Formasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Formasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Pedagojik Formasyon eğitimde muafiyet nedir? Öğretmenlik Uygulaması dersinden nasıl muaf olabilirim? Pedagojik Formasyon eğitimi programına hak kazanan öğrencilerin merak ettikleri konuların başında ders muafiyetleri gelmektedir. Daha önceden aldıkları veya tecrübe kazandıkları konularda tekrar eğitim almak kimsenin istemeyeceği bir şeydir. Ders muafiyetleri hakkında ayrıntılı bilgi ve ders muafiyet dilekçeleri için tıklayınız 2. Pedagojik formasyon “Askerlik” […]

1. Pedagojik Formasyon eğitimde muafiyet nedir? Öğretmenlik Uygulaması dersinden nasıl muaf olabilirim?

Pedagojik Formasyon eğitimi programına hak kazanan öğrencilerin merak ettikleri konuların başında ders muafiyetleri gelmektedir. Daha önceden aldıkları veya tecrübe kazandıkları konularda tekrar eğitim almak kimsenin istemeyeceği bir şeydir. Ders muafiyetleri hakkında ayrıntılı bilgi ve ders muafiyet dilekçeleri için tıklayınız

2. Pedagojik formasyon “Askerlik” durumuma bir etkisi olur mu? Pedagojik Formasyon eğitimi ile askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Pedagojik formasyon eğitimi erkek öğrencilerin askerlik durumlarına hiç bir etkisi bulunmaz. Yani pedagojik formasyon eğitimini almanız askerliğini erteletmeyecektir. Pedagojik formasyon eğitimi sırasında askere alınan öğrenciler terhis tarihinden itibaren ilk 2 yıl içerisinde, pedagojik formasyonun devam ettiği herhangi bir üniversiteye başvurup kaldıkları yerden eğitime devam edebileceklerdir.

3. Pedagojik formasyon eğitimi alanları neye göre belirleniyor?

Yüksek Öğretim Kurulu pedagojik formasyon eğitimi alanları belirlerlerken MEB Talim Terbiye Kurulunun okullarda ders okutabilecek alanların listesine dikkat etmektedir. Talim Terbiye Kurulunun bu listesi güncellenebilmektedir. Bu listeye ulaşabilmek için tıklayınız

4. Pedagojik formasyon eğitimini aldığım üniversiteden başka bir üniversiteye “Yatay Geçiş” yapabilir miyim?

Pedagojik formasyon eğitimi sırasında başka bir üniversitenin pedagojik formasyon programına yatay geçiş yapılamaz. Ancak Yüksek Öğretim Kurulunun formasyon hakkındaki yönergesinin 10. madde 12. fıkrasına göre lisans eğitimiyle beraber pedagojik formasyon eğitimi programına devam eden öğrencinin, lisans eğitimini yatay geçişle başka üniversiteye taşıması sonrasında pedagojik formasyon eğitimi de ilgili üniversiteye taşınmış olur.

5. Bir bölümden aldığım pedagojik formasyon belgesi başka bir bölüm için de geçerli sayılır mı?

MEB Talim Terbiye Kurulunun 80 sayılı kurur kararlarının 8. maddesinde şu ifade geçmektedir: “Birden fazla alanda öğretmenliğe başvuru hakkı bulunanların, bu alanlardan birine ait pedagojik formasyon belgesi diğer alanlar için de geçerlidir.”  Bu cümleye istinaden bir bölümden alınan pedagojik formasyon belgesinin farklı alanlarda da geçerli olacağı son derece açıktır.

6. Özelden alınan formasyon ileride sıkıntı yaratır mı? Uzaktan eğitim yoluyla alınan formasyon ileride sıkıntı yaratır mı?

İki sorunun cevabı da kesinlikle hayır. Özelden alınan pedagojik formasyon sertifikasıyla uzaktan eğitim yoluyla alınan pedagojik formasyon sertifikası YÖK’ün onayıyla verilir ve devlet üniversitelerinden yüz yüze eğitimle alınan pedagojik formasyon sertifikasıyla tamamen aynıdır. Bu nedenle ileride bir sıkıntı yaşanması gibi bir sorun yoktur.

7. Pedagojik formasyon almaya hak kazandım. KYK bursu alabilir miyim?

Pedagojik formasyon eğitimi, sertifika programı olarak kabul edildiğinden Kredi Yurtlar Kurumundan burs alma gibi bir şansınız maalesef yok.

8. Yüksek Lisans yapıyorum, aynı anda formasyon alabilir miyim?

Pedagojik formasyon eğitimi, sertifika programı olarak geçtiğinden yüksek lisansla aynı anda alınabilir.

9. Formasyon stajımı (öğretmenlik uygulaması) başka bir ilde alabilir misiniz?

Formasyonu aldığınız üniversitenin bulunduğu ilden başka bir okulda staj yapma gibi bir şansınız maalesef yok.

10. Formasyon eğitimimi dondurabilir miyim?

Pedagojik formasyon eğitiminde kayıt dondurma gibi bir durum söz konusu değildir.

Pedagojik formasyon eğitimiyle ilgili sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Sizin de merak ettiğiniz sorularınız ve ek bilgileriniz varsa yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

☞ Uygulamamızı indirin, Formasyon ilanlarının bildirimi anında telefonunuza gelsin  GooglePlay

 Öğretmen sayfamızı beğenerek bize destek olmak ister misiniz? Lütfen Tıklayınız

Anlık paylaşımlar, soru-cevaplar, başvuru durumları Facebook sayfasından sürekli güncellenmektedir. Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız Facebook-icon

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

351 yorum

 1. Merhaba ben formasyon ek kontenjan başvurularını kaçırdım. Bahar döneminde yine formasyon acilma ihtimali var mi

 2. Peki formasyonun 2. Donemini baska universiteden devam edebiliyoruz mu ? 2. Donem parasini gecis yapacagimiz uniye yatrsak

 3. Mrb ben bir dönem ücretli öğretmenlik yaptım bir yılı tamamlamadigim icin muafiyet hakkım olmayacak mi cevap verebilirseniz sevinirim

 4. Merhaba hiçbir yer olmayacak diye, uzak bir yere kesin kayıt yaptırdım. Şimdi yakınımda ki yerde bana asil kayıt hakkı tanındı. Orayı sildirmeden diğerine kayıt yaptırmam sıkıntı yaratır mı? diğer sildirmem başka birinin alınmasına olanak sağlar mı? bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim

  • Merhabalar, yeni bir yere kayıt yapmanız bir sıkıntı yaratmaz. Fakat ücret yatırdıysanız geri alamazsınız.

 5. Merhaba . Psikoloji formasyonu alıp rehber öğretmen olarak atanabilir miyiz?yoksa sadece rehberlik formasyonu mu almamız gerekir?

 6. merhaba.ben 2 yıl halkla ilişkiler okuduktan sonra açıktan 4 yıllığa tamamladım işletme bölümüyle lisans diplomam işletme olduğu için işletmeden mi alabiliyorum formasyonu?

  • Mrb bende aöf den sizin gibi aynı bölümleri okudum öğretmenlik yapma imkanımız olabiliyor mu? Hangi bölümlerde öğretmenlik yapıla biliniyor? Bana da bilgi verirseniz çok memnun olurum Sümeyra hanım.

 7. Yaz okulunda bitirme durumundayım ama bahar yılı ifadesi sıkıntı olmaktadır bunu için formasyon alamadım bahar döneminde açılacakmı.aynı zamanda işletme mezunuyum işletme üzerine aldığım formasyon ihl meslek öğretmenliği için geçerlimi

 8. Hocam merhabalar, ben şu an Atatürk üniversitesine kayıt yaptırdım fakat özel sebeplerden dolayı gidemeyeceğim, şu an 4. sınıf öğrencisiyim, bahar döneminde başvuru yaparken 3 yılın ortalamasını mı yazacagız yoksa 4. sınıfın ilk dönem ortalamasını mı? Yardmcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 9. Marmara Üniversitesi Psikoloji Formasyonunu kazandım. Psikoloji mezunuyum ama Marmara Üniversitesi aynı zamanda psikoloji mezunları için rehberlik alanı da açmış. İkisi arasında fark var mıdır?

 10. Merhaba,
  Mustafa kemal üni formasyon için başvuru yapacağım ama ortalamam 2.26 formasyon alma şansım hic yok mu?

  • Merhaba, bu konuda bir şey söylememiz doğru olmaz. Ancak yüksek ortalama sahipleri güz döneminde yerleşti. Bahar döneminde ortalamalar daha da düşer diye düşünüyoruz.

 11. Formasyon başvuruları yalnızca bir dönemlik mi oluyor? Bahar dönemi için yapılacak başvurular ne zaman başlıyor?

 12. merhabalar hem iktisat fakultesi hem de sosyoloji mezunuyum iktisat fakultesi üzerinden formasyon alırsam sosyolojide kullanabiliyor muyum?

  • Merhaba, YÖK’ün sitesindeki açıklamada bir bölümden alınan formasyon diğer alanlarda da kullanılır yazıyor.

   • merhaba bir konuda yardımcı olurmusunuz? 2013 girisliyim normalde son sınıfım fakat 2 sene aksattım suan 2.sınıf bitti formasyon alabilir miyim?

    • Genelde son sınıfta olanlar için formasyonun verileceği dönemde mezun olabilme şartı koyar üniversiteler ancak siz yine de tüm ilanların şartlarına dikkat edin.

 13. Merhaba ben BESYO Antrenorluk bolumu 2006 mezunuyum ayni yil Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enst.de tezsiz yuksek lisansla Beden Eğitimi ögretmenliği bellgesi aldim 2008 de bitti.bu belge ogretmenlik icin gecerlimi yoksa tekrardan formasyona basvurmalimiyim.basvuru yaparsam kabul edilirmi

  • Merhabalar, tekrar başvuru yaparsanız kabul edilebilirsiniz. Fakat elinizdeki tezsiz yüksek lisans diploması formasyon diplomasıdır bir daha almanıza gerek yoktur.

 14. Merhaba 2016 bahar dönemi’nde edebiyat 3 ve 4 sınıf derslerini alıyorum aöf den 4 sınıf olarak formasyon başvurusu yapabilir miyim

  • Merhabalar, maalesef alamıyorsunuz ama duyuru yapan üniversitenin şartlarını takip etmeniz yararınıza olacaktır.

 15. Psikoloji mezunu biri psikoloji formasyon alip o formasyonla rehber öğretmenliğe başvuru yapabilir mi? Birde tercihlerde 2 farklı branşa başvuru yapabiliyor muyuz şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, eğer MEB atamalarda bu bölümlerde rehberliğe başvurabilir derse başvurabilirsiniz. Atamalarda sadece tek bir bölümden başvuru yapabilirsiniz.

 16. Arkadaşlar ara sınıflara formasyon veren üniversiteler var mı varsa hangi üniversite yardımcı olursanız sevinirim

 17. merhaba,

  psikoloji alaninda formasyon olmak istiyorum. konuya hic hakim degilim ve hicbiyerde aradigim cevaplari bulamiyorum.
  basvuru icin ne yapmaliyim? 4 senelik unv mezunuyum ales sinavim var, lutfen yardimci olabilir misiniz? tesekkurler.

 18. Merhaba,
  Gelecek sene formasyon için ales şartı olacak mı yök ün bir açıklaması var mı bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 19. Benim gibi ücretli olarak öğretmenlik yapan ,en az 5_10 yıl görev yapan lisans mezunlarina hic bir neden gösterilmeden formasyon önceliğinin verilmesini temenni ederim.Engellerin kalkması dileğiyle….

 20. Fen edebiyat fak. Matematik bölümünden mezunum. Matematik öğretmenliği formasyonu başlıklı eski bir belgem var . Daha sonra açıköğretim sosyoloji bitirdim yeniden. Sosyolojinin atanmak için yeni bir formasyon almalimiyim

  • Merhabalar, MEB Talim Terbiye Kurulunun 80 sayılı kurur kararlarının 8. maddesinde şu ifade geçmektedir: “Birden fazla alanda öğretmenliğe başvuru hakkı bulunanların, bu alanlardan birine ait pedagojik formasyon belgesi diğer alanlar için de geçerlidir.” Bu cümleye istinaden bir bölümden alınan pedagojik formasyon belgesinin farklı alanlarda da geçerli olacağı son derece açıktır.

   • mrb 2013 tarih mezunuyum bu sene formasyon aldım fakat okulu bitirdiğim sene sosyal bilgiler öğretmenliğini okumaya başladım tarihten atanmam için ayrı bir formasyon belgesine ihtiyacım olduğuna beni ikna ettilerbu yüzden formasyon aldım şimdi belgem iptal edilir mi ? Seneye sosyalden sınava girsem benim için sorun teşkil eder mi ? Lütfen yardımcı olun

 21. mrb ben antrenörlük bölümü 2. sınıf öğrencisiyim seneye 3. sınıf olacam 3. sınıfken formasyon veren üniversite var m?

  • Merhabalar, Erzincan üniversitesi dışında 3. sınıflara formasyon veren olmadı. Ancak ilanları takip etmeniz gerekiyor şartlarda değişiklik olabiliyor.

 22. Ben birşey sormak istiyorum.. aof sosyoloji ögrencisiyim. Genel ortalamam :3.67 Bazi sebeplerden 1.5 donem ara verdim. Bu yil güz doneminde 5. Yariyili okudum. Bahar doneminde 8.yarıyılı okuyacağim.. haliyle 7.yarıyıl seneye kalıyor.. ben bu durumda son sınıf öğrencisi olmayip formasyon alamiyor muyum? Bilgi verir misiniz?

 23. merhabalar
  ben mekatronik mühendisliği mezunuyum formasyon için raylı sistemler ve endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümlerine mi başvuracağım? bu konuda kimseden yardım alamadım
  teşekkürler

 24. Merhaba, iktisat bölümü mezunuyum muhasebe ve finans öğretmenliğinden formasyon aldığımda kpss de eğitim bilimlerine girip aldığım puan 80 diyelim, muhasebe öğretmenliği lisans bölümünü okumuş olan birinin aldığı puan 75 ise atama önceliği önce kimde oluyor. ? öncelik sıralaması ile ilgili çok söylenti var, yardımcı olursanız…
  Teşekkürler…..

 25. Ben sosyoloji 3.sınıf öğrencisiyim. Psikolojiden ÇAP yapıyorum. Psikoloji de şu an 5.yarıyıldayım seneye 6.yarıyıl olduğum da formasyona yüksek lisans şartı getirilmezse psikolojiden rehberlik öğretmenliği için formasyona başvurabilir miyim yönetmeliği okuduğumda çift anadal yapanların böyle bir hakkı var diyor. Sizlere de sormak istedim ve de yüksek lisans şartı ile ilgili sizce seneye gelir mi ne düşünüyorsunuz öğrenmek isterim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, yüksek lisans şartının ne zaman getirileceğini kestirmek çok zor. Bu YÖK’ün elinde olan bir şey ve bu konuda çalışmalar devam ediyordur diye düşünüyoruz.

 26. merhaba
  ben fr muter terc mezunuyum
  alan olarak sadece almanca ve ingilizce muter terc vardi ist univde
  kabul edildim yaziyor
  sizce gecerli mi?

 27. Merhaba;
  Açıköğretim öğrencisiyim. Son sınıf olarak müracaat ettim. Formasyon başvurum kabul edildi fakat öğren belli değil ci belgemde 7. dönem yazıyor yani sınıf belli değil. Bürodan sorun çıkmaz dediler ama sizce kayıtta sorun çıkabilir mi?
  Teşekkürler.

 28. Açıköğretim öğrencisiyim. Son sınıf olarak müracaat ettim. Formasyon başvurum kabul edildi fakat son sınıf olduğum öğrenci belgesinde yazmıyor. 7. dönem yazıyor. Bürodan sorun çıkmaz dediler. Sizce kayıt sırasında sorun olur mu?
  Teşekkürler.

  • Merhaba bende 4 yıllık tarih bölümunun iki yılını normal öğretim iki yılını ise açıktan okudum formasyon alabiliyormuyum

 29. Merhaba hocam;
  Ben istanbul üniversite gazetecilik bölümü formasyon kazandim, ne işime yarayacak yani ne öğretmeni olacağım. .

 30. Merhabalar bahar dönemi formasyon kayıtlarını kaçırdım bir dahaki kayıt dönemi ne zaman bilginiz var mı ? Bir de Selçuk üniversitesi yaz dönemi formasyon var mı?

 31. Mrhba ben Turkmenistanliyim formasyon aliom bioloji bolumunde. Ulkeme gidince aldigim formasyon gecerli olyormu? Bi bilginiz varmı?

 32. Merhaba lisanstan sonra yüksek lisansı farklı bir alanda yaparsak yüksek lisans yaptığımız bölümden öğretmen olma şansımız varmı .

 33. Psikoloji mezunuyum. Pdr bölümünde yüksek lisans yapiyorum. Alacağım diploma formasyon yerine geçer mi? Teşekkürler.

  • Merhabalar
   Bu sorunuza cevap bulabildiniz mi acaba? ben de psikoloji mezunuyum pdr de tezli yüksek lisans yaparsam formasyon yerine geçebileceğini duydum ama kesin bilgiye ulaşamadım bilginiz var mı?

 34. Merhaba
  Ben psikoloji mezunuyum. Pdr de yükseklisans yapiyorum. Alacağım diploma formasyon yerine geçer mi? Teşekkürler.

 35. Merhaba
  Ben mühendislik fakultesinde 3. Sinifim formasyon herhangi bir kontejan acan universiteden alabiliyormuyuz acaba yoksa bölümümüz icin acip acmadigina bakmamizmi gerekiyor ?

 36. Merhabalar ben kimya bölümü mezunuyum matematik öğretmeni olarak 2 donem ücretli öğretmenlik yaptım acaba formasyon da stajdan yinede muaf olabiliyor muyum ?

  • Merhaba Sedat bey ben de sizin gibi şuan bu sorunun cevabını ariyorum. Din kulturu bransiyla iki yil ucretli ogretmenlik yaptim fakat formasyonu İmam-hatip meslek lisesi bolumunden alacagim. Yani branş dışı yapılan ücretli ogretmenlik, farkli bir bolumden alacağımız formasyon icin stajda muafiyet sağlıyor mu bilmek istiyorum. Tecrubelerinizle yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 37. Ben 2yıllık halkla ilişkiler bitirdim.dikey geçiş yaparak açık öğretim işletme fakültesini bitirdim.pedagojik formasyon alabilirmiyim?tesekkur ederim.

  • Bende suan yurtdisindahalkla iliskiler okuyorum , formasyonlari araştırırken yorumunuzu gordum ne yaptığınızı ogrenebilir miyim? Bi bilgiye ulaştiniz mi

 38. ben ışletme son sınıf okuyorum .formasyon basvuru yapabılırmıyım yaparsam nasıl yaparım basvurular basladımı ?? lutfennn yardımcı olunnn 🙁

 39. merhabalar… özel üniden formasyon alırkende belli bir not ortalaması sartı var mıdır? ben su an 4. sınıftayım ama 3. sınıf derslerim de var alttan aldığım. başvuruda bulunabiliyor muyum? teşekkürler

 40. merhaba ben tekstil tasarımı ve üretimi bölümünden mezunum Tekstil Öğretmenliği
  2. Tekstil Teknolojisi Öğretmenliği
  3. Tekstil İplik Öğretmenliği
  4. Tekstil Dokuma Öğretmenliği
  5. Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği bu alanlardan formasyon alabiliyormuyum

 41. Merhaba ben havacılık ve uzay bilimleri fakültesi uçak gövde-motor bakım bölümünden mezunum. Hangi bölümlerde formasyon eğitimi alabilirim. Cevap için şimdiden teşekkürler

 42. Ben Açıköğretim Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü okuyorum iki yıllık. Acaba bu bölüm üzerinden formasyon alabılır mıyım? Alabılıyorsam nasıl basvuru yapmam gerekıyor.

 43. Mrh mimar sinan Üniv edb Fak sanat tarihi mezunuyum.Marmara Üniv. Sınıf Öğretmenliği pedagojik formasyonu m var.özel okullarda sınıf öğretmenliği yapmam için engel varmıdır tesekkurler

 44. Arkadaşlar ben sosyoloji mezunuyum ama Mebde öğretmenlik yapmak için almam gereken formasyon derslerini almadım. Bazı üniversteler bu eksik lisans derslerini veriyormuş hangi ünv veriyor bilen varmı

 45. Merhaba ben atatürk üniversitesinde okuyorum farabi değişim programıyla kocaeline başvuru yaptım ve çıktı ama formasyonu erzincan dan nisan ayında almaya başladım . Acaba yine formasyon da değişim programından yararlanıyor mu?

 46. Merhabalar formasyon aldiktan sonra egitim fakuktesindeki herhangi bir bölümden yüksek lisans yapabilir miyiz acaba

 47. Mrb bn 3. Sinif ogrencisiyim. Seneye 2017de mezun oluyorum. Gaziantep Nizip Uni.nin yaz doneminde acacagi 2016-2017 formasyonuna basvurma hakkim var mi?

 48. merhaba uzaktan eğitimle formasyon almak istiyorum önümüzdeki senede 2017 de ya da ilerleyen günlerde yaz döneminde yani acaba açılma imkanı var mıdır

 49. Merhaba psikoloji lisans mezunuyum formasyon başvurusu yaptıktan ve kabul edildikten sonra mı pdr formasyonu seciyorum yoksa direk formasyon rehber öğretmenlik olarakmı yapılıyor açıklayabilirmisiniz? Teşekkürler

 50. yaz döneminde hangi üniversiteler formasyon veriyor, uzaktan eğitimle formasyon veren üniversiteler hangileri, formasyon veren özel üniversiteler hangileri ücretleri neler bunlara nasıl ulaşabilirim özellikle ankaradaki özel üniversiteler hangileri???

 51. Merhaba diyelim ki A üniversitesinden formasyon kazandım kayıt yaptırdım b üniversitesinden de kazanırsam kayıt yaptırabilir miyim ?

 52. Uzaktan eğitimle formasyon veren universitelere 4.sınıfken başvurabiliyor muyuz ? Mezun olma şartı aranıyor mu ? başvuruda bolum fark ediyor mu ? Teşekkurler…

 53. Merhabalar.Yakinda formasyona basvurucam fakat diplomami bulamiyorum.kaybettim.e devlet sifremle mezun belgeme ulastimolurda kabul alirsam kayit yaptirirken sorun cikarmi?yarin gidip diploma kayip ilani vermeyi dusunuyorum.baska ne yaomam lazim.

 54. Yaz dönemi formasyon sertifika programında dersler her gün mü? Ben hemşireyim ve çalışma saatlerim değişiyor. Sıkıştırılmış programda sorun olur diye düşünüyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 55. Merhabalar. Parali formasyonda not ortalaması sikinti oluyor mu?? Birde ales sarti varmidir hocam bir sorum daha olacak paralı formasyonda ücretler ne kadardır cvp veriirseniz cok memnun olacam hocam cok önemliii

  • Paralı formasyon yok, özel üniversiteyi kastediyorsunuz sanırım. Özel de olsa devlet üniversitesi de olsa formasyon fiyatları sabittir.

 56. Merhaba. Bne formason başvurusu yaptım fakat Asıl ve Yedek listede yokum. Listede olmama ragmen yedek listenin bir kac altındayım. Yani açıklanan listede yedek yazanların bır kaç kişi altındayım. Bu durumda listeye girmemiş mi oluyorum hani yedek liste de yetmediği halde ?

 57. merhaba ben suan formasyon alıyorum sosyolojı bolumunden mezun olucam.formasyon alanlar egıtım bılımlerınden yuksek lısans yapabılırler mı ? ve yapılabılırse ALES ın hangı puan turune bakılır?.. cevaplarsanız cok sevınırım tesekkurler..

 58. merhaba bir üniversiteye ön kayıt talebinde bulundum kazandım diyelim başka bir üni yede kazandım herhangi birine kayıt yaptırabilir miyim lütfen cevap verin bir yaptırımı olmaz değil mi?

 59. Merhablar.ben gazetecilim mesunuyum.bu sene alacağim formasyonu belgesini ileride 4 sene sonra bi besyo bölümü (spor yöneticiliği antrenörlük…) için de kullana bilir miyiz.

 60. Ocak 2016 yilinda işletme bolumunden formasyonumu aldim.bu sene halkla iluskiler bolumune dikey gecis yapicam.2 sene sonra mezun oldugumda,suan aldigim formasyonumu halkla ilişkilerde de kullanabilur miyim.

 61. Ben bir bakanlık ta çalışıyorum malesef hafta içi izni m yok akşam listesine de staj yapabilirmiyim ogretmenlik için

 62. İlahiyat alanından formasyon için basvurdum. Öğretmen lik sitaji için daha önce ücretli sınıf öğretmenliği yaptım 3 yıl . Üniversite ilanında öğretmenlik stajını mebe bağlı liselerde yapılacaktır diyor. Daha önce yaptığım ücretli sınıf öğretmenliği kabul edilir mi ilkokullarda lisede. Yapılan öğretmen ligin farkı olur mu?

 63. Admin Formasyon alınmadan özel eğitim de rehber Öğretmeni olarak çalışma imkanımız varmı sosyoloji Bölümü için.

  • Başvurduğun okulun insiyatifine bağlı oluyor. Formasyon alacağına dair söz verdiğin zaman okulda çalışma imkanın oluyor.

 64. İyi günler . Ben görsel sanatlardan formasyon alacagım .daha öncesinden halk eğitim merkezlerinde çalıştım .Öğretmenlik uygulaması dersin den muaf olabilirmiyim.bilgi verebilirmisiniz.

 65. Merhabalar. Yeni mezun bir psikologum ve formasyon egitimime basladim. Formasyon sertifikami almak eylül ayının sonlarina doğru olacak. Formasyonu almakta iken, bir okulda psikolojik danışman olarak başlamam mümkün müdür? Şartlı olarak beni alamazlar mı?

 66. Lütfen bilgi verin zira kimseden sorumla ilgili net bilgi alamadim. Şöyle ki :
  Turk dili ve Edebiyat bolumunu bitirdim ve ardından formasyon aldim. ikinci üniversite olarak din kültürü öğretmenliği okuyorum. 3 sınıftayım. Formasyonu da bu bolumu okurken aldim. Aldığım bu formasyon derslerini üniversiteye dilekce ile sunsam 3. Ve 4. Yillardaki formasyon derslerinden muaf tutulabilir miyim ?

 67. Merhaba,
  Ben İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Mezunuyum; benim bölümüm ile ilgili formasyon veren okul bulamıyorum İletişim Fakültesi Reklamcılık formasyon programına katılabiliyor muyum fakülte aynı bölüm farklı olabiliyor mu?

  • Merhaba ben de Görsel Sanatlar ve Görsel iletişim tasarımı mezunuyum geçriğimiz yıl pedgojik formasyon aldım istanbul ticaret üniversitesinden.

 68. MERHABA,
  BEN İKTİSADİ VE İDARİ BİRİMLER BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİYİM. OKUMUŞ OLDUĞUM BÖLÜM 100% İNGİLİZCEDİR. BU SENE SON SINIFIM. NOT ORTALAMAM 3.42. ACABA İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN FORMASYON ALABİLİR MİYİM? YA DA MUHASEBE VE FİNANSMAN ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN FORMASYON ALMA GİBİ BİR ŞANSIM VAR MI?

 69. MERHABA,
  BEN İKTİSADİ VE İDARİ BİRİMLER FAKÜLTESİNDE BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİYİM. OKUMUŞ OLDUĞUM BÖLÜM 100% İNGİLİZCEDİR. BU SENE SON SINIFIM. NOT ORTALAMAM 3.42. ACABA İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN FORMASYON ALABİLİR MİYİM? YA DA MUHASEBE VE FİNANSMAN ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN FORMASYON ALMA GİBİ BİR ŞANSIM VAR MI?

 70. Arkadaşlar merhaba,
  İngilizce Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden geçen sene 3,55 Ganoyla mezun oldum. Bu sene İngilizce öğretmenliği için Marmara’dan formasyon almayı planlıyodum ancak online başvuruda benim bölümüm yazmıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı yardımcı olabilir misiniz?

 71. merhaba kırgızistan manas üniversitesinde pdr okumak istiyorum ama ordaki üniversitede pdr edebiyat fakültesinde. mezun olduğumda türkiyede formasyon alabilir miyim ? yani prd nin türkiyede formasyon programı var mı ?

 72. Merhabalar ben bir universitesinin formasyon bolumune kayitliyim.1 dersten başarisiz oldum.Bu dersi baska bir universitede alip tamamlayabilr miyim?tesekkurler.

 73. İyi gunler ben bir universitenin pedagojik formasyon bolumune kayitliyim.fakat 1 dersten basarisiz oldum.Bu sersi baska bir universiteden alabilir miyim??tesekkurler….

 74. 57.76 ortalamam var listelere girebilir miyim başvurdum ve çok korkuyorum olur mu düşük ortalaması olup formasyon alan var mi

 75. Hocam ben 4.sinifim okuduğum universte bingol universtesi.fakat bn yıl içinde formasyonunda dicle den almak istiorum bu mümkün mü

 76. Ankara içinde ilköğretim matematik öğretmenliği tutmayacak gibi görünüyor büyük ihtimalle.Bu yüzden matematik bölümünü yazmayı düşünüyorum.Okul devam ederken pedagojik formasyon eğitimi alabilir miyim ve herhangibir ücret ödermiyim?Ödersem hangi aralıkta olur bu?Ve okulum devam ederken yönetmelikde bir değişiklik olursa öğretmen olamama gibi bir ihtimalim doğar mı?Çünkü ben sırf öğretmenlik için gideceğim matematik bölümüne.Sizce şehir dışına mı gitmeliyim yoksa?BirazSorular biraz fazla oldu ama kusura bakmayın aklımda çok soru var.Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

 77. Ankara içinde ilköğretim matematik öğretmenliği tutmayacak gibi görünüyor büyük ihtimalle.Bu yüzden matematik bölümünü yazmayı düşünüyorum.Okul devam ederken pedagojik formasyon eğitimi alabilir miyim ve herhangibir ücret ödermiyim?Ödersem hangi aralıkta olur bu?Ve okulum devam ederken yönetmelikde bir değişiklik olursa öğretmen olamama gibi bir ihtimalim doğar mı?Çünkü ben sırf öğretmenlik için gideceğim matematik bölümüne.Sizce şehir dışına mı gitmeliyim yoksa?BirazSorular biraz fazla oldu ama kusura bakmayın aklımda çok soru var.Şimdiden ilginiz için teşekkürler….

 78. Merhaba. Ankara içinde İlköğretim matematik öğretmenliği istiyorum ama büyük ihtimalle olmayacak. Bende bu yüzden matematik bölümü yazacağım.Ama aklımda bazı sorular var. Şuan için üniversite eğitimim devam ederken 3. Ve 4. Senelerde formasyon alınabiliyor mu? Alınıyorsa ücret aralığı ne kadar?Ben üniversiteye başladıktan sonra okurken pedagojik formasyon eğitimi alma nın kalkma ihtimali var mı? Çünkü ben sırf öğretmen olmak için matematik okuyacağım. Bu risk varsa şehir dışında ilkö. Mat. Öğretmenliği okumam sizce daha mı mantıklı.Biraz çok oldu ama şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

 79. Hocam ben Harita mühendisliğini bitirmek üzereyim.Bu bölümle alakalı da formasyon eğitimi veriliyor mu? Özel üniversitelerden para karşılığında bölümüme bakılmaksızın formasyon eğitimi alabilir miyim ya da uzaktan eğitim ile??Zaten bütün bölümlere verilen formasyon eğitimi aynı herhalde…

 80. Merhabalar,
  Yurtdisinda gemilerde calistigim icin bu konulara vakif degilim. Deniz ulastirma isletme muhendisleri icin formasyon veren universiteleri ogrenebilir miyim?

 81. merhaba formasyon eğitimine eylülde başlayacağım formasyon alırken öğretmenlik yapabilme şansım var mı ?

 82. Ben şuan 2 yıllık işletme okuyorum 2. Sınıfa geçtim seneye açıktan lojistiğe geçsem 4 yıllığa tamamlasam formasyon alıp lojistik öğretmenliği yapabiliyormuyum?
  Açıktan okuyanlara formasyon verilmiyor diye duymuştum ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

 83. Merhaba. Ben halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. yüksek lisans psikoloji okuyup ve formasyon alırsam devlet okullarında pdr alanında atanabilir miyim?

 84. Merhaba, kamu yönetimi mezunu olarak formasyon alıp kpss 2017′ ye girmeyi planlıyorum fakat eylülde başlayacak programların bitimi tam da kpss tarihine denk geliyor. Sayın admin şimdi başlayıp sınava girdikten sonra formasyon belgesi almak sorun olur mu? Başvuru esnasında belge istenmiyormuş atanınca isteniyormuş sanırım fakat formasyonun veriliş tarihi belgede yazacak, sıkıntı yaratır mı ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

 85. 3. sınıfı bitirdim ama ortalamam düşük. Güz döneminde formasyon alamazsam sadece bahar döneminde alarak kpss ye girebiliyor muyum ?

 86. merhaba aöf türk dili edebiyatı formasyon alabilir mi?formasyonlar ücretli mi?acil cevap verebilirmisiniz ona göre tercih yapacagım.

 87. merhaba,

  tek ders sınavına kaldım. ortalamam ,249 ama tek dersi verip mezun olurum diye hesap edip 2,55 yazdım basvuruda. ve 3.yedekteyim bu puanı yazmam sorun olurmu kayıtta.

 88. ben lisans mezunuyum. formasyon eğitimi aldım. şimdi sınıf öğretmenliği okumayı düşünüyorum eğitim derslerinden muaf oluyorum değil mi

 89. Merhaba ben bu dönem formasyon dersleride yalnızca bir dersten geçemedim . Acaba o dersi başka bir üniversitede görebilme şansım var mı. Bir de o dersin eğitimini veren hocayı değiştirebilir miyiz.teşekkürler

 90. Iyi günler benim sorum şöyle ben bu dönem formasyon eğitimini aldım ve yalnız bir dersten kaldım. Bu dersi bu kaldığımız dersi başka bir üniversitede abime şansımız var mı. Yanıtlarını sevinirim. Teşekkürler.

 91. Iyi günler benim sorum şöyle ben bu dönem formasyon eğitimini aldım ve yalnız bir dersten kaldım. Bu kaldığımız dersi başka bir üniversitede alabime şansımız var mı. Yanıtlarsaniz sevinirim. Teşekkürler.

 92. Merhabalar bu dönem formasyon aldım fakat 2. Donem bir dersten devamsizliktan kaldim.Şimdi yüksek lisans yapicagim ve yaptığım il formasyon aldığım ile uzak yüksek lisans yaptığım yerde sadece bu dersi verebilmem mümkün mü?

 93. Merhaba ben Türk Dili ve edebiyatı 4.sinif öğrencisiyim okulu açığa alsam aynı yıl örgü de pedagojik formasyon alabilir miyim

 94. Merhaba.. Şu anda 2. Sınıf ilahiyatı üstten ders alarak bitirdim, seneye Allah nasip ederse 3. Sınıfta kalan az bi derslerimle beraber 4. Sınıf derslerimi de bitireceğim… İnşAllah 3. Sınıfta mezun olacağım için bana formasyon verirler mi

 95. Ben muhendislikten formasyon aldim bu sene başka bir üniversitede matematik öğretmenligi okuyacağım . Matematik öğretmenligini okurken formasyonda aldığım ortak derslerden muaf olabiliyor muyum yoksa tekrar aynı dersleri almam gerekir mi ?

  • Merhabalar bende kimya muhendisiyim formasyon almak istiyorum. Alan farkediyor mu acaba siz matematikten almissiniz bende matematikten formasyon alabiliyor muyum yani?
   Şimdiden teşekkürler:)

 96. Mrb hocam Mekatronik mühendisiyim öğretmen olabilmek için iki alan mevcut raylı sistemler teknolojileri ve endüstriyel otomasyon teknolojileri sorum şu tercih yaparken iki alanda da yapabiliyor muyum acaba yani atama iki alanda da oluyor mu

 97. Merhaba, kazandığım formasyonuna kayıt yaptırdıktan sonra başka üniversitelere formasyon başvuruşu yapabilir miyim?

 98. Merhaba ben konya selcuk universitesinde okuyorum necmettin erbakanin kayit tarhini kacirdim bu sene icinde tekrar kayit alir mi bide selcuk ne zaman duyuru yapar

 99. Merhaba. Ben AÖF sosyoloji bölümü 8. Dönem öğrencisiyim. Formasyon almak istiyorum fakat felsefe, psikoloji ve mantık derslerinden muaf gösterildik. Formasyon almak için ise bu derslerin kredilerini belgelememiz gerekiyormuş. Belgelenmediği takdirde formasyon alamazmıyım yada nasıl belgeleyebilirim. Tesekkürler.

 100. mrb 2013 tarih mezunuyum bu sene formasyon aldım fakat okulu bitirdiğim sene sosyal bilgiler öğretmenliğini okumaya başladım tarihten atanmam için ayrı bir formasyon belgesine ihtiyacım olduğuna beni ikna ettilerbu yüzden formasyon aldım şimdi belgem iptal edilir mi ? Seneye sosyalden sınava girsem benim için sorun teşkil eder mi ? Lütfen yardımcı olun

 101. İyi çalışmalar…
  Güzel Sanatlar fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü çini anasanat dalı mezunuyum. Formasyonu sadece el sanatları yazan ya da güzel sanatlar,dekoratif sanatlar,görsel sanatlar,resim,seramik gibi farklı yazan bölümlerden alabiliyor muyum? Yoksa birebir aynı bölüm adı mı olmalı? Bu soruyu yıllardır cevaplayamadılar! Yardımcı olabileceğinizi düşündüm… Aydınlatırsanız sevinirim. İlginize teşekkürler…

 102. Mrb Hocam ben işletme mezunuyum. ayrıca Coğrafya 3 sınıf öğrencisiyim. Formasyonu işletme mezunu olarak alsam Coğrafya öğretmenliği için kullanabilir miyim formasyonu. şimdiden tşk ederim.

 103. Merhaba iyi günler benimüsait bir sorum olacaktı. Akdeniz Üniversitesi formasyon alıyorum formasyonun ilk yılı tüm derslere katıldım ikinci dönemde de yarısına kadar katılacağım askere gitmeden ihtimalim var ama şöyle bir durumda var ikinci dönem derslerinin 3 ünden de muafim bir nevi ikinci dönem okula gitmicem onun yerine askere gitsem bir birini etkiler mi ? Kasımda askere gidicem formasyon Ocak 7 de bitiyor iki ay olmayacağım sorun olur mu ?

 104. ben uluslararası ilişkiler son sınıf ögrencisiym bu sene liselerde okutulan uluslararası ilişkiler dersi icin hangi bolumden atama yapılıyor.bende formasyon alıp bu ders için atanır mıyım.uluslararası ilişkiler mezunları formasyon alabiliyorlar mı

 105. Merhabalar ben bankacılık ve finans lisans programından mezunum. Pedagojik formasyon eğitimi alabiliyor muyum. Alabiliyorsam hangi üniversitelerde var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 106. merhabalar, görsel iletişim tasarım bölümü mezunuyum. fakültem iletişim fakültesi. formasyon aldıktan sonra ki aşamada, yani öğretmen alımlarında ‘güzel sanatlar fakültesi- görsel iletişim tasarımı’ şeklinde alım oluyor. fakülte adı tutmuyor yani. atama da sıkıntı olur mu?

 107. Merhaba,
  İsletme lusans mezunuyum,formasyonumu aldim.fakat bu sene turizme dikey gecis yapip 2 sene daha okumayi v konaklma ve seyahat hizmetlerinden de lusans diplomasi almak istiyorum.formasyonumu onceden aldigim icin,sonradan okudugum bolumdede kullanabilir miyim.lutfen cok onemli vereceginiz bilgi benim icin.tesekkur ederim.

 108. merhabalar, şu anda ilk dönem olarak uzaktan formasyon eğitimi almaktayım ama ikinci dönem yüz yüze olacak.çok uzak bir üniversite maddi durumum el vermeyecek.bu üniversitede ilk dönemimi tamamlayıp yakın olan başka üniversitelerde yeni açılan formasyon ilanlarına başvurmayı düşünüyorum.sorum iki yönden olacak; yeni üniversitede verdiğim derslerden muaf olur muyum ? eski üniversitem 2. taksit ücretini talep eder mi? yeni üniversitede ücretler nasıl olur.teşekkürler.

 109. Merhaba ben formasyon eğitiminde yapilan sinavlarla alinan notlarin bizim formasyon belgemizde bizi nasi etkiledigini öğrenmek istiyorum yani ben formasyon eğitimi aldigimda dusuk bir puanla o dersi gecmis olsam ve genel formasyon ortalamam dusuk ya da yuksek olsa bunun benim is bulmamda bir getiri ya da eksisi oluyor mu acaba

 110. Lisans hemşirelik mezunuyum. İstanbul üniv. Uzaktan eğitim sosyal hizmetler ön lisansına ön kayıt yaptırdım. Hayef in Güz dönemi formasyonuna da başvuracağım. Formasyon alamamam gibi bi durum olur mu

 111. Merhaba
  Ben bu yıl 4. Sınıfa geçtim. Formasyon almaya ise hak kazandım. Ancak okulumu açığa aldırmayı düşünüyorum. Bu durumda formasyon durumu ne olacak acaba ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 112. merhabalar ben çukurova üniversitesine formasyon başvurusunu yaptım, ve onun kategori listesinde seçtiğim bölümün aynısı osmaniye korkutata üniversitesindede var onada başvuru yapabilirmiyim ama çukurova üniversitesinin başvuru listesinde görünüyor. yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 113. merhabalar ben çukurova üniversitesine formasyon başvurusunu yaptım, ve onun kategori listesinde seçtiğim bölümün aynısı osmaniye korkutata üniversitesindede var onada başvuru yapabilirmiyim ama çukurova üniversitesinin başvuru listesinde görünüyor. yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 114. Atama esaslı bir sorum olacak . Ben mimarlıktan formasyon aldım hem iç makan dekorasyonu hemde yapı dekorasyonu ogretmenlıgı ıcın basvuru yapabılır mıyım yoksa bı alan ıcın mı boyle bır hakka sahıbım . Milli egıtımın yayınladıgı alanlara aıt bolumde ıkı alan ıcın formasyon alınabılınıyordu ben de yapı dekorasyonu olara aldım yalnız ıkı alanada atanabılme ıhtımalım olması lazım sonucta formasyon genel bı durum ???

 115. Merhaba
  Türk dili ve edebiyatı 4.sınıf öğrencisiyim. Yüksek lisans yapmak istiyorum ama formasyon almayı düşünmüyorum. Yüksek lisans için formasyon gereklimidir?

 116. 4.sınıf öğrencisiyim birinci dönemden alamadığım ders olduğu için dönem uzatacak gibi gorunuyorum Formasyon a başvurdum kabul edildim dönem uzatmam formasyonu etkiler mi?

 117. omu de spor yönetimi okuyorum okulumu uzattım bir dönem. hem kendi okulumda alttan derslerimi alıp hemde başka bir üniversitede formasyon alabilir miyim?

 118. Formasyon derslerinden 1 tanesinden kaldım ve haliyle belgemi alamadım. Bu sene başka bir üniversiteden o dersi verebilir miyim ?

 119. Ucretli ogretmenlik yapinca,sözleşmeli öğretmenlik için gerekli olan formasyon egitimi almayınca bunun karşılığında ücretli öğretmenlik doldurulmu?bilgisi olan?

 120. Merhabalar ben ziraat Fakültesi bahçe bitkileri mezunuyum. Akdeniz Üniversitesinde formasyon a başlayacağım inşallah. Laboratuvar hizmetlerini açtığı için o bölümden alacağım fakat öğretmenlik yapmaya başlayacağım da diğer girebileceğim ve kpss de tercih yapacağım öğretmenlikte bu formasyon geçerli olur mu yoksa hepsi için formasyon almam mı gerekli? Cevaplar sanız çok sevinirim.

 121. Merhaba ben açıköğretim fakültesi türk dili ve edebiyatı 4.sınıf öğrencisiyim . 2.sınıftan kalan bir dersim var . formasyona başvurabilirmiyim?

 122. Merhaba ben işletme bölümünden yeni mezun oldum. Ücretli öğretmenliğe basvurdum ve matematik öğretmeni oldum.Ben işletme bölümü mezunu olarak matematik formasyonu alabilir miyim?

 123. Merhaba,
  İstanbul Üniversitesi İngilizce iktisat bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. 2 sorum olacak
  Formasyon alarak ingilizce öğretmeni olmam mümkün mü ?
  Açıktan Türk dili ve Edebiyatı Bölümü nü ikinci üniversite olarak okuyacağım aynı şekilde alacağım formasyon ile öğretmen olabilme şansım var mı?
  Teşekkürler

 124. Admin ben elektrik elektronik mühendisliğini bitirdim fakat yüksek lisans olarak hayat boyu öğrenme adında Bi bölümden tezsiz yüksek lisans almayı hak kazandım. Bununla öğretmenliğe başvurabilir miyim. Cvp hayırsa alan dışı yaptığım bu yüksek lisansın bana ne artısı olabilir

 125. Merhaba, ben üni. 4. Sınıfta formasyona başladım 2. Dönem bitiminde formasyon eğitimide bitti, ama benim okul derslerinden alttan bir dersim kaldı. Bu yıl sonuna kadar mezun olamayacam. Formasyon eğitimini tamamlamışım belgeyi alabilirmiyim bu durumda??

 126. Hocam iki yıllık seramik diplomam var açıköğretimden de İşletme 4 yıla tamamladım pedagojik formasyona seramik bölümünden online başvuru yaptım kabul edildi formasyonu alırsam bana ne gibi bir katkısı olur iş alanında yani öğretmenlik gibi durumum olur mu

 127. Merhabalar,Ben Isletme mezunuym.Formasyon aldigimda nerelerde calisabilrm.Aldigm formasynla farkli bir bransta ogretmenlik yapabilir miyim.
  Tesekkurler…

 128. Bn şuan atatürk üni açıköğretim çocuk gelişiminde okuyorum önlisanslarda formasyon oluyormu bu konuyla hiçbirbilgim yok.

 129. Merhaba,2000 yılında OMÜ de formasyon aldım,istatistikten mezun oldum,ama formadyon belgemi Samsuna gidemediğim için almadım,evlendim çoluk çocuk vs…. Şimdi formasyon belgemi Samsuna gitmeden vekaletle veya dilekçeyle bir yakınım alıp bana gönderebilir mi veya okul gönderir mi?Teşekkür ederim.

 130. Merhaba arkeoloji bolumu mezunuyum formasyon alabiliyormuyum talim terbiyeyi okudum arkeoloji ve sanat tarihi bolumu diyor ve bazi universiteler veriyor ama gecerliligi oluyor mu

 131. Merhaba ben işletme mezunuyum ve muhasebe ogretmenligi için formasyon alıyorum. İşletme Bölümü pazarlama öğretmenliği için de kaynak gösterilmete pazarlama öğretmenliği için tercih yapabilir miyim?

 132. İyi akşamlar simdi herkesın merak ettıgı bir soruyu sormak ıstıyorum simdi ben tezsız yüksek lisans yapıyorum bu formasyon yerıne gecer mi yüksek lısansi bitirince formasyon almadan öğretmenlik yapabılr mıyım yonetmelıkte yer var mu böyle bi seye

 133. Merhaba hemşirelik lisans mezunuyum gazi üniv Pedagojik formasyona başvurdum ” hasta ve yaşlı bakımı ” adı Altında kontenjan açtılar . Formasyonu aldıktan sonra sadece ”hasta ve yaşlı bakımı öğretmeni ” olmaya mı hak kazanacağım yoksa hemşirelikle ilgili farklı derslere girmeye de hak kazanmış olacak mıyım?

 134. Merhaba.ben gazetecilik mezunuyum.tezsiz yuksek lisansla formasyon aldim.baska bolum okusam mesela tarih, burdan mezun olunca tekrar almam gerekir mi .belgemde gazetecilik ortaogretim alan ogrtm.yaziyor.lutfen yardimci olun..tesekkurler

 135. slm işletme mezunuyum formasyon alsam kpss dende yüksek bir alsam öğretmen olarak atanma şansım var mı yoksa idari birimlerin öyle bir şansı yok mu boşuna almıyalım formasyonu

 136. Merhaba,
  Aöf Sosyoloji 3.sinif ogrencisiyim. Üstten 4.sınıf derslerinin tamamını alıyorum. Altta hiçbir dersim yok. Bu sene insallah bitireceğim.Üniversitelerin belirtmiş olduğu 16 kredi=Felsefe,16 kredi= Psikoloji, 8 kredi=Mantık derslerinin hepsini aldım. Formasyonu için diğer üniversitelerin belirtmiş olduğunuz 4.sinif kontenjanlarına başvuru yapabilir miyim?…

 137. Bilişim dalında formasyon açan üniversiteler var mı? Kıbrıs da dahil olarak soruyorum, teşekkürler

 138. Merhaba ben uluslararasi iliskiler 4.sınıf ogrencisiyim .merak ettgim benim bolumden formasyon alinabiliyor mu ? Bu konuda sorularimi aydinlatirsaniz sevinirim . Tesekkurler .

 139. Merhaba ben sosyoloji bölümünde okuyorum pdr için formasyon alirsam meb e atanabiliyor muyum yoksa sadece özel kurumlar icin mi geçerli olur

 140. Ben auzef coğrafya 4. sınıf öğrencisiyim formasyon almak istiyorum hangi üniversiteler formasyon veriyor ve tarihleri ne zaman

 141. Merhaba, dokuz Eylül Üniversitesinden formasyon alacağım program haziran ayında tamamlanıyor. Bu yıl kpss ye girip atanabilir miyim? Alan sınavı temmuz ayında oluyor bildiğim kadarıyla.

 142. Ben türk dili ve edebiyatı ogretmenligi 5 yıllık eğitim fakültesi mezunuyum (bölüm değil yalnız öğretmenlik ) şuan da çocuk gelisimi son sınıf öğrencisiyim 4 yıllık benim çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olarak atanmak için bu bölümden tekrar formasyon almama gerek var mıdır acaba? Eğitim fakültesinde aldığım dersler zaten formasyon derslerï acil cvp verirseniz tada net nerden öğrenirim ben bunu

 143. Ücretli öğretmenlik yapıyorum ingilizce öğretmeniyim siyaset bilmi kamu yönetimi bölümü mezunları adelet öğretmenliği formasyonu alabiliyor ingilizce dalına fırmasyon başvurusu yaoabilirmiyim

 144. Siyaset bilmi kamu yönetimi bölümünü inglizce okuyup ingilizce diploma sahibiyim bilkent üniversitesş mezunuyum ing öğretmenliği formasyon başv yapabilirmiyim aynı zamanda ücretli ing öğretmeniyim

 145. Merhabalar.
  Beden eğitimi antrenörlük mezunuyum. Uzaktan formasyon alırsam beden eğitimi öğretmeni olarak atanabilir miyim ?
  Şimdiden teşekkür esiyorum

 146. Ben antrenorluk mezunuyum bu donem formasyon alacagim. Merak ettigim formasyon atamalarda bir engel teskil ediyor mu yoksa normal beden egitimi ogretmenligi bitirmis arkadaslar gibi mi oluyorum. Sanki atanmada engel oluyor gibi bir bilgi duydum. Her yer kabul etmiyor mus

 147. Merhabalar kamu yonetimi 4. Sinifm ucretli ogretmenlik yapiydum gorsel sanatlar.kamudan Formasyon var fakat gorsel sanatlar yada rehber ogretmeni olma sansim varmi arastiriyrum soruyrum kimsenin bir bilgisi yok bilgilendirirseniz cok sevinirim.

 148. Mrb , ben işletme okudum halkla ilişkiler üzerine yüksek lisans yaptım , formasyonu halkla ilişkiler veya başka bir alanda yapma şansım varmı ? İşletme dışında bi alanda yapabiliyor muyuz ? Şimdiden teşekkürler

 149. mrhba ben ist üni met ve malzeme müh bitirdim daha sonra işletme yüksek lisansı yaptım formasyonu işletmedendebalabilirmiyim

 150. Merhaba.şuan meb de kadrolu anasınıfı ogretmeni olarak çalışan bir kişi çocuk gelişimi pedagojik formasyon alarak kız meslek lisesinde calisilabilir mi acaba.teşekkürler

 151. Çocuk gelişimi mezunuyum lisede ve üniversitede bu eğitimi aldım ünvirsitem 2 yıllık formasyon alabiliyor muyum ? Yada eğitimlere katılabiliyor muyum ?

 152. Mrblar Hocam ben Arkeoloji mezunuyum . Formasyon aldığımzda Hangi öğretmenlik alanını seçebiliriz . Teşekkürler

 153. merhaba. uzaktan eğitim formasyonu 1. dönem sadece sınavlarına giriliyor fakat 2. dönem devam şartı istiyor bulunduğumuz şehirde 2. dönemi almamız mümkün mü neye göre belirleniyor?

 154. Öncelikle formasyonu sadece okuduğum bölümün olduğu Üniversitelerde mi alabilirim eğer öyle ise Samsun Omü de henüz aktif olmayan Mütercim Tercümanlık ingilizce fransızca türkçe bölümü varmış, ben yaz tatili sürecince aktif olmasa bile bu üniversiteden formasyon alabilir miyim?

 155. Edebiyat mezunuyum diyelim. bu bölümden formasyonumu aldu-ım…. Farklı bir alanda da Formasyona başvurabilir miyim tekrar

 156. İletişim fakültesi görsel iletişim mezunuyum , formasyon aldım . Görsel iletişim tasarımı bölümleri grafik öğretmenliğiden atama isteyebiliyor. tek eksik tasarımı yazmaması sorun olur mu ? aldığımız dersler aynı

 157. Merhaba,Ben suan bir devlet üniversitesinde formasyon alıyorum.Formasyonda mezuniyet not ortalamasinin bir önemi var mı?KPSS ve Mülakat ta bu ortalamanın etkisi nedir?Ayrıca lisans alanım işletme ve yonetim bilişim sistemleri tezsiz yuksek lisans yaptım.Acaba suan bu formasyonu boşuna mi alıyorum?Yuksek lisansim yeterlimiydi öğretmenlik icin?

 158. Bahar döneminde verilen formasyon eğitimlerinin sertifika süresi ne kadar oluyor? Yani belgeyi kaç ayda alabiliriz, 2017 atamalarında sıkıntı olur mu?

 159. merhaba formasyon eğitimi alıyorum ortalamam 1,43 ama güz dönemi için böyle diyelim mezun oldum ortalamam 1,70 formasyon belgesini alabilir miyim yoksa uzatmış mı oluyorum

 160. Mrblar ben 2015 mart ayinda formasyon almaya hak kazandim derslerimi ve stajimi basariyla tmmmladim formasyonum hazir ama uzakta oldugum icin okuldan gidip alamadim acaba hala duruyrmudur yoksa atmislarmidir almam icin bi zamani varmiydi

 161. Merhabalar ben eğitim mezunuyum ikinci Ünv olarak çocuk gelişimi okuyorum eğitim mezunu olduğum için çocuk gelişiminden öğretmen olarak atanabilir miyim yoksa tekrar formasyon mu almam gerek cevap verirseniz sevinirim acill

  • İlgili madde de belirttiğimiz gibi yönetmeliğe göre bir alanda alınan formasyon diğer alanlarda da geçerli olacaktır.

 162. Ben tezsiz yuksek lisan okuyorum
  Lisansim iktisat
  Yuksek lisans isletme
  Tezsiz yuksek lisans diplomasi formasyon yerine geciyor mu ?

 163. Merhaba ben 4 yıllık tarih bölümününuñ iki yılını örgün okudum iki yilindida açıktan formasyon alabilirmiyim

 164. üniversiteye girerken formasyon vardı ancak mezun olursa kalkarsa eğer tekrar bi şekilde dava vb gibi şeylerle alma hakkımız var mı?

 165. Merhabalar. Bir üniversitesinin açtığı formasyon bölumlerinden hiçbirine basvuramiyorum fakat atanabilecegim bir bölüm var ama o üniversite bu bölümü açmamış. Kayıt süresi bitmiş ve üniversiteyi aradığım da evet sizi kabul edebiliriz dedi ve 4 gün içinde evraklarımla beraber ücreti yatirin dekontu getirin dedi. Şimdi ben bu üniversiteden alsam formasyon ileride tercih hakkım olabilecek mi. Buna acil cevap verenilirseniz çok mutlu olurum

 166. Formasyon borinci donem gidip ikinci dönem kayıtları kaçırdığımızda diğer dönem açtıklarında devam edebilir miyiz ?

 167. Merhabalar formasyon a birinci dönem gittim ikinci dönem ise para olmadığından gidemedim daha sonra aynı üniversiteden ikinci dönem icin gidebilir miyim ?

 168. Merhaba.Okulumu uzattım 4.sinifin ilk döneminde ders alamadım fakat bahar döneminde 4.siniftan ders alacağım.Bahar dönemi formasyona başvurabilir miyim ?

 169. Merhabalar yazın uzaktan eğitimle formasyon almak istiyorum tarihleri hakkında tahmini bir bilgi verebilir misiniz

 170. ben beden eğitimi spor yüksek okulu spor yöneticiliği bölümü 1.sinif öğrencisiyim diyelim ki seneye formasyon kalktı formasyon hakkımı kaybedermiyim yoksa kazandığım zaman formasyon olduğu için beni etkilemez mi?

 171. Merhabalar ben uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum..Hiç bir üniversitede formasyon verilmezken bu yıl memleketimdeki üniversite formasyon vereceğini duyurdu başvuru yaptım bölüm Olur alta adaleti seçtim kabul edildi ve kaydimi yaptırdım derslere gidiyorum ama hala içimde bi şüphe.. Şuan bana adalet öğretmeni olarak atanabilir devlete atanabilmeme imkanı mi doğuyor? Nedir bunun açıklaması. .

  • Talim ve terbiye kurulunun 9.kararını inceleyin. Adalet öğretmenliği yapabilecek bolumler arasinda bolumunuzun ismi varsa atamada hak sahibi olabilirsiniz.

 172. BEN DEVAMSIZLIKTAN BİRİNCİ DÖNEMDE 2 DERSTEN KALDIM
  1)İKİNCİ DÖNEM DERSLERİNE DEVAM EDEBİLECEK MİYİM?
  2) KALDIĞIM DERSLERİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL ALABİLİR MİYİM?

 173. Hemşirelik 3. Sınıfta okuyorum. 4.sinifta formasyon. Alabilirmiuim? Formasyon alan universiteler bu sitede yayinlanirmi?

 174. Merhabalar talim ve terbiye kurulunda bölümünün ismi olmadığı halde gecerli olur denilerekten formasyon aldım
  Suan gecerli olmadığını ogrendim mağduriyetim nasıl giderilebilir:/

 175. Merhaba ben besyo 3.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz tatili 4.sınıfa geçerken formasyon alma şansım var mı?

 176. Pedagojik formasyon un 1. Yarı yılını bir üniversite de 2. Yarı yılını başka üniversite de alabilir miyiz

 177. Merhaba ben 3 sınıf spor yöneticiliği okuyorum bu yaz formasyon almayı düşünüyorum ama staj diyor ya şu sorularda başka bir şehirde alacağım formasyonu. 4.sınıfta kendi üniversitemde stajı yapamaz mıyım?

 178. Mrb. 2017 yaz tatilinde okudugum unw. Disinda baska bir unv. Den formasyon almayi dusunuyorum ama okuduğum unw. De ki formasyon derslerinden bir tanesi ile diger unw. Nin formasyon derslerinden birisi uyusmuyor bu sıkıntı yaratir mi

 179. Merhaba. Ben gazi çocuğuyum. Üniversitelerin harç parasından muaf oluyorduk. Bu formasyon içinde geçerli midir? Gazi çocuğu olduğumu belgelendirdiğimde formasyon ücretinden muaf olur muyum?

 180. Merhaba.Ben 4.sınıf sosyoloji öğrencisiyim, son sınıfım fakat yarım dönemim uzadı formasyona başvurma imkanım var mı? Son sınıf ve mezunlar başvuruyor diye biliyorum yarım dönem uzatanlarda başvurabiliyor mu? Teşekküürler.

 181. Formasyonu birinci dönem kapsayan bütün derslerini sorunsuz bi şekilde verdim. Ancak ikinci dönemine para yatıramadgım için dersleri alamadım . Daha sonra ikinci dönem derslerini alma şansım varmı ? Yoksa yeniden bastanmı baslamam gerekiyo?

  • Üniversitenizde tekrar bir formasyon programı açılırsa siz de o programın ikinci döneminden başlayabilirsiniz. Ancak yine de üniversiteye sorunuz lütfen.

 182. merhaba ben 3. sınıf öğrencisiyim üstten ders alındgı zaman 4.snıf öğrencisi sayılırmıyım öyle bsey duymustum yani formasynda 4, snf ve mezun diyor ben üstten ders aldgm için 4 sayılp o formasyonu alabilirmyim 3. snf okurken

 183. Merhabalar, YTÜ formasyon ilanında ”1. sosyolo.ii Bölümü(*)En az,16 iredi Felsefe. 16 kredi Psikoloii,8 kredi Mantl! aldlğlnl belgelendirenler” yazıyor. benim bölüm dışı krediler bunları doldurmuyor. Formasyon alamıyor muyum?yoksa bazı ünv. ler tek mi istiyor YTÜ gibi?

 184. Merhaba . Ben formasyon a başvurdum diyelim ki kabul edildi ve kayıt yaptırdım daha sonra başka bir üniversitenin formasyon programi için tekrar başvurabilir miyim ?

  • Merhaba, başvurabilirsiniz. Ancak kayıt yaptırdığınız üniversitedeki ücretinizi geri iade alamazsınız.

 185. İnönü üniversitesinden formasyon almak istiyorum yaz için birinci dönemi verdiler eylülde başvuru yapabilir miyim 1. Dönem için yani yoksa 2. Dönem dersleri mi verilcek bu spruma bi cevap verin lütfeeennnn

 186. Mrb ben formasyon belgemi kayıp ettim
  Tekrar çıkarabilir miyim bunun için kayıp ilanı vermem gerekir mi acil cevap verirseniz sevinirim (kafkas üniversite)tşk

 187. Merhaba. Ben matematik bolumu mezunuyum. Yüksek lisans yapıyorum ve tezimi bitirmek üzereyim büyük olasılıkla bu dönem savunup bitirecegim. Ayrıca bu yıl öğretmenlik için formasyon a basvuracagim. Ancak lise matematik lerin ataması zor olduğundan ilköğretim matematik okumak için lys sınavına girdim ve yeterli puanı aldım .Şimdi ben lise matematik için formasyon alirken ilköğretim matematik okumamda bir engel olur mu bir yıl sonunda ilköğretim deki formasyon derslerinden muaf olur muyum ? Cevaplarsaniz çok mutlu olurum çünkü sorduğum kimseden yanıt alamadım. Şimdiden tesekkurler:”)

 188. Merhaba, marmara üni yedek lstesi 40. Sıradayım asıl geçme ihtimalim nedir sizce? Ve bahar döneminde tekrar başvurabilir miyim marmara üni ye? Şimdiden teşekkürler

  • Yani çok gerilerde değilsiniz size sıranın gelmesi muhtemel. Baharda açarsa tekrar başvurabilirsiniz tabii.

 189. Meb de okul öncesi öğretmenliği yapıyorum formasyon eğitimi alabilir miyim alırsam sınıf öğretmeni olarak çalışabilir mıyım yani sınıf öğretmenliğine geçebilir miyim

 190. Daha once formasyon aldim simdi de turkce ogretmenligini kazandim egitim derslerimi saydirtabiliyor muyum? Sadece sertifika verildi formasyinda transkript verilmedi. Muafiyet icin dilekcede program kodu kredisi gectigi not ders icerigi isteniliyor..

 191. Merhaba, matematik mezunuyum. Eğitim dili İngilizce olduğu için İngilizce öğretmenliği hakkımız vardı. Şu an bunu iptal ettiler. Aldığım İngilizce Öğretmenliği Sertifikası ile matematik öğretmenliğine başvurabilir miyim

 192. İyi günler. Ben sosyoloji 3. Sınıfı bitirdim ve bu yaz formasyon aldım daha doğrusu bir Dönemimi bitirdim. Fakat ben okuduğum Üniversite’den yani sosyolojiden kaydımı silersem formasyonum yanar mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 193. Geçen sene sosyal hizmetten mezun oldum. Bu sene sınıf öğretmenliği kazandım acaba sınıf öğretmenliğini dondurup sosyal hizmetten formasyon alırsam tekrar sınıf öğretmenliğinin bazı derslerinden muaf olur muyum dondurmam sakınca yaratır mı? Acill

 194. Son sınıf öğrencisi olmama rağmen dönemim uzuyot.Bu son sınıfta formasyon almama engelmidir

 195. Ek ders gorevlendırmede alan önlisans ve farklı branş lisans ve formasyonum var ancak sadece alan önlisans öne gecebilirmi? Formasyon burda etki edebilirmi

 196. Merhaba. Fen edebiyat fak. arkeoloji mezunuyum. yaz dönemi arkadaşlarım bir üniversiteye formasyon için başvurdu ve alındılar. Ben de güz dönemi için başvurdum. Kesin kaydımı yaptırdım. fakat dersler başlamadı henüz üni.den arayıp arkeoloji mezunlar alamıyor hakkınızı iptal ediyoruz diyorlar ne yapap gerekir?

 197. formasyonda 1. dönemin derslerini başka üniden 2. dönem derslerini başka üniden alma imkanı var mı?Yani ara dönemde başka üniye geçiş yapılabiliniyor mu?

 198. Merhaba. Mimarsinan guzelsanatlar Üniversitesini 1994 ‘te bitirdim. O dönemde 3. Sınıftan itibare çalışıyordum. Bu sebepten ayrıca staj yapma imkanı bulamadım. Okuldan ilişık kesme belgesi aldım. 4 yıllık transkript mevcut . Fakat staj eksiği sebebiyle mezun gozukmedigimi seneler sonra öğrendim. Ilisik kesme durumu mezun işaretli belgenin , ve 4 yıllık bitirdiğim üniversitenin transkripti olması formasyon almam için yeterli midir. Mutlaka diploma şarti var mı.?

 199. Ben formasyonu aldığım üniversitede formasyon 1.dönem derslerini geçtim ama ikinci döneme parasını yatırıp sınavlara giremedim ikinci dönem eğitimini alabilir miyim sadece ?

 200. Ben yatay geçiş yapmak istiyorum. Edebiyat 3. Sınıftayım ben bu yatay geçişi 2. Dönem yapacağım yalnız formasyon başvuruları bu dönem başladı ne yapacağım? Başvuru yapmalı mıyım yoksa gittiğim üniversitede o döneme ilişkin formasyon başvurusu yapabilir miyim?

  • Aynı durum bende de var. Naptınız banada söyleyebilir misin ? 05327710571 cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba aynı durum bendede var. Naptınız alabildiniz mi ? Geri dönerseniz çok sevinirim. 05327710571

 201. Merhaba, ben İstanbul üniversitesinde formasyon eğimine başladım. Aralık 2018 de formasyon eğitimi bitecek. Şimdi ben Temmuz’a alınan KPSS sınavına girebilir miyim? Atama yapılırsa ben tercih yapabilir miyim? Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba bende İstanbul formasyon duyurusunu bekliyorum sizce ne zaman olur. Ve sizin ortalamanız cokmu yüksekti acaba ogreneblırmıyım şimdiden tesekkurler …

 202. Gümüşhane üniversitesi Çal8sma Ekonomisi ve Endüstriyel ilişkiler bölümüne formasyon veriyor mu?

 203. merhaba hocam ben matematik bölümde 1. sınıfta okuyorum ama 2015 yılında Ç.Ü.de gsf serami bölümünü 3.sınıfa girmeden matematik bölüme geçtim. matematik bölüm cçok zorlanıyorum. Üniden mezun olan arkadaşlarım “seramikte 4 yılı bitir formasyonu alırken matematik öğretmen formasyonu alabilirsın” diye fikir verdi. öyle bisey var mı ? cevap verirseniz çok sevinirim…

 204. Teknik Eğitim Fakültesi Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği lisans Alanından mezunum ŞUAN Ulaştırma Hizmetleri alanına öğretmen olarak atanmak için formasyon almama gerek varmıdır?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor