Manşet, SGK

Gelir Testini Kimler Yaptırmalı?

2Q==

Gelir testi yaptırmak istediğinizde  bağlığı bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığına giderek gerekli olan formu doldurabilirsiniz. Gelir testi için gerekli olan işlemler gerçekleştirildiğinde, ödemeniz gereken prim de ortaya çıkacaktır. Eğer geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise, herhangi bir prim ödemenize gerek yoktur.

Ancak gelir durumuna göre ödeyeceğiniz prim miktarı da değişecektir. Gelire göre değişecek olan primler ödenmediğinde faizleri ödemek söz konusu olabilir.

 

Gelir Testi Neden Yaptırılmalı?

Gelir testi yaptırılması için  gerekli olan işlemlerden sonra gelir durumunda değişiklik olması durumunda yeniden gelir testinin yaptırılması gerekmektedir.

 

Gelir testi, evlenme, boşanma, doğum, ölüm gibi durumlarda yapılmaktadır. Gelir testi prim ödemeniz gerekiyorsa, erken yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde primler zamanında ödenmediğinde, beklenmedik faizler söz konusu olabilir. Gelir testi prim borcu olmaması gereken durumlarda her zaman rahat olabilirsiniz.

Ancak prim ödememeniz durumunda bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Zamanında yapılmayan ödemeler yüksek faizlerin ödenmesine neden olabilir.

 

Gelir Testi Sonucu Öğrenme

Bir çok resmi kurum için ihtiyacınız olan her konuda e devlet sistemi üzerinden destek alabilirsiniz. E devlet şifrenizle gireceğiniz sistemde, GSS prim ödeme miktarlarınız ve diğer borçlarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir