Emekli, Manşet, Memurlar

Memur ve Emekliye Bayram Müjdesi! 2 Bin 62 Lira İkramiye

Z

Türkiye’de milyonlarca memur ve memur emeklisi, bu ay gerçekleşecek olan KPDK yani Kamu Personeli Dayanışma Kurulu toplantısını bekliyor. Memur konfederasyonları ilk kez, 2017 yılının ağustos ayında gerçekleştirdikleri ‘’toplu sözleşme’’ toplantısında ikramiye olayını gündeme getirmişti. Olumsuz sonuçlanan o toplantının üzerine, şimdi tekrardan gündeme alınacak. Kamu Personeli Dayanışma Kurulu (KPDK) toplantısında, memur ve emeklilere ikramiye verilmesi hususu görüşülecek. Karşılıklı olarak anlaşma sağlanırsa, senede 2 ikramiye memur ve emeklilere ilaç gibi gelecek.

KPDK toplantısında ikramiye konusunda anlaşma sağlanırsa, SSK ve Bağ-kur emeklileri içinde aynı şekilde uygulanması bekleniyor. Toplantıda ikramiye verilmesi konusunda fikir ayrılığı yaşanmazsa, iki farklı tutar gündeme getirilecek.

Memur-Sen, geçen sene yapılan ‘’toplu sözleşme’’ toplantısında verilecek ikramiyeler için ‘’en yüksek memur aylığının’’ 2 katı tutarını istemişti. O zaman bu rakam bin 651 TL’ye denk geliyordu. Şu an ise bu rakam 2 bin 62 TL’ye tekabül ediyor.

Diğer bir alternatif ise memurların ve emeklilerin aldığı maaş üzerinden ikramiye tutarının verilmesi. Birinci seçenek kabul edilmezse, bu seçenek üzerinden yani memur ve memur emeklilerinin almış oldukları maaş üzerinden ikramiye verilmesi hususunda anlaşma sağlanacak.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir