KPSS, Manşet, Öğretmen

Değişen Ders Saatleri Sonrası Öğretmen İhtiyacı Artacak ve Azalacak Branşlar

2Q==

Dün yayımlanan MEB Haziran ayı Tebliğler Dergisi’nde yer alan değişiklilerle lisede birçok dersin haftalık ders saati sayısının değiştiğiyle ilgili haberimiz sitemizde yer almıştı. Bu haberimizin içeriğinde de yer aldığı gibi bu köklü ve önemli değişiklikler sonrasında birçok branşla ilgili ihtiyaç ve norm fazlası oluşma durumu ortaya çıktı. Özellikle öğretmen atamalarında bu değişiklikler son derece önemliydi.

Talim ve Terbiye Kurulunun değişikliğiyle ilgili haberimiz:

[haber id=7476]

Yeni Dönemde İhtiyacı Azalacak-Artacak Branşlar

Biyoloji: 9 ve 10. sınıflara haftalık 3 saat olarak okutulan ders yeni çizelgeye göre artık haftalık 2’şer saat olarak okutulacak. Bu nedenle bazı okullarda Biyoloji Öğretmenlerinin norm fazlası olma durumu var. Ayrıca bundan sonraki süreçte Biyoloji atamalarının azalacağı ön görülebilir.

İngilizce: Anadolu liselerinin 9. sınıflarında haftalık 6 saat okutulan İngilizce dersi artık yeni çizelgeye göre haftalık 4 saat olarak okutulacak. Bu durumda ihtiyaç sayısı azalacak branşlardan biri de İngilizce olacaktır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Haftalık 1 saat okutulan ders gelecek sene kademeli olarak liselerde haftalık 2 saat okutulacak. Bu nedenle branşın atama sayısında ciddi bir artış ön görülüyor.

Felsefe: 11. sınıflarda zorunlu olarak okutulan ders yeni çizelgeye göre artık 10. sınıflarda da zorunlu oldu. Bu nedenle Felsefe branşının da atamaları artacaktır. Özellikle felsefe atamasının yapılmayacağı haberlerinin ardından gelen bu değişiklik atama bekleyen felsefe öğretmenlerini sevindirdi.

Resim: Görsel sanatlar dersi de artık liselerde haftada 2 saat olarak okutulacak. Bu durumda atamalar da ciddi sayıda artış olacaktır.

Müzik: Haftalık 1 saat olarak okutulan dersin 2 saate çıkarılması öğretmen atamalarında kontenjan olarak artış yaşayacak branşlardan olacaktır.

FACEBOOK ÖĞRETMEN SAYFASI

GooglePlay      Kamudanses App Store

 

Değişen Ders Saatleri Sonrası Öğretmen İhtiyacı Artacak ve Azalacak Branşlar” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Türk dili edebiyat dedi ki:

    Sayın milli eğitim bakanımız Türk dili edebiyatına ihtiyaç yokmu bu bölüm liselerin dersi bu bölümde yıllardır yığılmalar oldu bu çocuklar ne yapsınlar ben bir anne olarak sesleniyorum öbür bölümlerden 75 65 alanları atadınız ancak onlaramı ihtiyac var bu ülke TC esas edebiyata ihtiyaç var kontenjanı bu defa çok verinde her yıl 82 puanla atanamayan yarım puanla mülakata çağrılmayan benim kızımda atansın referandum dediniz oyumuzuda verdik saygılar bakanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir