Ekonomi, Yararlı Siteler

Konut Fiyatları İle İlgili Güncel Durumu Merak mı Ediyorsunuz?

Z

Gerek barınma ihtiyacının zorunlu ihtiyaçların başında gelmesi ve gerekse de insanların birikimlerini değerlendirdiği sektörlerin başında gelen sektörlerden biri olan gayrimenkul sektöründeki fiyatları pek çok kişi yakından takip etmektedir.

Teknolojide son dönemde meydana gelen gelişmeler ile birlikte artık internetin her tür işlemimizi kolaylaştırmasından sonra neredeyse her ürün hakkındaki fiyat araştırmalarını interneti kullanarak internet üstünden yapıyoruz. Bu sayede, artık eskisi gibi şehrin içerisinde cadde cadde gezerek ev fiyatlarını incelemek ve satın alınacak eve bu şekilde bakmak zorunda kalmıyoruz. Bu sayede, satın alacağımız evi kolay bir şekilde tespit edebiliyoruz.

Teknolojinin getirdiği bu kolaylık sayesinde artık bu işi kurumsal olarak yapmakta olan büyük emlak firmaları da emlak ilanlarını ve gayrimenkul alım-satım işlemlerini bu ilan platformları üzerinden yapmaktadırlar.

Emlak alım-satım işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleştirilebildiği bu platformların sayısı gün geçtikçe daha fazla artmaktadır. Hal böyle olunca doğru gayrimenkulü bulmak için site site gezmek gerekmektedir. Ev satın almak isteyen kişilerin bu süreçte pek çok farklı siteden ev aramaları zaten stresli bir süreç olan bu alım-satım sürecini daha da karmaşık bir hale getirmektedir.

Bütün bu zorlu süreçleri kolaylaştıracak yeni bir internet emlak ilanı arama motoru kuruldu: Flatfy. Flatfy ile ev aramalarınızı artık kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Flatfy’ın sunduğu en büyük kolaylık aranılan emlak ilanlarının tamamını tek bir sayfada sunmasıdır. Örneğin; Bakırköy ilçesinde satılık bir daire arıyorsanız Flatfy üzerinden tek yapmanız gereken şey aradığınız daire tipinin satılık daire olduğunu belirtmek ve bu aramayı yaptığınız bölgenin Bakırköy olduğunu belirtmektir. Bu aramayı yaparak kolay bir şekilde tüm popüler ilan sitelerindeki ilanlara tek bir sayfa üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Flatfy tarafından sağlanan bir diğer hizmet ise aylık olarak ülkemizin en büyük 10 şehrinde yer alan satılık dairelerin ortalama fiyatlarını belirleyen raporları yayınlamaktır. Flatfy bir arama motoru olduğu için veri tabanında yer alan tüm ilanları şehir ve bölge bazlı olarak istatistiki bir şekilde belirleyebilmektedir.

Ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin raporların sonuncusu olan Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin rapor geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdi dilerseniz söz konusu raporları birlikte gözden geçirelim.

image003

 

Aralık ayı daire büyüklüğüne göre ortalama satılık daire fiyatları

Flatfy tarafından yayınlanan raporların ilki daire büyüklüklerine göre ülkemizin en büyük 10 şehrinin ortalama satılık daire fiyatlarının gösterildiği yukarıda yer alan rapordur. Bu raporda belirtilen ifadelerden;

 

  • 1 room 1+1 daireyi,
  • 2 rooms 2+1 daireyi,
  • 3 rooms 3+1 daireyi,
  • 4 rooms ise 4+1 daireyi,

belirtmektedir.

Raporda yer alan verilere göz attığımızda Ankara şehrinde genel olarak diğer büyüklükleri için ortalama fiyatlara bakıldığında 3+1 dairelerde en büyük 10 şehir arasında en ucuz şehir olduğu, bunun yanında 2+1 ve 4+1 daire fiyatlarında ise en ucuz 2’nci şehir olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Ankara şehrinin 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarını geçtiği görülmektedir. Bu durumun sebebi olarak genellikle Ankara’nın 1+1 dairelerinin son yıllarda yapılmış lüks daireler olması ve Ankara’da çalışan bekar nüfusun fazla olması nedeniyle bu dairelere olan talebin daha fazla olması gösterilebilir.

Bir diğer ilginç durum ise Akdeniz bölgesi büyükşehirleri olan Antalya, Mersin ve Adana şehirleri arasında gösterilebilir. Adana ve Mersin şehirlerindeki ortalama satılık daire fiyatları neredeyse birbirinin aynısı iken Antalya şehrindeki fiyatlar bu iki şehre oranla çok daha yüksek olarak ortaya çıkmıştır. Adana ve Mersin şehirleri birbirine hem coğrafi hem de bu şehirlerde yaşayan kişilerin sosyolojik durumları olarak birbirlerine yakın iki şehir olması nedeniyle ortalama satılık daire fiyatlarının birbirine oldukça yakın olması normal bir durumdur. Antalya şehri ise diğer iki büyükşehre nazaran daha turistik ve daha çok talep gören bir büyükşehir olması nedeniyle ortalama satılık daire fiyatlarının tüm daire büyüklüklerinde fazla olduğu görülmektedir.

image005

Aralık ayı karşılaştırmalı ortalama satılık daire fiyatları

Flatfy tarafından yayınlanan ortalama satılık daire fiyatları ile ilgili raporların ikincisi mevcut Aralık ayı ile bir önceki ay olan Kasım ayının fiyatlarının karşılaştırıldığı yukarıda yer alan rapordur. Bu raporda yer alan turuncu sütunlar Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarını, diğer sütunlar ise bir önceki ay olan Kasım ayına ilişkin ilgili şehrin ortalama satılık daire fiyatlarını belirtmektedir.

Rapora ilk etapta bir göz attığımızda en yüksek daire fiyatlarının tahmin edileceği üzere İstanbul şehrinde olduğunu görmekteyiz. İstanbul şehrinin ardından gelen en yüksek ikinci ortalama satılık daire fiyatları İzmir şehrinde, üçüncü ortalama satılık daire fiyatları ise Antalya şehrinde ortaya çıkmıştır.

Rapordan anlaşılacağı üzere; ülkemizde ortaya çıkan en yüksek daire fiyatlarının şehirlerin büyüklük veya gelişmişliği ile bir alakası yoktur. Zira, en yüksek daire fiyatları her ne kadar ülkemizin en gelişmiş ve en büyük şehri olan İstanbul’da ortaya çıkmışsa da ikinci en büyük şehir olan Ankara’daki ortalama satılık daire fiyatlarının en ucuz olması ilginç bir sonuçtur. Bunun yanında en yüksek fiyatlara sahip ikinci büyükşehir ülkemizin en büyük 3’üncü şehri olan İzmir iken; ülkemizin en büyük 4’ncü şehri olan Bursa şehrinin en yüksek fiyatlara sahip 4’ncü büyükşehir olduğunu görebiliyorken Bursa şehrinden daha az nüfusa sahip olan ve daha az gelişmiş bir şehir olan Antalya şehrinin ise ortalama satılık daire fiyatları bazında Bursa şehrinden daha yüksek fiyatlara sahip olduğunu görebilmekteyiz.

Bunun yanında; İstanbul şehrindeki fiyat artışının Aralık ayında İzmir şehrinden fazla olduğu görülmektedir. Bunun nedenleri olarak İstanbul’da son dönemde yeni açılan yatırım noktalarının İstanbul’a olan cazibeyi arttırmasının yanı sıra ülkemizin genel ekonomik koşulları ile de alakalı bir durumun buna neden olduğu düşünülebilir. Elbette ki raporda yer alan verilerin ortalama satılık daire fiyatları bazındaki veriler olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Bu fiyatın seviyesi her ne kadar 350.000 TL seviyesini gösterse de İstanbul’un tüm semtlerindeki fiyatların bu seviyede olması mümkün değildir. Zira, İstanbul’un daire fiyatları olarak daha düşük seviyede olan örneğin Güngören veya Esenyurt gibi ilçelerindeki daire fiyatlarının 350.000 TL seviyesinde olması mümkün değildir.

image007

 

Flatfy nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Flatfy bir emlak arama motorudur. Flatfy, ülkemizin de içerisinde bulunduğu toplam 30 farklı ülkede hizmet vermekte olan uluslararası bir şirkettir. Bu uluslararası tecrübe sayesinde Flatfy üzerinden emlak araması yaparak istediğiniz özellikteki daireyi kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Flatfy arama motorunun en büyük özelliği kullanıcı odaklı bir yapıya sahip olmasıdır. Flatfy ile emlak araması yapmak için fazladan arama kriterlerine ihtiyaç duymayacaksınız. Flatfy emlak arama motorunda aradığınız kriterlere sahip gayrimenkule ilişkin ülkemizdeki tüm emlak ilan platformlarında yer alan emlak ilanları tek bir sayfada karşınıza çıkacaktır. Bu sayede, site site doğru evi bulmak için dolaşmanıza gerek kalmayacaktır.

 

Flatfy ile keyifli bir şekilde daire araması yapabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir