KPSS, Manşet, Memurlar, Öğretmen, Sınavlar

Memur Alımlarında Yaş Sınırı Var mı?

2Q==

Memur adaylarının büyük bir bölümünün merak ettiği soruların başında “memur atamalarında yaş sınırı var mı“, KPSS yaş sınırı var mı meselesi gelmektedir. Bununla ilgili araştırma yaptığınızda kesin bir cevap bulamazsınız. Çünkü her memuriyet çeşidinin kendine özel şartları olduğundan yaş sınırı da her memuriyette değişecektir. Belirli bir yaştan sonra memur olunabilir mi sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

Bildiğiniz gibi memurluk tipleri A ve B olarak iki şekilde sınıflandırılmıştır. Yine değişebilen şartlar içinde B tipi memurluk kadroları atamalarında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. A tipi memurluk alımlarında ise genel olarak 35 yaş sınırı konulmaktadır. Ancak dediğimiz gibi bu durum her atama döneminde değişebilir ve alım şartlarının içerisine eklenir.

Memurlukta Yaş Sınırı

Memurlukların tiplerine göre yaş sınırı konulduğunu söylemiştik. Bunların içerisinde birkaç örnek vermemiz gerekirse;

ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde alınan memurluklar için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Polislik alımlarında yaş sınırı 30 olarak belirlenir.

Öğretmen atamalarında yaş sınırı 40 olarak uygulanıyordu. Ancak 2015 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bir maddeyle öğretmen atamalarında yaş sınırı kaldırılmıştır.

Sağlık, Adalet, Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli alımlarında çoğunlukla yaş sınırı konulmaz.

Bu bilgiler ışığında memur adaylarına naçizane tavsiyemiz şudur: Memurluk alımlarında yukarıda da açıkladığımız gibi kesin bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her kadro çeşidi için farklı yaş sınırı uygulanır ya da yaş sınırı tamamen kaldırılır. Bu nedenle başvuracağınız memuriyetler için ilanda belirtilen şartları kontrol etmenizde büyük fayda var.

☞ Sitemizi telefonunuz ve tabletiniz üzerinden takip etmek için uygulamamızı indirebilirsiniz GooglePlay

Memur Alımlarında Yaş Sınırı Var mı?” İçin 29 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Mehmet dedi ki:

  Öğretmenlikte 40 yaş sınırı kaldırıldı 2015 te

  1. admin dedi ki:

   Haklısınız, yazıyı güncelledik. Teşekkür ederiz.

 2. ali dedi ki:

  Merhaba ben 35 yaşındayım, zamanında okutulmayınca öğretmenlik hayalimizde yarım kaldı; açıköğretimden 2 yıllık aşçılık okuyorum.

  Öğretmenlikte yaş şartı gerçekten kalktı mı ? seneye öğretmenlik için sınava girsem 36 yaşında başlamış olacağım için okul bitince 40 yaşını geçmiş olacağım bir sorun olur mu şu anki bilgilere göre değerlendirirsek olabilirmiyim.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, öğretmenlikte yaş sınırı bulunmamaktadır.

   1. ebru yıldırım dedi ki:

    bu yaş sınırı 28 şubat mağdurları için sadece diyorlar.öyle mi.yoksa herkes için mi

    1. admin dedi ki:

     Herkes için geçerli, zaten alımlarda özel olarak yaş da belirtilir onları da takip edebilirsiniz.

     1. ebru yıldırım dedi ki:

      tşk ediyorum cevabınız için.öğretmenlikte yaş yoktur zaten dimi : )

   2. Selma Kus dedi ki:

    40 yaş sınırı kalktı diyorsunuz 55 yaşın dada olsa öğretmen olabilirim yoksa bu 40 yaş sınırı sözleşmeli öğretmenlik yapanlar içinmi geçerli

 3. tahsin dedi ki:

  gardiyanlıkta çoğu kimseye sorduğumda yaş sınırı olmadığını söylemişlerdi..fakat şimdi bir sitede 2016 için alınacak memurlarda 30 yaş sınırı var..doğrusu nedir acaba?

 4. tahsin san dedi ki:

  merhabalar.ben 33 yaşındayım..birçok kişinin söylediği şekilde gardiyanlığa başvuracaktım.çünkü bana memur abilerimde dahil gardiyanlıkta yaş sınırı olmadığını söylemişlerdi.fakat bugün gördüğüm kadarıyla gardiyanlıkta 30 yaş sınırı varmış 2016 alımlarında.acaba bu her zaman mı böyle? ya nereye gitsek yaş sınırı var biz 94p puanıyla mecburmuyuz hizmetli olmaya? neden böyledir abicim babam okutmadı beni.yıllardır çalışıyorum.ancak kendime geldim bi yere girmeye çalıştık bu seferde önümüze yaş sınırı mı gelecekti..lutfen cevaplayınız

 5. alper dedi ki:

  bu memur alımlarında yani kpss sınavlarına girerken devletten bir açıklama bekliyoruz yani devlet yaş sınırı vardır veya yoktur diye net bir açıklama yapsın ona göre form alıp sınava girelim insanları aldatmasınlar yazık günahhh

  1. admin dedi ki:

   Evet kesin bir şey olmalı. Her kurum farklı bir uygulama yapıyor maalesef.

 6. Enes dedi ki:

  Selamın aleykum ben kpssden 95 aldım attyim branşta 10.yum bu atamada alım olursa gideceğim inşallah yaşım şuan 17 1 ocakta 18 olacam acaba atanabilirmiyim?

  1. Gamze dedi ki:

   Enes Maşallah sana.17 yaşında 95 puanı nasıl alabildin.nerden mezunsun.

   1. mehmet dedi ki:

    Çalışan kazanır 😀

 7. melek dedi ki:

  Kurunsal alimlarda hala yaş sınırı var malesef.35 yaş diye takılıp kaldılar.merkezi atamada yok.öğretmenlik icinde 45 yaş olarak biliyorum.

 8. Gamze dedi ki:

  Polislik içinde yaş sınırı yukarıya çekilse ya da öğretmenlikteki gibi kaldırılsa ne iyi olurdu.

 9. Merkan dedi ki:

  Yas sınırı cok gereksiz muhım olan verimdir

 10. Rukiye dedi ki:

  Eşim 2000 yılında Samsun’a devlet Hastanesi’ne atandı hizmetli olarak . Gidip kaydını yaptırdı işe başla emrini beklerken yaş haddinden dolayı iş başvurunuz reddolunmuştur diye kağıt geldi . Ama daha sonra o branşta yaş haddi kaldırıldı. Şimdi gerkli yerlere başvursak herhangi birşey hakedebilirmi. Yaş haddini dört ay aşmıştı ..

 11. mehmet dedi ki:

  Babam 52 yaşında adliyede temizlik kagit götür getirme işlerle uğraşıyor on sene falan oldu. Hala kadrolu olmadı ama şimdi diyorlar yaş sınırı geldi doğru mu aydınlatırsanız seviniriz

 12. Evrim dedi ki:

  Hemsirelikte devlete kadrolu yada sozkesmeli alımlarda atanma baraj yaşı kaçtır.

 13. Fatma dedi ki:

  Kpssden 77 aldim duz lise sosyal bilimler mezunuyum 37 yasindayim sansim varmi

 14. Erol dedi ki:

  Adalette yas siniri var30 ve 35 yas siniri var

 15. Emre dedi ki:

  Merhaba eşim 25 yaşında ve ortaokul mezunu. Ağustos ayında acikogretime kayıt yaptircaz. Yaklaşık 3 yıl sonra mezun olduğunda 28 veya 29 yaşında olacak. Zabıt katipligine başvurabilir mi? Ayrıca aol mezunları için bir kısıtlama söz kanisii ?

  1. admin dedi ki:

   Sorduğunuz soruyla ilgili özel bir bilgimiz yok maalesef.

 16. berati dedi ki:

  Mrb ben 37 yaşında sosyal bilgiler öğretmenliği 2.sınıfta okuyan 12 yıllık bir polis memuruyum,ileride meb’e geçmeyi düşünüyorum lakin Danıştay’ın öğretmenlikte ilk atamadaki yaş sınırı kararı tekrar 40 olmuş gibi haberler okudum.Şimdi benim sorum bu yaş sınırı benim gibi devlet memurları için de geçerlimi?yoksa zaten devlet memurları kpss ile ilk atama olduğu için bu yaş bizi etkilemez mi?

 17. Enes dedi ki:

  30 yaşında seçme seçilme hakkım yok eşitsizlik ilkesi mağduru isem oy kullanmıyorum arkadaş bu ne iş allahın 30 yaş sınırı olsaydı hepimiz cennetliktik

 18. Mustafa dedi ki:

  Zabita alımı için genelde 35 yaş şartı var peki Zabita alımını yapacak olan belediye bu şartı koymazsa bir sorun olurmu

 19. eda dedi ki:

  kaymakamlık yaş sınırının 2018 yılı içerisinde kaldırılma veya yukarı çekilme ihtimali var mı bilgisi olanlar ve yorumu olanlar paylaşırsa sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir