Gündem, Manşet

O Ürünler Okullarda Yasaklandı

9k=

Enerji içeceklerinin okullarda satışı ve reklamı yasaklandı. Resmi Gazetede yayımlanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliğine göre,  okul kantinlerinde, spor tesislerinde ve hastanelerde enerji içecekleri satışı ve  reklamı yapılamayacak. Tebliğ sporcu içeceklerini kapsamıyor.

Gıda maddesi dışında değerlendirilen enerji içeceklerinin içeriğinde kafein miktarı 150 miligramı geçemeyecek. Yine enerji içeceğinin içeriğinde en fazla  100 miligram  inositol, 20 miligram glukoronolakton , 800 miligram taurin bulunabilecek.

Etil alkol yasak

Enerji içeceklerinin bileşimine etil alkol katılması da ilgili tebliğle yasaklandı. Ancak ürünün üretimi sırasında bileşenlerin çözülmesi gibi işlemlerde kullanılan ve miktarı 3 miligramı geçmeyen etil alkol bunun dışında. Yine içeriğinde  kafein, taurin, inositol ve glukoronolakton gibi maddeler içeren içecekler enerji içeceği ismini taşımasa da piyasaya arz edilemeyecek.

İlgili tebliğe göre 18 yaşından küçüklere bu içeceklerin satışı yasaklandı. Yine toplu tüketim yapılan yerlerde bu ürünlerin reklamı yapılamayacak. Bu ürünlerin üzerinde en az 3 punto ile yazılmış şu ibarenin olduğu etiket zorunlu kılındı. “Alkol ile karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir. Çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diyabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir. Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir