Emekli, Manşet

Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanıyor?

9k=

Belirli dönemlerdeki kesintiler kapsamında hesaplanan emekli aylıkları, bir çok açıdan önemli bir hesaplama yöntemi ile hesaplanmaktadır. İlk hesaplama yöntemi, 31.12.1999 öncesi dönemi kapsamaktadır. İkinci dönem için 01.01.2000 ve 30.09.2008 dönemi, üçüncü kısmı ise 01.10.2008 sonrası dönemden itibaren hesaplanmaktadır.

Emekli aylığı hesaplama yöntemleri ortalama yıllık maaşa göre hesaplanmaktadır. Hesaplanan tutara yüzde 4 ve 5 oranında ek ödeme eklenir ve maaş hesaplanır.

 

Emekli Aylığı Neye Göre Değişir?

Her ne kadar sosyal güvenlik kurumları birleşse de, hala emekli sandığı, bağkur ve ssk için farklı hesaplamalar kullanılmaktadır.

 

Emekli maaşı hesaplamak için her kurumun kendine göre bir hesaplama şekli vardır. Bu nedenle e devlet sisteminde bir çok yöntem kullanılarak otomatik hesaplayıcılar yardımıyla gerekli olan hesaplamalar yapılmaktadır. Sistemlerde bir çok kişinin araştırdığı ek ödemeler ve kesintilere internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir çok kişinin tercih ettiği e devlet sistemi sayesinde, insanlar en çok merak ettikleri konular hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

 

E Devlet Sistemi

Bir çok konu hakkında bilgi edilebileceğiniz ve devlet dairelerinin online olarak erişilmesini sağlayacak olan e devlet sisteminde emekli maaşı PTT üzerinden alacağınız şifrelerle erişebilirsiniz.

Özellikle internet kullanımı konusunda destek alabileceğiniz bir çok yönlendirmesi sayesinde online olarak her konuda destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir