Manşet, Öğretmen

Eğitimde Şok Değişim

lazy

Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı orta vadeli programlar kapmasında eğitimi de içine alan bir sistemi duyurdu. 2019 yılı sonu itibari ile ikili eğitim sisteminin sona ereceğini ve tam gün eğitim sistemine geçileceğini belirtti.

Yapılan açıklama ile öğrencilerin de tadı kaçtı. Öğrencilerin bir kısmı şuan için yarım gün okudukları ve okumaya devam edecekleri dönemi kapatacaklar. Kademeli olarak tam gün eğitim sistemine geçiş 2019 yılının sonunda bitmiş olacak.

Binali Yıldırım aynı şekilde yaptığı orta vadeli açıklamalarda, okul öncesi eğitimin de zorunlu hale getirileceğini belirtti. Bu şekilde okul öncesi de zorunlu eğitim kapsamına alınmış oldu. Ayrıca yabancı dil eğitiminin de yetersizliğine dikkat çekerek, 4+4+4 sistemi içinde 5.yıldan itibaren yabancı dilin zorunlu hale geleceğini de açıklamalarına ekledi.

Alınan ve uygulanacak olan tam zamanlı eğitimin, tek tip olmadığını belirten Başbakan, eğitimin tam zamanlı olması durumunda, sabahçı öğlenci kavramlarının değişeceğini belirtti. Öğrencilerin artık hem sabahçı, hem öğlenci olacağını belirtti. Öğle yemeği istirahatleri olacak ve yemeklerini yedikten sonra okullarına devam edecekler, şeklinde belirtti. İşe gider gibi sabah gidip akşam eve geliniyorsa, okullar için de artık aynı sistem olacak dedi.

Öğrenciler kadar öğretmenlerinde ilgisini çeken yeni sistem sonucunda, öğretmenlerde yarım gün yerine tam gün okulda zaman geçirmek zorunda kalacak. Ayrıca çocuklar üzerinde bu sistemin nasıl olumlu etkilerinin olacağı ise ilerleyen dönemde yetkililer aracılığı ile açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir