Yararlı Siteler

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

2Q==

Sağlıklı ve dengeli beslenme, güçlü bir bağışıklık için olmazsa olmazdır.  C vitamini, insan hayatının devam edebilmesi adına vücudun ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür ve portakal, çilek, kivi, biber, ıspanak, brokoli gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur. C vitamini, vücutta kendiliğinden üretilemez, dolayısıyla dışarıdan besinler veya vitamin takviyesi yoluyla alınması gerekir. Sağlıklı bir yaşam için beslenme planınıza C vitamini bakımından zengin gıdalar ekleyebilir, vitamin eksikliği, halsizlik, yorgunluk gibi problemlerin ortaya çıkma olasılığını minimuma indirebilirsiniz. Peki, C vitamininin başka ne gibi faydaları bulunur? C vitamini tüketiminin vücudumuzda ne gibi etkileri vardır? İşte, C vitaminin diğer faydaları:

Bağışıklığı destekler

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir kalkan görevi görür. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için bağışıklık güçlendirici besinler tüketmeli ve bol bol egzersiz yapılmalıdır. C vitamini, yoğun fiziksel egzersiz sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına katkıda bulunur. Bu yüzden bağışıklığı destekleyici nitelikteki C vitamini içeriği zengin gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir.

Kolajen oluşuma katkıda bulunur

C vitamini, kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur. Kolajen, bir çeşit proteindir ve insan vücudunun büyük bir çoğunlupu kolajendir. Kolajen, vücudumuzun bağ dokularının bütünlüğünü, elastikiyetini ve gücünü destekler. Vücutta kolajen eksikliği oluşmaması adına kolajen içeriği zengin gıdalar tüketilebilir veya kolajen takviyesi ürünleri kullanılabilir. Aradığınız kolajen takviyesi ürünlerine https://www.day2day.com.tr üzerinden ulaşabilir, ürün içeriklerini kolayca inceleyebilirsiniz.

Bitkinliğe karşı C vitamini

C vitamini, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunduğu gibi normal enerji oluşum metabolizmasına da katkıda bulunur. Günlük hayatın yoğunluğu ve stresini azaltmak için her sabah bir bardak portakal suyu içerek sabah aldığınız C vitamini ile güne daha enerjik başlayabilirsiniz. 

Demir emilimini destekler

C vitamini hem demir emilimini arttırır ve kansızlık gibi problemlerin ortaya çıkma olasılığını azaltabilir. Vücudumuzda iki çeşit demir bulunmaktadır. Hem demir ve hem olmayan demir olarak adlandırılan demirlerden hem demirin vücutta emilimi daha fazladır. Hem olmayan demir emilimini arttırmak içinse C vitamininden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir