Gündem

Merak Edilen Asgari Ücret Pazarlığı

Z

Asgari ücretli çalışanların talebi 2 bin TL nin üzerinde bir rakam olurken, işverenler ” sadece enflasyon değil, genel ekonomik durum ve hedef enflasyon dikkate alınsın.” görüşündedir. Günümüzde 1603 TL olan asgari ücretin 2 bin TL üzerinde bir rakama ulaşması gerektiğini söyleyen Türk- İş Başkanı Ergün Atalay Konuyla ilgili şöyle konuştu, “Hükümetle oturduğumuzda 2 binlerle konuşalım dedik. Ama maalesef o günden bu güne toplasanız 35 tane işveren sağ olsunlar, 2 bin liraya çektiler. Ama büyük bölümü 2 bin liraya çekmedi. Önümüzdeki ayın başında asgari ücret toplantıları başlayacak. Artan hayat pahalılığına göre yeniden bu ücretin belirlenmesini isteyeceğiz. Yeni rakamın 2 bin liradan çok olması gerekir”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel Koç, Asgari ücret belirlenirken günümüzün ekonomik şartlarının dikkate alınması gerektiğini eğer asgari ücret artışını sadece enflasyon verileri ile belirlenirse bazı problemler yaşanacaktır diye açıklamada bulundu.

Bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur’ hükmü dikkate alınarak, 2019 yılı enflasyonu ile birlikte hedef yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik, işsizlik oranları dikkate alınmalı. 100 liralık asgari ücret desteği kaldırıldı. Biz bunun tekrar yürürlüğe konulmasını ve artırılmasını istiyoruz. 100 liralık desteğin bitmesi nedeniyle şu anda bile asgari ücretin işverene maliyeti yüzde 5 düzeyinde arttı. Bu mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca 2019 yılında yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payı alınmamalı.”

Yeni Sistem

Aralık ayında Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılacak olan çalışmalar Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemindeki ilk asgari ücret olacaktır. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile asgari ücret tespit komisyonu Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısındaki idari kurul, konsey ve komisyonlar arsında yer aldı. kurulun yapısında herhangi bir değişiklik olmadı. böylece 5 hükümet, 5 işveren ve 5 işçi temsilcisi komisyonu oluşturacaktır. Karar üye oylarının çoğunluğu ile alınacaktır. Görüşmelerdeki en önemli,i gündem maddesi 2018 deki 9 ay boyunca uygulanan 100 TL lik asgari ücret desteği olacak. Uygulanan bu destek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir