Akademik İlanlar, Formasyon, Manşet, Memurlar, Öğretmen, Yüksek Lisans İlanları

ALES’te Hangi Değişiklikler Yapıldı? ALES’in Yeni Katsayı Hesaplaması

Z

Geçtiğimiz haftalarda ALES hakkında köklü değişikliklerin yapıldığı haber sitelerinde yayımlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ALES ile ilgili yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de de yayımlandı. Yapılan değişiklikler ilk kez önümüzdeki aylarda yapılacak olan Sonbahar ALES’te uygulanacak. Adayların merak ettiği birkaç hususu bu haberimizde ele almak istedik.

Test Sayıları Azaltıldı

Önceki ALES’te adaylara sınavda Sayısal-I, Sayısal-II, Sözel-I ve Sözel-II  olmak üzere dört farklı test sunuluyordu. Sınavda sorulan 160 soru için de 180 dakika süre adaylara veriliyordu. Yeni ALES’te artık sadece Sözel ve Sayısal testleri olacak. Yani bu düzenleme ile ALES aslında yıllar önce uygulanma şekline geri dönmüş oluyor.

Soru Sayısı Azaltıldı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ALES’te adaylara 160 test soruluyordu ve bu testler için de 180 dakika süre veriliyordu. Yeni sisteme sözel testinde 50, sayısal testinde 50 soru yer alacak. Toplam süre ise 150 dakika olacaktır.

ALES Katsayı Hesabı

Soruların katsayı hesaplaması eski standart ağırlıklarında olacak. Ancak eşit ağırlık bölümü için sözel ve sayısal bölümler %50 ağırlıklı ortalamaya sahip olacaktır.

Sayısal Sözel
Sayısal AP 0.70 0.30
Sözel AP 0.20 0.80
Eşit AP 0.50 0.50

ALES’in Geçerlilik Süresi Uzatıldı

Sınavla ilgili yapılan en önemli değişikliklerden biri de ALES’in geçerliliğinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılması oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir