• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
OHAL’de Aylıksız İzin Almak Mümkün Mü?

OHAL’de Aylıksız İzin Almak Mümkün Mü?

15 Temmuz Darbe girişimi ardından alınan OHAL kararı, en çok memurlar ile ilgili farklı bilinmezleri de beraberinde getirdi. Öncelikli olarak yıllık izinler iptal edilirken, sonrasında izinler yeniden kullanılmaya başlandı. Farklı sorulara neden olan OHAL memurlarda özellikle izinler konusunda karmaşaya neden oldu. OHAL gibi farklı bir süreç içinde yıllık izin, aylıksız (ücretsiz) izin ve istifa gibi […]

15 Temmuz Darbe girişimi ardından alınan OHAL kararı, en çok memurlar ile ilgili farklı bilinmezleri de beraberinde getirdi. Öncelikli olarak yıllık izinler iptal edilirken, sonrasında izinler yeniden kullanılmaya başlandı. Farklı sorulara neden olan OHAL memurlarda özellikle izinler konusunda karmaşaya neden oldu. OHAL gibi farklı bir süreç içinde yıllık izin, aylıksız (ücretsiz) izin ve istifa gibi konular kafaların karışmasına neden oldu.

Öncelikle memurlarda izin kavramını bir kez daha açıklayalım. Kanun gereğince 1-10 yıl (10.yıl sonuna kadar) senede 20 gün ücretli yıllık izin hakkına sahip olurlar. 11.yıl ve sonrasında ki hizmet süresinde olanlar ise 30 gün olarak bu haklarını kullanabilirler.

Gelelim aylıksız yani ücretsiz izin tanımına. Maaş alınmadan kullanılan bu izin, kadro kapsamında kalarak kullanılan izindir. Sağlık durumları nedeni ile alınacak olan bu izin 18 ay sürebiliyor. Aynı şekilde anne olanlar için gebelik ve doğum izninin haricinde 2 yıla kadar anne ve baba için bu izin kullanılabiliyor. Aynı şekilde 4 yaşından gün almamış olan bir çocuğun evlat edinilmesi de yine aylıksız izin kapsamında görülürken 2 yıla kadar kullanılabiliyor. Eğitim, askerlik gibi sebepler de aynı şekilde bu kapsamda kalıyor.

Tüm memurların sahip olduğu bu hak, 5 yılı memuriyette tamamlayanlar için kullanıma açılıyor. Aynı şekilde bir yıla kadar verilebiliyor. Diğer ekstrem durumları zaten belirttik. Şimdi birçoğumuzun kafasına takılan OHAL durumunda bu izni kullanıp kullanamayacağımız. OHAL bu izinlerin kullanımında sorun teşkil etmiyor. Ancak tüm izinlerde olduğu gibi bu izin de amir ya da bağlı olduğunuz müdürün inisiyatifi ile verilecek olan bir izindir.

Ancak, OHAL bölgesine rotasyon ile atanan memurlar için durum biraz değişiyor. Rotasyon ile OHAL bölgesinde görev yapanlar için aylıksız (ücretsiz) izin söz konusu olamıyor.

Tüm bunlara dikkat ederek işlemlerinizi ve planlarınızı yapmanızı öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Polis memurları ohal döneminde aylıksız izin alabilir mi? 1 yıl ayrilmak istiyorum. 7 yıllık memurum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor