USD
3,6039
EURO
3,8944
ALTIN
142,8068

Tartışmalı TEOG Sorusu İtirazlarına Red

MEB, TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavların Türkçe testindeki tartışmalı soru olan “unutmak” sorusuna yapılan itirazlar, sorunun “doğru” olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Tartışmalı TEOG Sorusu İtirazlarına Red

TEOG merkezi ortak sınavların Türkçe testindeki soruların arasında bulunan “unutmak” sorusu tartışma yaratmıştı. Öğrencilerle veriler sorunun hatalı olarak hazırlandığını iddia ederek iptal için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) müracaat etmişti. Bakanlık, yapılan tüm itirazları sorunun doğru olduğunu belirterek reddetti.

Sonuçları liseye girişe ve karne notuna etki edecek olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ile düzenlenen merkezi ortak sınav, 24 ila 25 Kasım tarihleri arasında yapılmıştı.

Sınavların sona ermesinin ardından hem veliler hem de öğrenciler, bazı soruların hatalı olarak hazırlandığını iddia etmişti. Tartışmalı olan sorulardan biri de Türkçe testinin A Kitapçığı’nda bulunan sözcükte anlamla ilgili “Unutmak” sorusuydu.

Sorunun hatalı olduğunu ileri süren öğrenci velileri, sosyal medyada “TEOG 2016-2017 1. Dönem “Unutmak” sorusu iptal edilsin” başlığı altında bir kampanya düzenlemişti. Bazı veliler de sorunun iptal edilebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurmuştu.

İtirazları değerlendiren bakanlık sonunda kararını verdi. Bakanlık, sorunun incelendiğini ve herhangi bir yanlışlığın bulunmadığını ifade ederek bu nedenle yapılan tük itirazların reddedildiğini açıkladı.

YORUMLAR


    0 YORUM

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.