USD
3,6067
EURO
3,8993
ALTIN
143,0229

İl İçi Tayinde Yolluk Alınır

İl içinde okulu değişen öğretmen ve memurların merak ettikleri ve genelde de sorun yaşadıkları durumların başında “il içi tayinde yolluk alınır mı?” sorusu gelmektedir.

İl İçi Tayinde Yolluk Alınır

İl içinde okulu değişen öğretmen ve memurların merak ettikleri ve genelde de sorun yaşadıkları durumların başında “il içi tayinde yolluk alınır mı?” sorusu gelmektedir. Aslında bu sorun son birkaç yıldır var. Bundan önce il içi tayinlerde yollukların ödenmesinde sıkıntı yaşanmıyordu. Sıkıntının kaynağı 2014 yılında çıkarılan Büyükşehir Belediye Kanunu’dur. Bu kanunda özetle büyükşehir olan illerin tüm ilçeleri,köyleri,mahalleleri aynı il olarak kabul ediliyordu. Mantıken de il içi tayinde, bu kanuna göre il içinde ilçe kavramı ortadan kalktığı için memur tayin olduğunda aynı ilde bulunduğundan yolluk ödenmesine gerek duyulmuyordu.

İl İçi Tayinde Yolluk Alınır mı?

Büyükşehir Belediye Kanunu’nu ile birlikte memurların il içinde nakilde yolluk alamaması vb. sorunlar birçok memuru mağdur edince sendikaların girişimleriyle torba yasaya eklenen bir değişiklikle “Memuriyet Mahalli” maddesinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeyle birlikte memurlar, öğretmenler il içi atamaları sonrasında başka bir ilçeye gittiklerinde (Örneğin İstanbul’un Pendik ilçesinden Avcılar ilçesine tayin olan memur) yolluk alabileceklerdir. “Memuriyet Mahalli” kısaca şudur:

1. Kurum servisleriyle gidilebilen yerler.

2. Aralarında hiç boşluk olmadan yerleşim yerlerinin bir bütünlük oluşturması. Örneğin Pendik ve Kartal ilçeleri arasında bir boşluk yoktur. İki ilçe arasını ayıran yerlerde de yerleşimler mevcuttur. Bu nedenle bu iki ilçe bütünlük içerisinde değerlendiriliyor.

Sizin durumunuz bu iki maddeye de uymuyorsa il içi yolluktan yararlanabilirsiniz. Bu konuda yapılması gereken dilekçe ile okuluna başvurmak olacaktır. Memuriyet Mahalli ile ilgili yönerge için TIKLAYINIZ

Yolluk Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

YORUMLAR


  14 YORUM

  • kübra Haziran 24, 2016

   Istanbul ataşehir den Çanakkale gökçeada ya tayini m çıkarsa ilçe Çanakkale'ye kadar yolluk hesaplanır diyor paylaşımlar ise ilçe hesaplanır diyor. Kesin olan hangisidir. Ne kadar yolluk alırım.

   Cevapla

  • Zehra Ağustos 30, 2016

   Merhaba. Benim de tayinim aynı ilin bir beldesinden başka bir köyüne çıktı fakat ikisi de merkeze bağlı yani ilçe değişimi olmadı ikametgahım da aynı kalıyor bu durumda yolluk alabilir miyim??

   Cevapla

  • Derya Aralık 9, 2016

   Antalyanın manavgat ilçesinden Uşak ın Banaz ilcesine tayinim çıktı..manavgat uşak a kadar yolluğumu yaptı fakat Uşak Banaz yolluğumu ne Banaz mem nede Uşak mem yapmıyor..birbirlerine hava ediyorlat dalga geçer gibi..benim bu yolluğu alma hakkım yokmu

   Cevapla

  • zeynep Ocak 15, 2017

   147 yi aradım il için de büyükşehirlerde il için de yolluk alamazsınız dedi. şimdi benim gaziantep ilinin şahinbey içesinden şehitkamil ilçesine aile birliğinden dolayı tayinim çıktı yolluk alacak mıyım?

   Cevapla

   • admin Ocak 15, 2017

    Sizin sorunuz üzerine yazımızı güncelledik. Yazımızda memuriyet mahalli adında bir yönetmelik mevcut. Oradan sizin tayin olduğunuz ilçelerin durumuna bakmanızı rica ediyorum. Yani iki ilçe arasında bir bütünlük var mı, ona bakmak lazım.

    Cevapla

  • Ugur Ocak 15, 2017

   Eşim geçen yıl subat ayinda Malazgirt ten ıstanbul eyüp semtine geldi ve yolluk oldu. Şimdi bende ıstanbul arnavutkoy den ıstanbul eyüp e es durumu tayini istedim ben yolluk alabilecek miyim acaba ? Cevap verirseniz sevinirim

   Cevapla

   • admin Ocak 15, 2017

    Eğer dediğiniz ilçeler arasında "Memuriyet Mahalli" oluşmamışsa alabilirsiniz. Memuriyet mahalli ile ilgili bilgi sorunuz üzerine yazımıza eklenmiştir.

    Cevapla

    • Ugur Ocak 15, 2017

     Yazıda arada boşluk olmalı butunluk arz etmemeli demişsiniz ama mebin verdiği örnekte tuzla ile basaksehir butunluk arz ettigi için yolluk ödenmez yazıyor. Kafamız karıştı.

     Cevapla

     • admin Ocak 15, 2017

      Haklısınız, bu örnekle birlikte bütünlükten neyi kastettiklerini biz de anlayamadık.

      Cevapla

     • Ugur Ocak 15, 2017

      İşin aslı şu ilçe ile bağlantısı zor olan eski tabirle köy sayılacak uzak yerleşim yerleri mahalli dışı kalmış sayılıyor ve bu yerlerden başka bilerek gidiyorsanız veya bu yerlere geliyorsaniz yolluk alabilirsiniz örneğin arnavutkoy boyaliktan basaksehir merkeze gelirseniz yolluk alabilirsiniz veya eyupten boyalik' a giderseniz alabilirsiniz mahalli içi sayılan yerden mahalli içi sayılan yere alamazsınız mesafe önemli değil. Basaksehir den tuzla gidip yaka değiştirseniz bile. Mahhalli içi dışı olduğunuda defterdarliklarin sitesinden ulaşılabilir. İstanbul için bu adres http://www.ist-def.gov.tr/memuriyet_mahalli/memuriyet_mahalli_2.php

      Cevapla

      • admin Ocak 15, 2017

       Mantık dediğiniz gibi olabilir, bakanlığın verdiği örneklere uyuyor açıklamanız. Öyleyse ilçeler arası yolluk değil, yerleşim içi-dışı mantığıyla verilen bir yolluk oluyor bu.

       Cevapla

       • Ugur Ocak 15, 2017

        Evet aynen öyle

        Cevapla

     • admin Ocak 15, 2017

      Biraz araştırdım, o mahalle örneğinin yanlış verildiğini söyleyenler de var. Ancak en doğru yaklaşım sanırım bizim yorumladığımız gibi olur.

      Cevapla

  • ceren Ocak 25, 2017

   merhaba ankara polatlıdan ankara altındağa atandım okullar arasında 90 km var fakat altındağda oturup gel git yapıyordum ikametgah adresinize atandıgınız için yolluk alamazsınız dıyorlar lütfen yardımcı olur musunuz

   Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.