Gündem, Manşet

Askerlik Süresi İndirildi Mİ? Tek Tip Sistem

Z

Askerlikte Yeni Sistem

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar askerlik sisteminde yapılacak değişiklikler hakkında çok net açıklamalar yapmıştı. Açıklamasında yasanın 2-3 ay içinde meclise geleceğini söylemişti. Konuyla ilgili öne çıkan ise net olmamakla beraber 3 ay zorunlu askerlik 6 ay isteğe bağlı askerlik formülü oldu.

Ankara Kulisi Konuşulan;  ” Zorunlu Askerlik 2 Ay”

Geçen günlerde ortaya konulan bir iddia yeni askerlik sisteminin 2 ay olmasıyla ilgiliydi. Milliyet Yazarı Abdullah Karakuş geçen ay yazdığı bir yazıda birkaç önerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağını yazmıştı. Bu birkaç öneriden ön planda olanı ise zorunlu askerliğin 3 ay yerine 2 ay olabilecek olanıydı. Gelen bilgiler doğrultusunda Ankara Kulisinde en çok konuşulan konunun zorunlu askerliğin 2 ay olacağı yönünde olduğudur.

Kanun Teklifi Verildi

Kasımın ilk haftası konuyla ilgili son yaşanan gelişme İYİ Parti Kurucusu ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşma olmuştur. İYİ Parti Kurucusu ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi konuşmalarında şu ifadeleri kullandı; ”3+6 eşittir 9 ay askerlik öneren yasa teklifimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna sunuldu. Bu teklifimiz yasalaşırsa ayrım yapmadan, askerlik çağına gelen tüm erkekler mecburi olarak üç aylık temel eğitim alacaklar. Kalan altı ayı ise isteyen asgari ücretten maaş alarak tamamlayacak, isteyen ise geri kalan askerlik süresi kadar asgari ücret tutarınca ücret yatırıp askerliğini tamamlamış sayılacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir