ile ÖSYM’nin yılda iki kez olmak üzere toplamda dört kez yapılan merkezi atamalarında tercih verilebilmektedir.

Kaynak: www.kpsshocasi.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM