USD
3,6143
EURO
3,9060
ALTIN
144,5878

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?

Öğrencilerin performans notunun düşük verilip verilmeyeceğiyle ilgili tartışmalar hemen hemen tüm okullarda yapılmaktadır. Peki sizce verilebilir mi?

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?

Öğretmenlerimizin merak ettiği soruların başında “performans notlarının sınav notlarından daha düşük verilip verilemeyeceğidir“. Her karne döneminde öğretmenler bu tür sorularla muhatap olmaktadırlar. Özellikle -nedense- bazı okul idarecileri yazılı ortalamalarının altında performans notu verilmemesi konusunda öğretmenlere uyarılarda bulunmaktadırlar.

 Peki öğrencilere yazılı notlarından düşük performans notu verilebilir mi?

Bununla ilgili yönetmeliklerde hiçbir ibare yoktur. Yönetmeliklerde performansın, bir tanesi öğrencinin herhangi bir konuda yapacağı çalışmaya verilecek, bir tanesi de öğrencinin ders içindeki etkinliklere katılımı, devamı, aktifliği ve örnek davranışlara göre verilecek puanlamalar olduğu geçer. Hiçbir şekilde performans notlarının öğrencilerin yazılı ortalamalarının aşağısında verilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Kaldı ki öğrencinin ders içindeki tutumu, devamı, örnek davranışları gibi kriterler yazılı sınavından bağımsız performans notunun verileceğinin açık bir ifadesidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi performans notlarını sınırlandıran hiçbir madde bulunmamaktadır. Ancak bazı öğretmenlere performans notlarının düşük verilmesi yüzünden soruşturma açıldığı haberleri bulunmaktadır. Muhtemelen o soruşturmalar öğrencinin, velinin ya da idarenin “kasıtlı düşük not verildiği” şeklindeki şikayetinden kaynaklı açılmıştır. Bu durumda öğretmenlerin, bir dönem boyunca öğrencinin davranışlarını, çalışmalarını, ders içindeki tutumlarını, hazırlıklarını takip etmeleri ve bunu belgelendirebileceği notlar tutmalıdır. Böylelikle öğrencilere hem adil bir performans notu verilmesi mümkün olurken hem de yaşanacak bir şikayet durumunda resmi anlamda öğretmen kendisini koruyabilmektedir.

Her ne kadar yönetmelikte düşük performans notu verilmesi yönünde aksi bir hüküm yer almasa da; öğrencinin okula ve derse karşı olan ilgisini kırmamak, emek vererek sınavda hak ettiği puanı düşürmemek adına performans notlarının düşük verilmemesi naçizane düşüncemizdir. Sizlerin de “düşük performans notu verilebilir mi?” sorusuyla ilgili düşüncelerinizi merak etmekteyiz. Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak belirtiniz. Teşekkürler.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

YORUMLAR


  9 YORUM

  • sukran Haziran 5, 2016

   Benim şahsi fikrim öğrencilerin sınav notlariyla sinif durumunun ayri tutulmasidir. Öğrencinin sınıfta öğretmeni dinlemez, öğretmene karşı gelme, daha bir çok olumsuz davranışı var ama bu öğrencinin kopyalar sayesinde notlari da yüksek. Ben bu ogrenciyi neye göre degerlendirecem. Kopyadan başarılı olduğu sinavina mi yoksa ogretmenine karşı saygisiz davranislarina mi göre. O yüzden herkesin sorumluluk almasi şarttır. Herkes kendi davranislarinin bedelini ödemelidir. Eğitim ssteminin bir tek maddesi ogretmeni savunmazken bu kadar verilen bir durumu da kullanabilelim. Sistemin hepsi yanlış. Eğitim-öğretim diye bir şey kalmadı. Öğrenci nasilsa gececek umrunda degil okul. Okullar farklı amaçlar için gelinen bir yer olmuş.

   Cevapla

   • Munise Ocak 5, 2017

    Mrb. Öğretmensnz sanrm bnde bir öğrenciym ogrtmnm snvndan75almama ragmen performansa 50 50 vermis sizce hak idda edeblr mym derslerdede saygisiz fln dglm gayet ii ders kartilimim vardr ozel durmdan ufak bir yanlis anlasilma oldu aramzda

    Cevapla

    • admin Ocak 5, 2017

     Şimdi buradan ne yorum yapsak yanlış olur. Öğretmeninizin mutlaka bir gerekçesi vardır ki bu puanı vermiştir. Aksini düşünmek istemiyorum.

     Cevapla

   • Görkem Ocak 5, 2017

    Yakalasalarmış napalim

    Cevapla

   • VELİ Ocak 13, 2017

    Şükran hn. siz öğretmensiniz sanırım. Öğrencinin kopya çektiğini söylüyorsunuz da niye müdahale etmiyorsunuz, bu durum kopya çekmeyip o notu alan öğrenciyi zan altında bırakır. Düşük not vererek kendinizi mi tatmin ediyorsunuz. Lütfen tarafsız düşünün, bu aldığınız pedegojinin gereği değilmi?

    Cevapla

  • Asabi Ocak 14, 2017

   size iyilik yaramaz zaten. al kağıdı ver disipline. o zaman kuyruğunu sıkıştırarak dolan öğretmenin peşinden. velisi bir dert öğrencisi bir dert. disiplin yönetmeliğini işletmediği için teşekkür edip elini öpmesi gerekirken birde hesap sormuş hadsizler...

   Cevapla

   • Ata Ocak 17, 2017

    Sen öğrenci olmadınmı?

    Cevapla

  • Ata Ocak 17, 2017

   Derse katılan bir öğrencinin performans notu sınav notunun Altında olması suçtur eğer öğrenci derslerde başarılı fakat sınav notu düşükse performans notunun yüksek verilmesi gerekir kopya çekmek performansla alakasızdır yakalarsan disipline ver ama performans adı gibi performansa göre verilmelidir. okuduğum okulda öğretmenler sınava göre not veriyor bu adaletsizlik ve saçma

   Cevapla

   • Ata Ocak 17, 2017

    Adı üstünde performans ya

    Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.