Manşet, SGK

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Veriliyor?

Z

Her gün milyonlarca kişinin işsiz kaldığı günümüzde, işsizlik sigortası kapsamında çalışanların mağdur olmaması için yeni bir bulana kadar ödenen bir ödenek söz konusudur.

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için, işçinin son 120 gün aktif bir prim gün sayısı ödemesinin olması, son 3 yılda ise 600 gün prim ödenmiş olma şartının olması aranmaktadır. Buna göre en fazla 10 ay, yani 300 gün işsizlik maaşı verilmektedir. Bu süreler, işçinin son 3 yılda ödenen gün sayısına göre değişmektedir.

Ne kadar fazla prim ödenmişse, alınabilecek maaş da o kadar uzun olacaktır. Ayrıca işsizlik maaşı ödenmesi için belirli bir üst limit vardır. Bu limitten fazla ödeme yapılmamaktadır.

2018 Yılı İşsizlik Maaşı Ücretleri

2018 işsizlik maaşı için alt limit 762 lira, üst limit ise 1.524 lira civarındadır. Bu miktarlar, kişinin çalışırken aldığı brüt ücretin yüzde 40’ı hesaplanarak belirlenir.

İşsizlik maaşları, asgari ücretin artmasıyla az da olsa artmaktadır ve her ayın son gününde PTT şubelerinden ödenmektedir. İşsizlik maaşı için başvuruda bulunmazsanız, işsizlik maaşı ödemesi yapılmayacaktır.

İşsizlik Maaşı Süresi

Hükümet yetkilileri işsizlik maaşının daha yüksek alınması ve en fazla alınma süresinin 15 aya çıkarılması için çalışmalar başlatmaktadır.

Ancak şimdilik üst limitler bu şekildedir ve işsizlik maaşı hesaplaması kişinin gelirine göre, 1.524 lirayı geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir