Gündem, KPSS, Manşet

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı KPSS İle İlgili Açıklama Yaptı

Z

Türkiye ihracatçılar meclisinin düzenlediği “Türkiye İhracat Haftası” programında söz hakkı alan Bakan Sarıeroğlu, “Türkiye’de bir KPSS gerçeği maalesef var. Ben hayatında KPSS’ye girmemiş birisiyim. Maalesef şu anda gençlerimiz eğitimlerinden sonra bir iki sene boyunca evlerinde sınava hazırlanan ve ailelerinde hayatını buna göre düzenlediği kötü bir durumla karşı karşıyayız. Gençlerimizi bu durumun içinden hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Ülkemizin işçiye de, çiftçiye de ihtiyacı var, mühendislerimizin de fabrikalarda çalışmasına ihtiyacımız var.

Her alanda gençlere ihtiyacımız var. Ama gençlerimizin tamamı kamuda çalışmak gibi bir hedef önüne koymuş durumda. Bu durumdan gençlerimizi hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı daha etkili şekilde yürüteceğiz. Önümüzdeki dönemde Türkiye açısından en büyük risk olarak görüyorum. Ancak bu genç iş gücümüzden alacağımız enerji ile biz güçlü adımlar atabiliriz diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınların Çalışma Hayatıyla İlgili Önemli Adımlar Atıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Kadının çalışma hayatına girişte ve çalışma hayatına devam etmesi ile ilgili sorunlarla alakalı çok ciddi adımlar atıldı. Başta iş ve aile yaşamını uyumlaştırma olmak üzere, iş gücü piyasasına girişte karşılaşmış oldukları sorunlar olmak üzere atmamız gereken adımlar hala mevcut. Olduğumuz aşama da çok kıymetli bir aşama. 10 sene içerisinde 6,5 milyonluk istihdam yaratmışız ve bunun 3 milyonunu kadınlar oluşturuyor. Bu önemli bir başarı hikâyesidir. İnşallah kadın gücüyle, kadın dayanışmasıyla, yeni politika uygulamalarıyla son on yılda aldığımız aşamayı çok daha ileri bir seviyeye getirebileceğimize inanıyorum” sözlerini dile getirdi.

Engelliler İçin 5 Binlik Bir Ek Atama Yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Çok güncel bir konu, taşeron konusu. Sayın Başbakanımız da grup toplantısında ifade etti. Kamu boyutu ile alakalı olarak inşallah yakın zaman içerisinde, bu sene bitmeden bu konuyla ilgili bir aşama kaydetmiş olacağız. Engelli kardeşlerimizin atanma talepleri vardı, üçüncü atama diye. Göreve geldik ikinci atamalarını gerçekleştirdik. Ama bazı teknik kısıtlamalarda bir eşleşme sorunumuz vardı. Rakamımız kısıtlı olmuştu. Son Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığımız sunum sonrasında 5 binlik bir ek engelli kardeşlerimize atama imkânı oluşturduk. Yarısını 2018’in ilk çeyreğinde yarısını, 2018’in son çeyreğinde gerçekleştireceğiz. Bu bir üçüncü atama” şeklinde ifade etti.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı KPSS İle İlgili Açıklama Yaptı” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

  1. fatma dedi ki:

    sayın bakanım biz usta öğreticiler içinde bir şeyler yapılsa bizlerde kadroyu hakkediyoruz üniversite mezunu olarak ücretli çalışıyoruz ikinci üniversitemide okudum sosyoloji mezunuyum nizler içinde istihdam yaratısın o kadar çok mezun var bu alanda sizden ricam artık nir şeyler yaşılsın

  2. İbrahim ev dedi ki:

    Sn Bakan demiş ki”Ülkemizin işçiye de, çiftçiye de ihtiyacı var, mühendislerimizin de fabrikalarda çalışmasına ihtiyacımız var.”
    Sen devlet olarak özel sektörde çalışan işçinin hakkını gözetmezsen, kendi işçini bayramda tatillerle, el bebek gül bebek çalıştırıp senede bilmem kaç kere ikramiyeler verirken özwl sektör işçilerinin köpek işveren veya vekilleri tarafından köpek muamelesi görmesini görmezden gelirsen, denetleme mekanizmasını çalıştırmaz oy kaybedecem endişesiyle esnaf dahil bütün işverenleri denetlemezsen! Elindeki özkaynağın insanca muamele gördüğü limanlara kayacağı aşikardır. Bunu görmek için bakan olmaya gerek yok sadece gözünüzü açın yeter. Hiç olmazsa şu mobbing vebasına çözüm bulun piyasa da kaynak sorunu yaşamayacaksınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir