Diğer

MERSİS No Ne Demek? MERSİS No Öğrenme

Z

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi kısaca MERSİS No olarak adlandırılır.

 

Ticari faaliyetlerde bulunan işletmelerin ticari sicillere ihtiyacı vardır. Firrmalar faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için bu sicillere ihtiyaç duyarlar.

 

Ticari faaliyetlerde bulunanların verileri kayıt altına alınır ve bu bilgiler bir merkezde toplanır. Toplanan bu veriler elektronik ortamlar aracılığı ile sorgulanabilir hale getirilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı mersis sistemini destekler.

 

Teknolojide yaşanan hızlı değişimler sonucunda pek çok işlem elektronik ortamlarda yapılabilir hale gelmiştir. Ülkemizde gerçekleştirilen önemli projelerden biri olan Mersis, kamu hizmetlerini elektronik ortamlarda gerçekleştirebilme kolaylığı sağlar. Kamu hizmetleri; Merkezi Nüfus İdaresi (MERNİS), Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT), Tapu ve Kadastro işlemlerinin yapıldığı(TAKBİS) ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) veri tabanları aracılığı ile sağlanmaktadır.

 

Mersis numarası rakamlardan oluşur. 16 haneden meydana gelen bu rakamlar şirketin limited ya da anonim olarak kuruluş biçimine göre farklılık gösterir. Mersis sistemi; ticari faaliyetler için yapılması gerekli olan ticaret sicil kaydı, tescil ve ilan gibi işlemleri elektronik ortamlar vasıtası ile sunar.

 

Kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyaçları da bu sistem vasıtasıyla giderilir

MERSİS NUMARA SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir