Sağlık

Egzama Nedir? Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

9k=

Egzama Nedir?

Egzama, vücudun her yerinde olabileceği gibi genellikle el ve ayaklarda kaşıntılı kabarıklardır.

 

Egzamaya neden olan şey nedir?

Nedeni bilinmemekle birlikte kadınlarda erkeklere oranla daha yaygındır. Bu kabarcıklar bazı insanlarda sürekli varken bazı insanlarda yılın belirli zamanlarında ortaya çıkıp bazen kayboluyor.

 

Egzamanın belirtileri nelerdir?

Vücudun herhangi bir yerinde ya da eller ve ayaklar üzerinde kabarcıklar. En sık parmak, ayak parmakları, avuç içleri ve ayak tabanlarının kenarlarında bulunur. Bu kabarcıklar, sürekli pul pul olur veya kırmızı çatlak haline gelir yoğun kaşıntı ile kanamaya ve ağrıya neden olur. Kaşıntı cildin kalınlaşmasına da neden olur. Egzama ağrıya da neden olur.

 

Egzama nasıl teşhis edilir?

Dermatolog cildinize bakarak egzamanın teşhisini koyar. Mantar enfeksiyonu gibi diğer cilt sorunlarından ayırt edebilmek için cilt biyopsisi gerekebilir. Dermatolog, cilt probleminin alerjik reaksiyonda kaynaklanabileceğini düşünürse alerji testi yapılmasını isteyebilir.

 

Egzama nasıl tedavi edilir?

  • Kaşıntıyı engellemek için hap
  • Nemlendirici krem
  • Güçlü steroid kremleri
  • Egzamayı kaşımayın

 

Sık banyo yapmak vücudunuzu kurutarak kaşınmayı artırır, elleri yıkadıktan sonra nemlendirici kullanabilirsiniz ve tahriş edici malzemelerden uzak durun bunları kullanırken eldiven takın. Egzama tedavi ile değil, genellikle kendiliğinden yok olur ancak semptomlar tekrar ortaya çıkabilir. Kaşıntı egzamayı daha kötü hale getirebilir.

 

Olası komplikasyonlar neler?

  • Eller rahat kullanılamaz
  • Egzama olan bölgede ağrı kaşıntı ve gerginlik hissi
  • Oluşan çatlaklardan oluşacak bakteriyel enfeksiyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.