Manşet, Öğretmen

Öğretmenlik ve Memurluk Arasındaki Geçişler

Z

Kamuda öğretmen olarak görev yapmakta iken başka bir kuruma farklı kadrolar ile geçiş yapmak isteyen adayların bu işlemleri nasıl yapacaklar? Devlet memurlarının başka bir kuruma naklen atanmaları 657 sayılı DMK’da belirtilmektedir. Devlet memurları Kanununda 74. maddesine göre memurun kurumlar arasında geçiş yapılması sırasında kurumların muvafakatı gerekmekte.

Atama yapılırken kazanılmış olan hak derecesi ile yapılabileceği gibi derece yükseltmek suretiyle de atama gerçekleştirilir. Bulundukları sınıftan öğrenimlerine göre bir başka kadroya nakil yapılabilmeleri mümkün olabilmektedir. Eğer memur bulunduğu kazanılmış hak derecesinden aşağıda bulunan bir dereceye atanmak isterse bu sınır 3 dereceye kadar sınırlıdır. Bu durumda başka bir kurumda farklı bir kadroya atanmak mümkündür.

Veya Öğretmenlik (eğitim öğretim hizmetleri sınıfı) memurluğa göre daha üst kıdem ve kademede yer aldığından öğretmenlikten alt kadrolardaki memurluğa geçiş, geri hizmet olarak nitelendirilmektedir. (Örneğin genel idare hizmetlerinde VHKİ olarak atama istemek) Hal böyle olunca ilgili kuruma (İl Mem) verilecek olan dilekçeyle geri hizmete geçiş kolaylıkla istenilmektedir. Böyle bir durumda öğretmen il-ilçe memlerde memur olarak görevini sürdürebilir.

Memurluktan Öğretmenliğe Geçiş Aşamaları Nelerdir?

Memurların bulundukları görevden farklı bir kuruma ve unvana merkezi sınav ile ataması yapılabilmektedir. Bu atamalarda memurun çalıştığı kurumun muvafakat şartını taşıması gerekir. Eğer  memur kadrolu olarak çalışıyor ve yeniden atama yapıldığı kadro 399’a tabi olan sözleşmeli öğretmenlik ise bu durumda muvafakat alınmasına gerek yoktur. Memurun bu gibi durumlarda çalıştığı kurumdan istifa ederek sözleşmeli olarak atandığı kuruma geçebilir.

Öğretmenlik ve Memurluk Arasındaki Geçişler” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. nurullah parsibey dedi ki:

    kadrolu memur ekpss ile kadrolu öğretmenliğe geçişte nasıl bir yol izlemeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir