Gündem, Öğretmen

Neden Öğretmenlik Mesleği?

2Q==

Hayat uzun bir yolculuk aslında. İlk okula başlama ile idrak ederken bir şeyleri, zaman ilerledikçe büyümenin üzerimizde yarattığı stres de arttı. Göz açıp kapayıncaya kadar geçen süreçte, çok fazla deneyim elde edemesek bile, büyüklerin ve eğitim sisteminin verdiği değerler sonucu bir meslek sahibi olma kararı verme aşamasına geldik. Lise yılları bu neden ile hepimiz için zevkli ve bir o kadarda zor yıllardı. Zamanın geçtiğinin bazılarımız farkına varmazken, bir anda üniversite kavramı ile yüz yüze geldik.

Ve işte zorlu karar; Meslek seçimi…

Yeteneklerimiz ve ilgi alanlarımız pek gözetilmemiş olsa da hepimiz bir üniversitede okumak için seçimler yapmak zorundaydık. Bazıları mecburen, bazıları isteyerek bazıları ise öylesine seçimler ile hayatlarını belirleme aşamasına geldi. Aslında ne kadar da önemli idi, bir ömür boyu yaşayacağımız hayatın şablonunu hazırlıyorduk oysa önümüzde. Bazılarımız öğretmenliği seçti ve onlara neden diye sorulduğunda, çünkü ile başlayan bir sürü cümleleri vardı.

Öğretmen olmak istedim çünkü, insanlara bilgi vermek, onları aydınlatmak istedim oldu çoğumuzun ilk cümlesi. Bir öğretmen neydi hayatımızda? Bizler için önce özenilecek bir insandı, bir ikon ve bir idol. İlk hayallerimiz bu şekilde başladı. Güzel meslekler içinde ilk karşılaştığımız, bize en yakın olan o harika duruşlar, bizi öğretmenliğe doğru yürüten ilk adımlar oldu.

Bir insan, bir şeyler öğretmek, onlara yeni ufuklar kazandırmak kadar güzel bir şey var mıydı hayatta bilemeyiz, ama bizler öğretmen olurken, çok idealisttik. Öğrencilerimiz için farklı bakış açıları yakalamayı hedefledik, onları okumayı, öğrenmeyi sevdirmek için çabaladık. Bir çocuk açısından bir mihenk taşı olabilmek, en çok öğretmenler için mümkündür. Bir ülkenin geleceğini en güzel okul sıralarında verdiğiniz bilgileriniz ile şekillendirirsiniz. Ortada kocaman bir sofra vardır ve siz o sofrayı donatan olursunuz.

Manevi güzellikleri çoktur öğretmenliğin. Meslek olarak memur olur, daha düzenli çalışır, maaşınızı alır ve emekli olursunuz. Farklı illerde, farklı şartlarda çalışmak gibi zorlukları da vardır öğretmenliğin. Ayrıca öğretmenliğin meslek hastalıkları da vardır. Bunlara da yakalanma riskiniz yüksek olur. Her şey bir tarafa zaman içinde kendinizi sürekli olarak güncellemeniz gerekir. Eğitimci olmak demek, önce kendini eğitmek ile başlar. Etkili ve farklı bir meslektir sonuç olarak. Bu neden ile öğretmenlik istekle olur. Bazı eğilimleriniz olmalı, yeteneğiniz ve hedefleriniz olmalıdır.

Eğitimciler bu neden ile zorlu bir sürecin de bekçileridirler. Kendilerine emanet edilen çocukların, körpe beyinlerin biçimlendiricileri… Her ne aşamadan bakarsanız bakın, dinimizde bile yer alan bir harf öğretmenin, birine bilgi vermenin, ilim öğretmenin hayrı da çok büyük büyüktür.

Şimdi meslek seçmek için durup düşündüğünüzde, öğretmenliğin ince ve ayrıcalıklı taraflarını bambaşka açılardan yeniden görmeye çalışın. Neden öğretmen olunur sorusunu bir kez daha kendinize sorarak, cevabını tarafsız verin. Öğretmenliğin tüm sorumluluklarını alabilecek misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir