• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YÖK, Meslek Liseliler İçin ‘Ek Puan’ı Açıkladı

YÖK, Meslek Liseliler İçin ‘Ek Puan’ı Açıkladı

Sınavsız geçiş hakkının kaldırıldığı meslek lisesi mezunları ile ilgili yeni bir düzenlemeye giden YÖK, yeni puan katsayısını açıkladı. Buna göre meslek liselilerin merkezi sınavdan aldıkları puanlara eklenecek ek puan katsayısı 0.06 olacak.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), sınavsız geçişin kaldırıldığı meslek lisesi mezunları ile ilgili yeni bir karar aldı. Alınan kararla birlikte meslek lisesi mezunlarının üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde, merkezi sınavlardan aldıkları puanlara eklenecek “ek puan” katsayını 0.06 olarak belirlendi.

YÖK tarafından yapılan açıklamada, 9 Aralık 2016 tarihli, 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan meslek lisesi mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı, Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bu arada, YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavsız geçişin kaldırılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır, meslek liselerinden sınavsız geçişin, niteliği öldürdüğüne dair eleştiriler vardı ve bunlar uzmanlara raporlandırılıyordu. Son olarak yakın bir dönemde Üniversitelerarası Kurul tarafından da sınavsız geçişin kaldırılmasına yönelik YÖK’e bir rapor sunuldu. Bu, aslında meslek yüksekokullarına yönelik bütünüyle iyileştirme çabasının bir parçası””diye konuşmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

    • Bnde bunu hala çok merak ediyorum şimdi biz önlisansa gidersekmi ek puan alacaz yoksa hemşireliğede gitsek gelirmi acaba bunu nasıl öğrenecez sence

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor