Yararlı Siteler

Boşanma Davasında Nafaka Nasıl Belirlenmektedir?

2Q==

Evliliğin bitmesiyle birlikte eşler arasında ekonomik bir dağılım gerçekleştirilmelidir. Kanunen boşanma ardından maddi durumunda azalma yaşayan kişiye, özellikle herhangi bir geliri olmayan tarafa, diğer kişi tarafından bir miktar nafaka ödenir. Bu nafakalar boşanma sırasında ise tedbir nafakası, boşanma sonrasında ise yoksulluk nafakası olarak adlandırılır. Yoksulluk nafakası herhangi bir süreye tabi değildir.

Nafaka belirlenirken çocuklar için ayrı esaslara, ebeveynler için ayrı esaslara dayanarak miktar belirlenir. Çocuk için verilen nafakaya iştirak nafakası denir. İştirak nafakası çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla getirilen düzenleme olup velayeti kendisinde olmayan taraf bu nafakanın yükümlüsüdür.

Boşanma davalarında nafaka belirlenirken mahkeme iki tarafın da ekonomik ve sosyal durumunu araştırır. Devlet kişilerin her türlü maddi analizini yapar. Örneğin; kişinin aylık kazancı, gayrimenkul varlıkları gibi durumlar göz önünde bulundurularak ekonomik durum tespiti yapılır.

Nafaka miktarı, nafakayı ödeyecek tarafın gelir durumuna göre belirlenir. Nafaka ödemelerinde kanunen belirtilen belli net bir miktar yoktur. Davanın hakimi tarafların ekonomik durumlarını inceleyerek nafaka miktarını belirler.

 

Nafaka Hangi Durumlarda Verilir?

Türk Medeni Kanunu, yoksulluk nafakası belirlerken, nafakayı alacak kişinin kusurlu olmaması veya karşı taraftan daha az kusurlu olması hallerine dikkat eder. Örneğin; aldatma durumunda boşanma gerçekleşiyor ise ekonomik durumu kötüleşen taraf aldatmış ise kendisine nafaka bağlanmaz. 

 

Nafaka Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Yoksulluk nafakasının kanunumuzda bir süresi bulunmamaktadır. Boşanan eşlerin maddiyatlarındaki değişime göre bu miktar artabilir veya nafaka veren tarafın talebiyle azaltılabilir. Duruma göre kaldırılması yoluna da gidebilir fakat kanunen bunun bir süresi bulunmamaktadır. Tedbir nafakası ise boşanma davası sonuçlanınca yoksulluk nafakası olarak değişir. Yoksulluk nafakasının eş tarafından ödenmemesi durumunda da icraya başvurulabilir.

Nafaka Sonradan Kesilir Mi?

Boşanma sonrasında kararlaştırılan nafaka ödemesinin bir sonu bulunmamaktadır. Fakat nafakayı ödeyecek kişi nafaka miktarının azaltılması veya kaldırılmasını talep edebilir. 

Siz de nafaka ve boşanma davaları hakkında detaylı bilgi almak için bir boşanma avukatı ile görüşmek isterseniz https://www.sezginhukuk.org/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir