Manşet, SGK

4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi

Z

Bu hak ediş şüphesiz kanunların çerçevesi içinde işverenin öngördüğü koşulları yerine getirmekle olur. En az belirlenen süre ve yaşı dolduran 4C çalışanı emekli adayı öncelikle kurumuna başvurmak gerekli izni aldıktan sonra  işverenin vereceği belgelerini sosyal güvenlik kurumuna ibraz etmekle bu işi başlatmak durumundadır.

Gerekli belgeleri ilgili sosyal güvenlik kurumuna ileten emekli adayı işleminin ne aşamada olduğunu kolaylıkla takip edebilmekte, bunun için belirli basit bir yol  izlemektedir.

 

Evrak Takibi Süreci

4C emeklilik işlemlerinde evrak takibi için izlenecek yol şöyledir. En başta emekli adayının bir E-Devlet şifresi olmalıdır şayet bu şifresi yoksa en yakın bir merkez PTT şubesine gidip bu şifresini edinmelidir.

Bu şifreyi alan emekli adayı sosyal güvenlik kurumunun; emekli sandığı evrak takibi bölümünün ilgili linkini tıklayarak, 4 C emeklilik işlemleri evrak takibi bölümüne girerek ve sorulan, “kimlik bilgilerini doğrula” sayfasını doldurarak emeklilik işlemlerinin hangi aşamada olduğunu kolayca görecektir.

Bunun dışında E -DEVLET üzerinden emeklilik evrak takibi işlemini aynı yolu izleyerek yapabilecektir.

 

Yaş Zorunluluğu

Yine 4 C emeklilerinde de belirlenen yaş haddi dikkate alınarak başvurular yapılmaktadır. Yaşı gelmeyen emeklilerin prim gün sayıları dolsa bile, emekli olamaya hak kazanamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir