• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yeni Memurlara Promosyon Müjdesi

Yeni Memurlara Promosyon Müjdesi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) yeni bir açıklama yaparak, promosyon sözleşmesinden sonra işe girenler için de promosyonların geçerli olacağını belirtti. Bankalar ile yapılan promosyon protokolü bilindiği gibi ek bir ödeme ile herkesin yararlanabileceği bir gelir olarak görülmekteydi. Ancak bankalar sözleşmeden sonra işe başlayanların kapsam dışında kalabileceğini belirtiyorlardı. Duruma KDK açıklık getirdi. Yapılan açıklamada; idarelerin, bankalar ile […]

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) yeni bir açıklama yaparak, promosyon sözleşmesinden sonra işe girenler için de promosyonların geçerli olacağını belirtti.

Bankalar ile yapılan promosyon protokolü bilindiği gibi ek bir ödeme ile herkesin yararlanabileceği bir gelir olarak görülmekteydi. Ancak bankalar sözleşmeden sonra işe başlayanların kapsam dışında kalabileceğini belirtiyorlardı. Duruma KDK açıklık getirdi. Yapılan açıklamada; idarelerin, bankalar ile bir başkasının mülkiyet haklarına yönelik olarak yapılan feragatin, imzalanmasını Medeni Kanın ve Borçlar kanununa aykırı olduğunu belirtti.

Bazı memurların uygulamadan doğan haksızlıklar nedeni ile huzursuz olduğunu belirten KDK, sözleşme yapıldıktan sonra işe başlayan memurlara anlaşma uyarınca promosyon verilmemesinin doğru olmadığını ve kanunlara aykırı olduğunu belirtti. Yapılan bazı şikayetlerin incelenmesinden sonra, yapılacak olan maaş ödemelerine ilişkin, bankalardan alınacak olan promosyon ödeneğinin, sözleşmeden sonra işe başlayanlar için de aynı şekilde geçerli olması gerektiğinin altını çizdi.

Karara ilişkin bilgiler şu şekilde açıklandı;

Borçlar Kanunu ve Medeni Kanunun ilgili maddeleri uyarınca, çalışmakta olan memurların, maaş alacakları ve anlaşma sağlanan bankadan promosyon ödeneği aldıkları görülmektedir. Ancak yapılan bazı işlemlerde, banka ile kurumlar arasında imzalanan protokollerden sonra işe alınan memurlara bu ödeneğin ödenmediği görülmüştür. Bu uygulama kanuna aykırıdır. Bu neden ile yapılan itirazlar incelenerek, memurların tamamı için uygulanması ve gerekli olan mevzuatlar çerçevesinde promosyonların yapılandırılması gerekmektedir.

Banka ile yapılan protokolün geçerli olduğu süre zarfında işe giren tüm memurlar ve çalışanlar bu hakları kullanabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor