USD
3,6741
EURO
3,9393
ALTIN
151,1268

Seviye Tespit Sınavı’nda Değişiklik

YÖK, Seviye Belirleme Sınavı’nın Gazi Üniversitesi’nce yılda iki kez ve tek oturumda yapılacağını açıkladı.

Seviye Tespit Sınavı’nda Değişiklik

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Seviye Tespit Sınavı’nın (STS) Gazi Üniversitesi tarafından yılda iki kez olmak üzere tek oturumda yapılacağını duyurdu.

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün yapılan Genel Kurul toplantısında 2017 yılının Seviye Tespit Sınavları ile ilgili olarak köklü bir değişikliğe gidildiği vurgulandı.

Açıklamada, sınav, tıp doktorluğu, diş hekimliği ve öğretmenlik hariç olmak üzere mühendislik, hukuk, Türkçe veya Türk dili ve edebiyatı, beden eğitimi ve spor, veterinerlik, hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, ergoterapi ve diğer alanlarda Gazi Üniversitesi tarafından yılda iki kez gerçekleştirilecek.

STS, 1 ve 2. aşaması birleştirilecek ve tek oturumda yapılacak. Değerlendirmede, doğru sayısından yanlış cevap sayısının 4’te biri çıkarılacak ve adayın testten aldığı ham puanlar tespit edilecek.

Sınav sonrasında değerlendirme ve analizlerde ya da itiraz sonucu incelenen bir testte hatalı sorunun bulunması durumunda ilgili soru iptal edilecek, değerlendirme kalan soru sayısı üzerinden yapılacak.

Sınavda başarılı olmak için 100 üzerinden en az 40 puan alınması gerekecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından tıp doktorluğu, diş hekimliği ve öğretmenlik alanında yapılan sınavlardaki uygulamalar değişmeyecek.

YORUMLAR


    0 YORUM

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.