Yararlı Siteler

Çekilen Araç Sorgusu Nasıl Yapılır?

2Q==

Araç sahipleri çekilen araçları nereye gönderildi, park ücreti ne kadar, araçlar oradan nasıl alınır gibi soruları merak ediyor. Geçmiş yıllarda  aracın hangi otoparka götürüldüğünü bulmak, otoparkın fiyatı gibi konular hakkında bilgi almak oldukça zahmetli bir süreçti. Fakat teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması ile çekilen aracı sorgulama işlemi de daha pratik ve hızlı bir süreç haline geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yürürlüğe getirdiği yeni karar ve uygulamalarla çekilen araç ile ilgili bilgi alabilmek artık daha kolay.

 

SMS yolu ile çekilen aracı sorgulama

Çekilen araçların kontrolü sms yoluyla yapılabiliyor. Sms yoluyla çekilen aracınız hakkında sorgu yapmak isterseniz PARK (BOŞLUK) ARAÇ PLAKASI yazarak 1550’ye yollayıp bilgi alabilirsiniz. Bu sorgunun ücreti 2 TL olarak belirlenmiştir ve otopark bilgilerine, ücrete ve çekilme sebebine sms yoluyla ulaşabilirsiniz. 

 

E-Devlet ile çekilen aracı sorgulama

İsim, kimlik no ve doğum yılı ve araç plaka bilgileri ile E-devlet sitesinden çekilen aracınızın sorgusunun yapabilirsiniz. Sitem birkaç dakika içerisinde aracınızın hangi otoparkta olduğunu, ödeyeceğiniz ücreti ve ceza açıklamasını sizlere sunuyor. E-Devlet üzerinden yapılan bu sorgu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. 

E-devlet aracılığı ile çekilen araç sorgusu dışında son beş yıla dair çekilmiş olan araç cezalarını da görüntüleyebilirsiniz. 

 

Çekilen aracı kim alabilir? 

Çekilmiş olan araç sadece araç sahibine, araç sahibi vekiline veya muvafakatnamesi olan kişilere verilebiliyor. Eğer araç şirket üzerine kayıtlı ise, şirkete ait imza sirküleri bulunan kişiler aracı teslim alabiliyor. Otoparka gitmeden önce kullanıcıların kimlikleri ile Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Ceza İşlemleri Büro’suna giderek çıkış belgesi almaları gerekiyor. Bu belge ile otoparktan araç alınabiliyor. 

İkinci el çekici arıyorsanız https://www.truck1.com.tr/ sitesini ziyaret ederek seçeneklere göz atabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir