• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Felsefe Öğretmenliği Atamaları Olacak mı?

Felsefe Öğretmenliği Atamaları Olacak mı?

Daha önce haber sitelerinde yer alan haberlerde Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki 6 yıl boyunca “Felsefe Öğretmeni” atamayacağı yer almıştı. Söz konusu haberlerde de belirtildiği gibi felsefe öğretmenliği atamaları olacak mı?

Daha önce haber sitelerinde yer alan haberlerde Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki 6 yıl boyunca “Felsefe Öğretmeni” atamayacağı yer almıştı. Felsefe öğretmenliği atamaları ile ilgili bu haberlerden sonra felsefe ve sosyoloji öğretmenlerinden çok sayıda yorum aldık. Bunun gerekçesi olarak da felsefe öğretmen sayısının ihtiyacın üstünde yer alması gösteriliyordu. Bilindiği gibi felsefe dersi liselerde sadece 11. sınıflarda zorunlu. Felsefe dersi 11.sınıflarda haftada 2 ders saati olarak okutulmaktadır. Sosyoloji dersi ise seçmeli ders kapsamında. Bu nedenle liselerde tek bir felsefe dersi öğretmenin olması yeterli olmaktadır.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Atamaları Olacak mı?

Haberlerde felsefe grubu öğretmen sayısının ihtiyacın çok üstünde olduğu yer almakta. Ancak felsefe öğretmenlerinin sayısı ihtiyacın üstünde olsa da mevcut öğretmenler okullara dengeli bir şekilde dağılmış değil. Örneğin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde felsefe öğretmenleri hizmetlerini tamamlayıp il dışı ya da özür grubu ile batı illerine tayin istemektedir. Batı illerinde norm fazlası olan felsefe öğretmenlerini doğu illerinde görevlendirmek mümkün değil. Bu nedenle önümüzdeki dönemde okullardaki felsefe grubu öğretmen eksiğini gidermek için mutlaka alım olacaktır. Ancak kontenjanlar son yıllardaki gibi sınırlı sayıda olacaktır. Bilindiği gibi felsefe öğretmenliğinde kontenjanlar 2014 Eylül atamasında 159, 2015 Şubat atamasında da 79 olmuştu.

Sizler de konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

FACEBOOK ÖĞRETMEN SAYFASI

FACEBOOK ÖĞRETMEN GRUBU

GooglePlay      

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. İnsanlarIn emekleri boşa gidiyor madem ihtiyaç fazlasiydi daha onceden kapatilsaydi ya da fazla felsefe öğretmenlerine ortaokulda ders acilsaydi kimsenin kimseyi düşündüğü yok ama allah büyüktür
    Ama su gerçek türkiyede adaletsizlik haksızlık fazlaca

  2. Felsefe gibi önemli bir dersin nasıl önemsiz hale getirdiklerine şahit oluyoruz. Felsefe ve sosyoloji gibi derslerin bırakın lisede öğretilmesini ortaokullarda bile verilmesi gerekiyor. Bu anlamda ciddi adımlar atılması gerekirken zaten az alım yapılan bölümü bir süre hiç almamayı düşünüyoruz. Bari bölümlere açılan kontenjanı düşürün ya da bazı üniversitelerde bu bölümleri kapatın. Çözümü çaba sarf edip okumuş insanların emeğini hiçe saymakta aramayın. Bize de yazık.

  3. Pozitif bilimin başlangıç noktasıdır felsefe. Ondan mahrum kalan toplum sorgulayamaz,analiz edemez,elestiremez ve etrafinda ne olup bittiğini anlayamaz geleceği nasıl bir temele oturttuklarinin farkinda degiller sırf romada efeste ortaya çıkmış bir bilim olarak bakarsan tabi okutmazsin halbuki ibni sinanin kitaplari avrupa üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuluyor boyle bagnazlik ederek kendimizi kör etmekten ileri gidemeyiz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor