USD
3,6041
EURO
3,8994
ALTIN
143,8556

Öğretmenlere Ödev Verme Yasağı mı Geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı 81 il valiliğine yazı göndererek öğretmenlerin 15 yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev vermemesi konusunda uyarmıştı. MEB ödevi 15 tatilde yasaklayarak öğrencilerin tatilde sosyalleşmesini, ders dışındaki faaliyetlerle ilgilenmelerini ve ödevlerle öğrencilerin derslerden soğumasını engellemeyi amaçlamıştı.

Öğretmenlere Ödev Verme Yasağı mı Geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı 81 il valiliğine yazı göndererek öğretmenlerin 15 yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev vermemesi konusunda uyarmıştı. Hatta MEB Bakanı Nabi Avcı, bir restaurantta öğrencilerin ödev yaptığını görmüş, ilgili okula öğretmene soruşturma açılması talimatı vermişti. MEB ödevi 15 tatilde yasaklayarak öğrencilerin tatilde sosyalleşmesini, ders dışındaki faaliyetlerle ilgilenmelerini ve ödevlerle öğrencilerin derslerden soğumasını engellemeyi amaçlamıştı.

Öğrencilere Ödev Yasağı Geliyor mu?

Ödev yasağı ve MEB Bakanı Nabi Avcı’nın öğretmene soruşturma açmasından sonra ödev yasağı kamuoyunun ilgisini çekmeye başladı. Son günlerde de MEB’in ödevleri tamamen yasaklayacağı konusunda haberler çıkmaya başladı. Bu konuda kesin bir bilgi kaynağı olmamasına rağmen bu haberler hızla artmaya başladı. Öğretmenlerin elinden ödev verme yetkisi alınacak şeklinde yapılan haberlere göre, MEB böylelikle öğrencilerin ders yükünü hafifleterek daha fazla sosyalleşmesini amaçlıyor. Ödev yükünün hafiflemesiyle öğrenciler spora ve kitap okuma gibi etkinliklere yönlendirilecek.

2016-2017 yılından itibaren resmileşmesi beklenen ödev yasağı tek elden düzenlenecek. Yani eğitim-öğretim yılının başında Talim ve Terbiye Kurulu ödevleri, etkinlikleri ve ödevin yoğunluğunu belirleyerek öğretmenlerden öğrencilere kendi belirledikleri çalışmalara göre ödev vermelerini isteyecek.

Öğrenci ve Öğretmenlerin Konuyla İlgili Düşünceleri

Öğrenciler bu duruma memnun olurken öğretmenler ise daha farklı düşünmektedir. Öğretmenler özellikle eğitimin-öğretimin ilk düzeylerinde öğrencilerin derslerdeki kazanımların evdeki çalışmalarla pekiştirildiği ve bu konuda ev ödevi verilmezse kazanımların pekiştirilmediğinden tekrar kaybedileceğini düşünüyor. Özellikle okuma-yazma becerilerini yeni kazanmış öğrencilerin 15 tatilde tekrar yapmazlarsa bu becerileri unutacağı gerçeği öğretmenler tarafından sıkça yapılan hatırlatmaların başında gelmektedir.

Siz de bu konudaki görüşlerinizi aşağıya yorum olarak yapabilirsiniz.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

YORUMLAR


  3 YORUM

  • isimsiz Şubat 5, 2016

   Bence Nabi AVCI en iyisini yapmış.Çünkü zaten okul olduğu günler sıkça ders çalışıyoruz.Bi hesaplamaya kalksak 220 gün okul 145 günde tatil.Bence tatille okul gününün eşitlenmesi lazım ki çocuklar biraz daha sosyalleşsin.EVET.BURADAN ANTEPTEKİ VİCDAN-AHMET GÜNER ORTAOKULUNA SELAMLAR OLSUN VE GAZİANTEBEDE SELAMLAR OLSUN. İYİ TATİL GEÇİRMİŞİNİZDİR UMARIM...

   Cevapla

  • akım trafosu Temmuz 27, 2016

   güzel bir yazı paylaşımı olmuş.

   Cevapla

  • serhat gürleyen Ocak 28, 2017

   ödev yine verildi

   Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.