Manşet, SGK

GSS Prim Borcu Olanlar Ne Yapmalı?

Z

Herkes için zorunlu olan GSS prim borçları,  geçtiğimiz günlerde affa uğradı ve borçlar silindi. Borçları olan kişilerin bu borçları nereye ödeyeceklerinin bilmemesi, bir çok karışıklığa neden oldu.

GSS borçlarının Ziraat Bankası’na ödenebilmesinin söz konusu olduğu günümüzde, gerekli olan ödemelerin ve ödeme miktarının hesaplanması için gelir testine girmeniz önemlidir. Ancak gelir testine girmeyenler için e devlet sistemi üzerinden ödeme yapmaları mümkün olmaktadır.

GSS prim borçları için gerekli olan  her konuda destek alabileceğiniz, e devlet sistemi, detaylı bilgi edinmesi gereken bir konudur.

GSS Ödemezsen Ne Olur?

GSS ödenmediğinde gerekli olan fiyatlar üzerinden faiz işlenmektedir. Bu parayı ödemezseniz, devlet sizden haciz yoluyla tahsil edecektir.

GSS ödemesi gerekmeyen kişiler, 18 yaşından küçükler, emekliler ve çalışanlardır. Bakmakla yükümlü olma durumunu kaybedenler, GSS ödemesi gereken kişiler olmuştur. Bu nedenle gelir testi sonucuna göre ödenmesi gereken ücretleri mutlaka ödemeniz gerekmektedir.

GSS ödemelerinizi Ziraat  Bankası’na yapabilirsiniz ve istenilen ödeme şekline göre her ay bankaya yatırabilirsiniz.

GSS Kimler Ödemez?

GSS ödemesi gerekmeyen kişiler çalışanlar, emekliler ve isteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişiler ile 18 yaşından küçüklerdir.

Diğer herkesin GSS ödemesi zorunluluk gerektiren bir şarttır. GSS ödenmediği zaman, her ay ödemeniz gereken ücretlere faiz işler ve bu faizlerle borcunuz daha da artmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir