USD
3,0824
EURO
3,3550
ALTIN
125,5655

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?

Öğretmenlerimizin merak ettiği soruların başında “performans notlarının sınav notlarından daha düşük verilip verilemeyeceğidir”. Her karne döneminde öğretmenler bu tür sorularla muhatap olmaktadırlar. Özellikle -nedense- bazı okul idarecileri yazılı ortalamalarının altında performans notu verilmemesi konusunda öğretmenlere uyarılarda bulunmaktadırlar.  Peki öğrencilere yazılı notlarından düşük performans notu verilebilir mi? Bununla ilgili yönetmeliklerde hiçbir ibare yoktur. Yönetmeliklerde performansın, bir […]

Öğrencilerin Performans Notları Düşük Verilebilir mi?

Öğretmenlerimizin merak ettiği soruların başında “performans notlarının sınav notlarından daha düşük verilip verilemeyeceğidir”. Her karne döneminde öğretmenler bu tür sorularla muhatap olmaktadırlar. Özellikle -nedense- bazı okul idarecileri yazılı ortalamalarının altında performans notu verilmemesi konusunda öğretmenlere uyarılarda bulunmaktadırlar.

 Peki öğrencilere yazılı notlarından düşük performans notu verilebilir mi?

Bununla ilgili yönetmeliklerde hiçbir ibare yoktur. Yönetmeliklerde performansın, bir tanesi öğrencinin herhangi bir konuda yapacağı çalışmaya verilecek, bir tanesi de öğrencinin ders içindeki etkinliklere katılımı, devamı, aktifliği ve örnek davranışlara göre verilecek puanlamalar olduğu geçer. Hiçbir şekilde performans notlarının öğrencilerin yazılı ortalamalarının aşağısında verilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Kaldı ki öğrencinin ders içindeki tutumu, devamı, örnek davranışları gibi kriterler yazılı sınavından bağımsız performans notunun verileceğinin açık bir ifadesidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi performans notlarını sınırlandıran hiçbir madde bulunmamaktadır. Ancak bazı öğretmenlere performans notlarının düşük verilmesi yüzünden soruşturma açıldığı haberleri bulunmaktadır. Muhtemelen o soruşturmalar öğrencinin, velinin ya da idarenin “kasıtlı düşük not verildiği” şeklindeki şikayetinden kaynaklı açılmıştır. Bu durumda öğretmenlerin, bir dönem boyunca öğrencinin davranışlarını, çalışmalarını, ders içindeki tutumlarını, hazırlıklarını takip etmeleri ve bunu belgelendirebileceği notlar tutmalıdır. Böylelikle öğrencilere hem adil bir performans notu verilmesi mümkün olurken hem de yaşanacak bir şikayet durumunda resmi anlamda öğretmen kendisini koruyabilmektedir.

Her ne kadar yönetmelikte düşük performans notu verilmesi yönünde aksi bir hüküm yer almasa da; öğrencinin okula ve derse karşı olan ilgisini kırmamak, emek vererek sınavda hak ettiği puanı düşürmemek adına performans notlarının düşük verilmemesi naçizane düşüncemizdir. Sizlerin bu konuda neler düşündüğünü merak etmekteyiz. Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak belirtiniz. Teşekkürler.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

YORUMLAR


    1 YORUM

    • sukran Haziran 5, 2016

      Benim şahsi fikrim öğrencilerin sınav notlariyla sinif durumunun ayri tutulmasidir. Öğrencinin sınıfta öğretmeni dinlemez, öğretmene karşı gelme, daha bir çok olumsuz davranışı var ama bu öğrencinin kopyalar sayesinde notlari da yüksek. Ben bu ogrenciyi neye göre degerlendirecem. Kopyadan başarılı olduğu sinavina mi yoksa ogretmenine karşı saygisiz davranislarina mi göre. O yüzden herkesin sorumluluk almasi şarttır. Herkes kendi davranislarinin bedelini ödemelidir. Eğitim ssteminin bir tek maddesi ogretmeni savunmazken bu kadar verilen bir durumu da kullanabilelim. Sistemin hepsi yanlış. Eğitim-öğretim diye bir şey kalmadı. Öğrenci nasilsa gececek umrunda degil okul. Okullar farklı amaçlar için gelinen bir yer olmuş.

      Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.