Memurlar

KPSS Atamalarında Bilgisayar Sertifikası Kimler için Gerekli

Z

Memur Atamalarında ilk akla gelen sorulardan biri de ” Bilgisayar Sertifikası” sorunudur. KPSS Atamalarında, herkes kendi bölümünden Tercih yaptığı için, Sertifika konusu ön plana çıkıyor. Ancak KPSS tarafından belirtilen şartlarda, Bilgisayar Sertifikası konusunda herkes aynı şarta değil. Bölümsel farklar burada açığa çıkıyor.

Bilgisayar Sertifikası alacakların durumu, okudukları bölümlere ve kadrolara göre ayarlama yapılıyor. Atamalarda yazan kurallarda, Bilgisayar Sertifikası alma şartlarını taşıyanlar vardır. Gördüğü dersler ve Eğitimlerde eğer ” Bilgisayar Dersi” yada buna benzer Bilgisayar Kursları görülüyorsa, Sertifika almak zorunlu.

Merak edilen konulardan olan ” Öğretmenler ” atamalar da Sertifika almak zorunda mı? sorusu gerçekten çok fazla merak ediliyor. Ancak böyle bir şart yok. Herkes kendi alanında ve bölümünde girdiği için, Sertifika alacaklar da zaten belli oluyor.Eğer Bilgisayar kursları yada Eğitmenlik gibi alanlarda Öğretim yapanlarsa varsa, Sertifikalarını elde bulundurmaları gerektiriyor.

Yani Devlet tarafından yada KPSS tarafından düzenlenen zorunlu bir yasa yok. Yanlış bilgiler yüzünden bazen tercihlerde tutarsızlık yada bilgi eksikliği yüzünden yanlış tercihler de yapılıyor. Bu nedenle Bilgi olarak sizlere bunları verelim istedik. Bilgisayar Sertifikasını herkes almak zorunda değil. Alanında yada ders içeriklerinde Zorunlu Bilgisayar eğitimleri yada Stajları olanlar, Bilgisayar Sertifikasını almaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir