Gündem, Manşet

Kız Çocuklarını Aşağılayan Konuşmasından Dolayı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu Görevden Alındı

2Q==

Dokuz Eylül Üniversitesi Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, İzmir’de bir toplantıya katıldı ve bu toplantıda laiklik karşıtı konuşmaları ve kız çocukları için aşağılayıcı tarzda konuşmalarından dolayı rektörlük tarafından görevine son verildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre  Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu 22 Kasım 2018’de Güzelbahçe Müftülüğü’nün düzenlediği konferansa rektörün izni olmadan ve rektörlük bilgilendirilmeden konuşmacı olarak katılmıştır. Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu’nun konferansta sarf ettiği ifadeler yerel ve ulusal basında yer aldı ve tepki çekmiştir. Sarf edilen bu iddialar Rektörlüğü de rahatsız etmiştir.

Konu ile ilgili iddia sahiplerinin yargıya aktardıkları ifadeler şu şekildedir;

“Sosyal paylaşım siteleri üzerinden başlayan protestolar, Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan gösterileri beraberinde getirmiş, bu esnada Prof. Dr. Emiroğlu’nun oda kapısına ve dış duvarlarına eleştirel yazılar ve notlar bırakılmıştır. Bu gösterilerin de basında geniş yer bulmasıyla birlikte ulusal çapta bir tepki oluşmuş ve üniversitemize çok sayıda yazılı dilekçe ve sözlü şikayet ulaştırılmıştır.

Konunun geldiği nokta üniversitemizin kurumsal kimliğine zarar verir boyuta vardığından mevzuat çerçevesinde üniversitemiz içerisinde de bir inceleme ve soruşturma başlatılmış, Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, hem hukuki sürecin selameti hem de kurumsal faaliyetlerin kesintiye uğramaması için merkez müdürlüğü görevinden alınmıştır.

Hakkında çok sayıda yazılı dilekçe ve geçmiş ders anlatımlarıyla ilgili sözlü şikayetler bulunan Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu ile ilgili kamuoyu tepkileri ve farklı illerde yapılan gösteriler karşısında kayıtsız kalınması söz konusu değildir. Bu noktada üniversitemiz, gereken her türlü tedbiri almaktan ve gerekli adımları atmaktan geri durmayacaktır.”

Suç Duyurusunda Bulunuldu

Güzelbahçe Müftülüğü, 28 Kasım’da Mevlid-i Nebi etkinlikleri haftası kapsamında, ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ adlı konferans düzenledi. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki konferansa, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe, ilçede bulunan ortaokul ile lise öğrencileri götürüldü. Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) İzmir 1 Nolu Şubesi, Prof. Dr. Emiroğlu’nun konferansta öğrencilere, “Kızlar adet olur, adet olmak bir hastalıktır. Mutlaka tedavi olması gerekiyor. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar. Devrimcilerin hayvani duyguları vardı, hayvan gibi saldırırlar. Ama k…larına tekmeyi yer otururlar. LGBT’lilermasum gibi gösteriliyor, onların tedavi olması lazım. Laiklik en büyük tehlikedir” gibi ifadeler nedeni ile suç duyurusunda bulunulmuştu.

Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, “Kayıtlarım var, öyle konuşmadım. Nerede, neyi, nasıl konuşacağımı biliyorum. Tamamen düzmece. Bunu söyleyenlerin amacının ne olduğunu bilmiyorum. Kişileri mi yıpratmak istiyorlar, kurumları mı yıpratmak istiyorlar; bilemiyorum. Bunu da bilemiyorum” diyerek hakkındaki iddiaları kabul etmedi.

Emiroğlu, söylediklerinin ses kaydının olduğunu belirterek “Zaten kaymakamlık da bunu inceledi ve uydurma olduğunu gördü. Tekzip gönderilecek” dedi.

Söylediği savunulan söylemlerin hiçbirini telaffuz etmediğini dile getiren Prof. Dr. Emiroğlu, “Ben böyle ifadeler kullanmadım. Bir ilim adamı böyle kaba saba ifadeler kullanır mı? Pes doğrusu. Ne işim var benim çocuğun adeti ile? Hijyenik şartlardan bahsettim. Çocuk ve ergenlik psikolojisinden bahsettim. Pozitif etkilerden bahsettim ama bunun dışındakiler düzmece. Cımbızla bile çekilmemiş. İnandırıcı değil” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir