Emekli

Emekli Olanlar Çalışabilir Mi?

9k=

Emekli maaşlarının düşük olması nedeniyle emekliler emekli olduktan sonra da çalışmak istemektedir. Emekli olduktan sonra çalışmak ya da kendini işini kurmak isteyenler çok kolay bir şekilde çalışma hayatlarına devam edebilmektedir.

Eskiden, çalışanlardan yapılan kesintilerin de kaldırılması sayesinde emekliler SGK primleri ödemeye gerek kalmadan iş hayatına devam etmektedir. Maaşları ve gerekli olan sigorta ödemeleri daha düşük olarak maaşlı çalışabilir ya da kendi işlerini kurabilirler. Kendi işletmesini kuran ve  esnaflık yapan emekliler günümüzde oldukça fazladır.

Bu nedenle gerekli olan desteğe erişmek için ihtiyacınız olan danışmanlık hizmetini, güvenilir bir mali müşavirlikten alabilirsiniz.

 

Emekliyken Çalışma Şartları

Geçtiğimiz aylara kadar emekli olanların kendi namlarına çalışmaları ya da farklı bir yerde çalışmaları durumunda maaşlarından yüzde 10 kesinti yapılmaktaydı. Ancak bu durum ortadan kalktı ve emekliler artık maaşlarından kesinti yapılmadan yeniden çalışma imkanına ulaştı.

Çalışan emekliler oldukça fazladır ve günümüzde sadece emekli maaşı alarak geçinmek mümkün olmadığı için ek işler her zaman tercih edilmektedir.

 

Maaştan Yapılan Kesinti Neye Göre Değişir?

Eskiden tarım emeklilerin dışında çalışan emeklilerin maaşlarından yüzde 15 ve yüzde 10 olarak kesintiler yapılmaktaydı.

Bu kesintiler artık ortadan kalktığı için gerekli olan yasal süreç dahilinde herhangi bir haksız kesinti yapılmayacaktır. Emeklilerin çalışması durumu bu sayede daha fazla istihdamın tercih edilmesine neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir