Sağlık, Yararlı Siteler

Çeşitli Travmalar ve Enfeksiyonlar Sonucunda Oluşan: Diş Eti Şişmesi

Z

Diş etleri açık kırmızı renkte olan ve diş ile çene arasında duran sağlam yapılı dokulardır. Zengin bir damar ağına sahip olan diş etleri ayrıca dişlerin köklerini içerisinde barındırır ve onları korur. Diş sağlığında meydana gelen en yaygın hastalıklar diş etlerinin hasarı sonucu meydana gelmektedir. Herhangi bir travmaya veya iltihaba bağlı olarak diş eti şişmesi veya diş eti iltihabı gibi bulgular ortaya çıkar.

Diş etinde meydana gelen şişlikler en yaygın olarak diş eti enfeksiyonu veya travmalar sonucunda oluşmaktadır. Bu diş eti şişlikleri ciddi sağlık sorunlarına yol açmasa da kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir biçimde etkilemektedir. 

Ağız ve diş sağlığının yeterince korunmadığı ve temizliğinin yapılmadığı durumlarda sıklıkla karşılaşılan bu durum ağız bakımının sağlanması ile tekrar eski sağlığına kavuşabilmektedir. Eğer ağız bakımını düzenli olarak yapan ve sağlığına dikkat eden kişilerde diş eti şişmesi gibi problemler meydana geliyorsa mutlaka altta yatan başka bir sağlık problemi vardır.

Eğer diş eti şişliği ciddi sorunlar nedeniyle ortaya çıkmadıysa genellikle kendiliğinden birkaç gün içerisinde hiçbir tedaviye gerek kalmadan geçer. Ancak altta yatan ciddi nedenlere bağlı olarak haftalarca geçmeyen ve daha da ilerleyen diş eti şişlikleri de vardır. Geçmek bilmeyen ve kişiye oldukça acılar yaşatan diş eti problemlerinin en kısa sürede tedavi edilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir.

gorsel 1

 

Diş Eti Şişliğinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti şişliklerinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bilinen en yaygın diş eti şişliği nedeni ağız hijyeninin yeterince sağlanamamasıdır. Düzenli olarak günde en az 3 kere diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağız hijyeni için yeterlidir. Ayrıca isteyenler dil temizliği ve gargara ile de ekstra hijyen sağlayabilirler. Bu temizlik işlemleri yapılmadığında yemek kalıntıları zamanla dişte ve diş etlerinde birikir ve plak oluşumuna neden olur. www.uzmandoktor.net görüşüne göre bu plaklar zamanla birikim göstererek diş etlerinin yüzeyinde sert bir tabaka oluşturur ve diş etlerinde şişliğe neden olur.

Kadınlarda gebelik dönemi süresince oldukça yaygın bir şekilde diş eti şişliği görülür. Hamilelikle beraber kan dolaşımı artar ve diş etlerinde tahrişleri kolaylaştıran durum ortaya çıkar. 

Tüm bu etmenlerle beraber bakteriyel ve mantar kaynaklı enfeksiyonların da diş eti şişliğine neden olduğu düşünülmektedir.

gorsel 2

 

Diş Eti Şişliğinin Belirtileri Nelerdir ?

Diş etleri şişliğinin en belirgin ve en yaygın görülen belirtisi diş fırçalama esnasında veya yemek yeme sırasında görülen kanamalardır. Diş eti şişliğinde kanamaların yanı sıra diş eti çekilmeleri, ağrı, mavimsi bir renk değişimi gibi belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtilerin hastaya yaratacağı etkiler tamamen etkene bağlı olarak değişmektedir.

 

Diş Eti Şişliği Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır ?

Diş eti şişlikleri hafif olgularda genellikle kendiliğinden geçmekte ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ağız ve diş sağlığının korunması diş eti şişliği tedavisinde en önemli adımdır. Diş eti şişliğinde tedavinin asıl amacı diş eti şişliğine neden olan etkenin ortadan kaldırılması ve tekrar ortadan kaldırılmasının önlenmesidir. 

Diş etinde meydana gelen şişlikler ödem nedeniyle ortaya çıkmış ise bu tür şişliklerde scalling-root planig adı verilen bir tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi ile birlikte diş etindeki ödem miktarı azalır ve diş eti şişliği ortadan kaldırılır.

Diş eti şişlikleri zaman zaman ilaç kullanımına bağlı olarak da görülebilmektedir. Eğer diş eti şişliğinin ilaç kullanımından dolayı meydana geldiği düşünülüyorsa kullanılan ilacın değiştirilmesi bu problemi ortadan kaldıracaktır. Buna ağız ve diş sağlığı doktorlarının karar vermesi ve uygulaması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde meydana gelen diş eti büyümeleri için genellikle bir tedavi uygulanmaz ve kendiliğinden ortadan kaldırılması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir