Burslar, Manşet, SGK

KYK Borç Sorgulama

2Q==

KYK borçlarını zamanında ödemeyen ve erteleme talebinde bulunmayan kişilerin borçları vergi dairelerine devredilmektedir. 1 Ağustos 2017 tarihi itibariyle vergi dairesine devredilen borçlar,  internet vergi dairesi ile ödenebilmektedir. KYK borçlarını ödeme işlemleri de KYK üzerinden yapılmaktadır. Ancak vergi dairesine devredilen borçlar, internet vergi dairesinden ödenebilmektedir.

Borçlardaki gereken ödeme koşulları ve taksitlendirmeleri yapabilmeniz için, yağılandırmayı vergi dairesi yapmaktadır.

KYK Borçları Ödenmezse Ne Olur?

KYK borçlarının ödenmemesi durumunda vergi borcunuz olur ve herhangi bir geliriniz olduğu zaman devlet buna el koyar ve alacağını tahsil eder.

Bu nedenle KYK borçlarının zamanında ödenmesi önemlidir. Ödenemeyecekse mutlaka erteleme yaptırılması gerekmektedir. Askerlik ya da iş bulamama gibi durumlarda borçların ödenmesi ertelenebilmektedir. KYK öğrenim kredisi geri ödemeli bir katkı olduğundan eğitim sonrasındaki 2 yıl içinde ödenmesi gerekmektedir.

Öğrenim Kredisi Nereye Ödenir?

Zamanında yapacağınız ödemeler için KYK sitesini kullanabilir ya da Ziraat Bankası şubelerine ödeme yapabilirsiniz.

Kredilerin ödenmemesi durumunda gerekli olan işlemleri, KYK sistemine başvurarak yapabilir, KYK geri ödeme erteleme işleri için başvurabilirsiniz. Kredi borcunu zamanında ödemezseniz, gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız ve kullandığınız kredinin çok fazlasını ödemiş olursunuz.

KYK Borç Sorgulama” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. cihad dedi ki:

    KYK borç ödeme konusunda biraz daha esneklik getirilmeli diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir