Memurlar

Memur Torba Kadro Ataması Nedir?

9k=

Memurların çalıştıkları kurum içlerinde, belirli şartlarda atamalar olur. Kurum içi yükselme sınavları yada çalışılan dönemi kapsayan eğitim seviyeleri de ele alınarak, Memurların  atama hakları vardır. Torba Kadro Ataması denilen olay, Memurların kurum içinde atlayacakları seviyeleri gösterir. Yani, bir Kurum içinde tecrübesi ve çalışma yılları hesaba katılarak, o süre içerisinde gösterdikleri kademelere bağlı olan Atamalardır.

Memur Torba Kadro Atamasında Kurum içi gösterdikleri performans ve Eğitim seviyeleri de ele alınarak yapılan atamalardan ibarettir. Eğer, Kurum içinde belirli bir tecrübeye sahip, Eğitim şartları da buna elverişli ise,Torba Kadro atamasından bir memur faydalanabilir. Ama bazı durumlarda tecrübe de yetmez. Çalıştığı zaman olarak, belirli yılları toplayan bir memur, eğer eğitim şartlarında tutarsızlık varsa, Torba atamalarından yararlanması da mümkün olamaz.

Memur Torba Kadro Ataması Şartları 

– Öncelikle Eğitim şartlarının kesinlikle uyuyor olması gerekmektedir. Bir kurumdan 1 ve 4 Derece birden atlamak isteyen Memurlar, bunun için belirli yılları doldurmuş ve Eğitim seviyesi olarak da uygunluk göstermiş olması kesinlikle şart.

– 3. ve 4. Kadrolar için, bir Memurun en az 8 Yıl kurum içi faaliyetlerini tamamlaması gerekiyor. Yani tecrübe olarak, 8 Yıl çalışmak ve belirli suçlara da karışmamak kaydıyla, 3. ve 4. Derece atamalar gerçekleşebilir.

Torba Atama Kanunları belirli aralıklarla Devlet tarafından düzenlenir. Bu düzenlemeler sayesinde, memurların derece olarak atlama şansları da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir