USD
3,6143
EURO
3,9060
ALTIN
144,5878

MEB Suriyeliler İçin 4 bin 200 Öğretmen Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Avrupa Birliği ile yaptıkları anlaşma gereği Suriyeli mültecileri eğitmek amacıyla geçici olarak 4 bin 200 öğretmen alacaklarını açıkladı.

MEB Suriyeliler İçin 4 bin 200 Öğretmen Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Avrupa Birliği ile yaptıkları anlaşma gereği Suriyeli mültecileri eğitmek amacıyla geçici olarak 4 bin 200 öğretmen alacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama MEB’in sitesinde de yer alırken Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Avrupa’dan bu projeyle ilgili olarak 300 milyon Avro aldıklarını ve bunları Suriyelilerin eğitilmesi konusuna harcayacaklarını belirterek alınacak 4 bin 200 öğretmenin 500’ü Türkçe, 700’ü Türk Dili ve Edebiyatı ve geri kalan 3 bin kadronun da sınıf öğretmenliğine ayrıldığını açıkladı.

Suriyelilerin için öğretmenlik yapanlar dersler devam ettiği sürece 3 bin TL’nin üzerinde maaş alacaklar.

Suriyeliler için alınacak öğretmenler yine KPSS puanlarına göre alınacak kadronun 2 katı kadar mülakata davet edilecek. Mülakatlar sonucunda ise 1 yıllığına sözleşme yapılarak öğretmenler bu kadroda geçici olarak görevlendirilecek.

Suriyelilerin yoğu olarak yaşadığı 23 kent belirlenerek buralarda projelerle ilgili çalışmaların ilk adımları atıldı. Özellikle Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kilis ve İstanbul gibi şehirler bu projenin içerisinde yer alacak. Görevlendirilen öğretmenlerin çok büyük oranı bu şehirlerde çalışacak.

Suriyeli mülteciler için alınacak öğretmenlerin başvuruları 8-10 Kasım 2016 tarihinde MEB sitesi üzerinden online olarak yapılacak.

Türkiye’de yaklaşık olarak 800 bin Suriyeli çocuk bulunmakta. Bunların en az yarısının eğitim alamadıkları biliniyor. Bu projeyle birlikte Suriyeli çocukların eğitim sorunlarının azaltılması planlanıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.