Manşet, Öğretmen

Alan Değişikliği Yapabilecek Branşlar Hangileridir?

Z

1-) Eğer bir sınıf öğretmeni olarak görev yapıyorsanız ve bu sırada 540 saat Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programında başarılı olduysanız özel eğitim alanına geçiş yapabilirsiniz.

2-) Eğer kapatılan bir alanda görev yapıyorsanız ve bu sırada görev yaptığınız alandan farklı bir alanda yükseköğretim bitirdiyseniz Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararınca mezun olduğunuz yükseköğrenim programının atanacağınız alana da olması şartıyla bu alanlara da geçiş yapabilirsiniz.

Bu kapsamda yalnızca alanı kapatılmış öğretmenlerin değişiklik hakkı yoktur. Bu tarz alanlar genel olarak mesleki ve teknik eğitim veren alanlarda göze çarpmaktadır. Alan kapatıldığı için o alana öğretmen atanamayacağı için bu tarz öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmıştır. Mesela Anadolu Öğretmen Liseleri kapatılınca “Öğretmenlik Meslek Dersleri” alanı kapatılmış bu öğretmenler önceden “Rehberlik” alanına geçmişlerdir. Bu örneğe uyanlar alan değişikliği yapabilecektir. Aksi taktirde ikinci bir üniversite bitirip alan değişikliği yapmak isteyenler bu kapsamda alan değiştiremez.

3-) Öğretmenin, diplomasındaki belirtilmiş yan alanlara veya aylık karşılığı okutacakları derslerin öğretmenliğine alan değişikliği yapılmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir