Manşet, Yararlı Siteler

Mavi Bisiklet film incelemesi

Z

En İyi Film Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, 53. Antalya Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü, 27. Cinekid Film Festivali Ortak Yapım Pazarı’nda En İyi Proje Ödülü, 4. Hollanda Kırmızı Lale Film Festivali Mavi Bisiklet”. Eleştirmenler Ödülü’nün sahibi, 2 Aralık’ta yayınlandı. Konya’nın Akşehir ilçesinde çekilen filmin birbiriyle bağlantılı üç teması var.

Ali, annesi ve kız kardeşiyle birlikte yaşıyor. Boş zamanlarımda bir lastikçide çalışıyorum. Annesine evin ihtiyacı kadar haftalık maaş veriyor. Mavi bir bisiklet almak için ipucu olarak aldığı bir miktar lirayı biriktirin. Ali’nin babası bir gün kasabada bir çiftlikte çalışırken öldü. Ancak cesedi tren raylarında bulundu. Olanların tek tanığı çiftlik müdürü Salim’dir. Ali’nin Platonik Aşkı Elihu, çocukların oylarıyla seçilen okul başkanıdır. Butler Salim, kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula yazdırır. Bir süre sonra müdür okulun kontrolünü Elihu’nun yerine Hasan’a devreder. Ali, Elihu’ya kötü davranıldığını düşünür ve bu caddede mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır. Ali’nin mavi bir bisiklet alma hayali, babasının ölümünün ardındaki gizem, platonik aşkları ve Elihu’nun fethedilme hakkı için verdiği mücadele filmde birbiriyle bağlantılı üç hikâyeyi oluşturuyor.

Mavi Bisiklet: Pedal çevirme umudu
2010 yılında Ümit Köreken, ilk uzun metrajlı filmi “Mavi Bisiklet”in senaryosunu eşi Hemşire Çetin Köreken ile birlikte yazdı. Süre 5 yıl; Finansman ve çekim düzenlemeleri ile seyircinin gönlünde taht kuran film, ülkede bağımsız film yapmanın ne kadar zor olduğunu da gözler önüne seriyor. Köreken, Çay 2011 ve The Cherry Watch 2013 adlı iki kısa filmi yöneterek filmle ilişkisini güçlendirdi.

Uzun bir amatör oyuncu eğitimi ve profesyonel ekip çalışmasıyla yönetmen, aynı zamanda film yapımcısı olan eşiyle birlikte memleketinde bir Mavi bisiklet yarattı. İran filmlerinde alışık olduğumuz kurgu ve gerçeğin bütünleşmesine benzer şekilde Mavi Bisiklet filminde müdürü oynayan müdür aslında okulun müdürüdür ve okulun öğrencileri de aslında o okulun öğrencileridir. .

Adalet arayışı, başarılı bir oyunculuk yönetimine sahip gerçekçi bir şekilde filme alınmış yerel bir proje olan bu film için özellikle merkezi bir öneme sahiptir. Babası çalıştığı çiftlikte öldü, ancak cesedinin istasyonda bulunması, ölüm nedenini öğrenmesini engelliyor. Adalet için ilk savaş, Ali’nin annesiyle babasının ölümüne sebep olanlara karşı verdiği savaştır. İkinci mücadele, sanki ulusal dönüşümü temsil ediyormuş gibi yukarıdan aşağıya yaklaşıma karşı çıkıyor. Okul müdürü, sınıftaki öğrencilerin oylarını alan ve sınıf başkanı olan Elihu adına bölgedeki varlıklı bir kişinin bir çocuğunu müdür olarak tayin eder. Ali ve arkadaşları bu duruma karşı bu zorbalığa karşı aşkla savaşırlar, adeta kanunla el konulan bir komünü andırır.

Mavi Bisiklet, kırsalda tecrit edilmiş masumiyeti ve platonik aşkı anlatan geçen yılın hit filmi Sivas’ı andırıyor. Ancak Shivas, sinematografi açısından oldukça profesyonel bir çalışmaydı. Mavi bisikletin eksik yanı estetik karelerle karşılaşmamaktır. Film etiketi, kameramanın başlığının diğer tarafında Niklas Lindschau adını taşıyor. Avrupalı ​​görüntü yönetmenleri genellikle bu filmlerde daha titiz ve başarılıdır, ancak “Mavi Bisiklet” filminde değil.

 

Kaynak:

https://www.imdb.com/title/tt5341008/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mavi_Bisiklet
https://www.wikiwand.com/tr/Mavi_Bisiklet
https://ipfs.io/ipfs/Qme2sLfe9ZMdiuWsEtajWMDzx6B7VbjzpSC2VWhtB6GoB1/wiki/Mavi_Bisiklet.html
https://acikradyo.com.tr/acik-dergi/mavi-bisiklet-adalet-herkese-lazim
https://www.wikizero.com/tr/Mavi_Bisiklet
https://tr.wikipedia-on-ipfs.org/wiki/Mavi_Bisiklet
https://simkl.com/movies/576642/blue-bicycle
http://www.turkcewiki.org/wiki/Mavi_Bisiklet
https://tr.wikipediam.org/wiki/Mavi_Bisiklet
https://moviefit.me/pt/titles/270459-blue-bicycle
https://simkl.ru/movies/576642/blue-bicycle
http://zikipedia.herokuapp.com/wiki/Mavi_Bisiklet
https://wiki.kaledizayn.com/wiki/Mavi_Bisiklet
http://movieimbdzilla.blogspot.com/2016/05/watch-blue-bicycle-2016-watch-online.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir