Gündem, Manşet

Defter Pasaportlar Maziye Karışacak

Z

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner,  yeni pasaportlar için test basımların yapıldığını ve yeni pasaportların kâğıttan değil kart olarak basılacağını söyleyerek konuşmalarında şu açıklamaları yaptı, ‘’ “Kimlik kartlarında kullanılan malzemeler kullanılacak. Yeni pasaportlar kâğıt olarak üretilmeyecek. Kart şeklinde üretilecek” çok yoğun bir şekilde çalışıldığını ve eksiklerin kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Yazılım TÜBİTAK’tan

Dünyada bir örnek olan kimlik kartları projesini ve elektronik kimlik kartlarının yazılımının TÜBİTAK’a ait olduğunun altını çize Güner, ‘’ “Bu sene 13 milyon kimlik kartı basımı yaptık.  Aylık 1 milyon ile 1 milyon 200 bin arasında üretimimiz bulunuyor.  Talebin arttığı yaz aylarında günde 72 bin civarında başvuru, 62 bin civarında da üretimimiz vardı. Şu anki başvuru talebi 55 binlerde. Bu yılki hedefimiz 15 milyon kart basımı” dedi.

1 Haftada Teslim

Güner, yapılan son hesaplamalara göre yeni kimlik kartlarının 1 haftada teslim edileceğini ve kartların kalitesinde üst seviyelere çıkıldığını hatta sürücü belgelerinden bile daha kaliteli hale getirildiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir