Yararlı Siteler

Günümüzdeki Kredi Başvuru Yolları

KKB yani, Kredi Kayıt Bürosu, sizin şimdiye dek kullandığınız kredi ile kredi kartlarının sicil kaydının puan olarak düzenlenmiş şeklidir. İlk önce gelir seviyeniz ve başvuruda bulunduğunuz kredinin aylık ödeme miktarı gözden geçirilir. Sonrasında ise kefil olduğunuz kredi ve kredi kartlarının ödenme düzenliliği dikkate alınarak KKB puanınız belirlenir. Sürekli kredi başvurusunda bulunduğunuz taktirde, ödemelerde aksaklık yaptığınızda, kredi başvurunuz olumlu sonuçlandığı halde krediyi kullanmadığınız zaman ve SGK primlerinizin düzenli olup olmaması kredi puanınızda ufak bir düşüşe neden olacaktır.

SMS Kredi Başvurusu ile yapacağınız bir işlemin avantajlarına değinecek olursak, öncelikle en hızlı yöntemlerden bir tanesidir diyebiliriz. Üstelik evraklarla uğraşma gibi can sıkıcı prosedürlerle uğraşmadan evraksız bir şekilde sadece kimliğinizle gitmenizin yeterli olduğu bir kredi başvuru yöntemidir. SMS kredi başvurusunda bulunduktan sonra size bu konuyla ilgili olumlu ya da olumsuz bir mesaj iletilecektir. Eğer olumlu bir şekilde geri dönüş yapılmış ise başvuruda bulunduğunuz banka, kimliğinizle birlikte en yakın şubeye gidebileceğinizi söyler. Ama banka olumsuz bir dönüş yapmış ise, “Bankamız kredi başvurunuzu olumsuz olarak değerlendirmiştir, detaylar için en yakın şubemize bekliyoruz.” diye bir mesaj alırsınız.

Bir mesajla kredi çekebileceğiniz kolay bir işlemin bazı olumsuz yanları da vardır. Krediye başvurmanın en hızlı şekli olan mesajla kredi işleminde yaşanan olumsuz olaylardan biri, tüketicinin krediye başvurusu olumlu yanıtlandığı halde eğer krediyi çekmez ise KBB puanının düşürülmesidir. Bir başka olumsuz yanı ise normal ihtiyaç kredisine nazaran faiz oranının daha fazla olmasıdır. Aradaki fark çok fazla olmamaktadır çünkü, bir banka kredi verdiği zaman BDDK tarafından belirlenmiş olan faiz oranlarının dışına çıkamaz. BDDK, 2000 yılında yaşanan krizden dolayı bankaların verdiği kredileri denetlemektedir. 2000’de KBB puanı yoktu, Bu yüzden, bankalar herkese bol bol kredi veriyordu ve bu da ülke ekonomisinde bir kaosa yol açmıştı. Bu olay neticesinde BDDK bankalar için faiz oranlarını belirleyerek şahıslara batık kredilerin verilmesine engel olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir