Gündem, Manşet

51 İl Bütünşehir Olacak! Bütünşehir Nedir?

9k=

Ülkemizde bundan önce ki dönelerde bir belediyenini büyük şehir olması için en az bir milyondan fazla nüfusunun olması gerekmekteydi. Ancak daha sonra bu nüfus sayısı azaltıldı ve büyük şehir belediye sayısı bir hayli arttı. Büyük şehir olmak içni şartın 400 bin – 500 bin seviyelerine düşürülüp düşürülmeyeceği soruları sorulurken ortaya bütünşehir kavramı çıktı. Buna göre 51 ilin bütünşehir olması bekleniyor. Peki bütün şehir nedir?

Şu an için büyük şehir olma nüfus şartının indirilmesi yerine illere bütün şehir durumunun getirilmesi beklenmektedir. Peki bütün şehir nedir, bütün şehir olduğunda belediyelere ne gibi avantajlar geliyor.

BÜTÜNŞEHİR NEDİR?

Türkiye geneli 51 farklı ilin bütün şehir olması beklenmektedir. Peki bütünşehir nedir? Buna göre bütün şehir kavramı hakkında net ifadeler yok ancak bazı açıklamalara göre bütün şehrin ne olduğuna dair bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Buna göre bütün şehir sistemi devreye girdiğinde tüm belde belediyeleri kapanacak ve tamamı merkeze bağlanacak. Aynı zamanda köylere de son verilecek ve tüm köyler mahalle olacak. Örneğin bir bölgenin ismi güzel köy ise buranın ismi artık güzel mahallesi olacak. Bütün şehir belediyelerinde istihdam etmekte olan personeller ilgili bakanlıklara, büyükşehir belediyelerine, her hangi bağlı kuruluşlara ya da ilçe belediyelerine devredilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir