Manşet, SGK

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)

2Q==

Kısaca GİB adı verilen bu kurumun merkez ve taşra teşkilatları vardır. Vergi daireleri  GİB’e bağlı olarak hizmet vermektedir. devlet alacaklarının tahsilini sağlayan bu kurum, bir çok açıdan önemli bir göreve sahiptir.

Gelir İdaresi Başkanlığında çalışan kişilere gelir uzmanı denmektedir. Her türlü vergilendirme konusunda destek alabileceğiniz GİB, bir çok memur adayının çalışmak istediği kurumlar arasında yer almaktadır.

 

GİB Ana Hizmet Birimleri

GİB ana hizmet birimleri arasında 6 kalem vardır. Bu kalemler ;

  • Gelir yönetimi,
  • Mükellef işlemleri,
  • Uygulama ve veri yönetimi,
  • Tahsilat işleri,
  • Denetim ve uyum yönetimi,
  • AB ve dış ilişkiler başkanlığından oluşmaktadır.

Taşra teşkilatları da vergi daireleri ve defterdarlıklardan oluşmaktadır. Özellikle Osmanlı döneminde de bu kurumlara benzer devlet kurumları vardır.

 

Danışma ve Yardımcı Hizmet Birimleri

Basın ve halkla ilişkiler, hukuk müşavirliği, strateji geliştirme daire başkanlığı olan danışma birimleri, insan kaynakları ve destek hizmetleri de yardımcı hizmet birimleri olarak kullanılmaktadır.

Eğer bir yere borcunuz varsa, size GİB sisteminden mesaj gelir ve vergi borçlarınızı ödemeniz için uyarı alırsınız. Sistemde sürekli güncellenen çalışmalar vardır ve en ufak bir vergi borcu söz konusu olduğunda ödemeniz için otomatik olarak sms ile bilgilendirilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir