Manşet, Öğretmen

Öğretmen Atamalarında Mülakat Kaldırılıyor mu?

Z

Herkesin de bildiği gibi yakın bir zaman önce yapılan bir düzenlemeyle öğretmenlerin sözleşmeli statüsüne atanması için mülakatlar getirilmiştir. Mülakata giren adaylar tabi tutulduğu mülakattan aldığı puan +5  ve -5 dir. bu düzenlemenin ardından  mülakatların kaldırılmasına yönelik pek çok kampanyalar başlatıldı. Bu konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bir programda  önemli açıklamalarda bulundu.

Mülakatta Geçti ve Kaldı Var

Bakan Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre mülakatların kalmayacağı ama atamaların KPSS puan sıralamasına göre yapılacağı belirtildi. Ne kadar da bir açıklama yapmasa da tahminler  artık mülakatlarda puan sistemi değil geçti ve kaldı sisteminin geleceğine yöneliktir.

100 Bin Atama Beklentisine Cevap

Bakana sorulan soruda, 100 öğretmen açığına rağmen 20 bin öğretmen atandığıydı. Bakanın bu soruya cevabı, ek ücretler oldu. Yani Öğretmen maaşlarına ek olarak ortalama 600 TL zam getirilmiş ve eğer 100 bin kişilik atama yapılırsa yapılan bu 600 TL ek ödemenin ödenemeyeceğini ve bununda birtakım mağduriyetlere neden olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir