Gündem, Manşet

En Mutlu Öğrenciler Meslek Liseliler

Z

Yapılan bir araştırmaya göre en mutlu öğrenciler meslek lisesiler, en mutsuz öğrenciler ise fen liseliler olarak belirlendi. Sekiz farklı lise türü için yapılan araştırmada okul memnuniyet oranı en yüksek meslek liselerinde çıktı. Uzmanlar bu sonucu başarı kaygısı ve sosyal etkinlikler olarak açıkladı.

Liseli gençlerin zamanlarının büyük kısmını geçirdikleri okullarında ne kadar mutlu olduklarını araştıran  Yıldız Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Engin Deniz ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolojik Danışman Ayçe Büyükcebeci ilginç sonuçlara ulaştı. 602 öğrenci ile yapılan araştırmaya göre fen liselerinde okul doyum oranı daha düşükken en yüksek oran meslek liselerinde çıktı.

Araştırmaya göre daha önce okul öncesi eğitim alan öğrencilerin okul doyum oranları almayanlara göre daha yüksek. Araştırmacılar bunun nedeninin okula ait olma duygusunun erken yaşlarda geliştiğinin ve kazanıldığının ve bunun tüm öğrenim hayatını etkilemesi olduğunu söylediler.

Araştırmaya göre Fen liselerinin müfredat programlarının çok yoğun olması ve sadece akademik başarıya odaklanması sonucu sosyal ve kültürel etkinliklere az yer verilmesi sonucu öğrencilerin okulda mutsuz oldukları, meslek liselerinde uygulama derslerinin ağırlıklı olması ve atölye ve laboratuvar ortamlarında  öğrencilerin akranlarıyla yoğun iletişimde bulunmasının okulda mutlu olmalarını sağladığı ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir